V Afrike našli tretí najväčší diamant na svete. Jeho veľkosť ťa prekvapí

  • V Afrike našli tretí najväčší drahokam na svete
  • Hoci zatiaľ nemá meno, má až 1098 karátov
pjimage - 2021-06-17T133800.714
Unsplash/Gigi Unsplash/Andres Siimon
  • V Afrike našli tretí najväčší drahokam na svete
  • Hoci zatiaľ nemá meno, má až 1098 karátov

Tretí najväčší diamant na svete objavili v africkej Botswane. Zatiaľ nepomenovaný drahokam má 1098 karátov a našli ho začiatkom júna, oznámila spoločnosť Debswana, ktorá sa špecializuje na ťažbu diamantov a obchodovanie s nimi. Napísala o tom v noci na štvrtok stanica BBC.

Drahokam má rozmery 73 × 52 × 27 milimetrov. Vyťažili ho v diamantovej bani Jwaneng na juhu Botswany, približne 120 kilometrov západne od hlavného mesta Gaborone. Baňa sa nachádza v púšti Kalahari.

Afrika-zlatá baňa

Dosiaľ najväčší diamant, 3106-karátový Cullinan, objavili v roku 1905 v Juhoafrickej republike. Druhé miesto patrí diamantu Lesedi La Rona, ktorý má 1109 karátov a našli ho v roku 2015 v Botswane. Táto krajina je najväčším producentom diamantov v Afrike.

Debswana je spoločným podnikom medzinárodnej korporácie De Beers a botswanskej vlády, ktorá dostáva 80 percent zisku z predaja diamantov prostredníctvom dividend, licenčných poplatkov a daní.

Slzy bohov

Presne takto sa v starovekom Grécku nazývali diamanty. Ľudia si mysleli, že ide o slzy, ktoré dopadli na Zem. Práve pád na zemský povrch má byť dôvodom pevnosti tohto skvostného nerastu. Vedel si však, že diamanty sú staré 3,3 miliardy rokov?

Podľa webu finweb.hnonline sa diamanty umiestnili na 4. mieste v rebríčku najhodnotnejších látok na svete vzhľadom na ich cenu. Spôsobené to je priemernou cenou za karát diamantu, ktorá predstavuje 11 751 eur. Za gram diamantu by si pri tejto cene zaplatil až 58 755 eur.

Za jeden z nich si kúpiš v Bratislave aj 3 byty. Toto sú TOP exkluzívne šperky na Slovensku

Ide o kameň, ktorý je iba z jedného prvku. Sú takmer 100-percentným uhlíkom. Podľa webu iZlato.sk je ťažba diamantov nesmierne náročná. Na získanie 1 karátu je potrebné vyťažiť až 250 ton zeminy. Hoci sa väčšina najväčších a najznámejších diamantov objavuje v Afrike, najhlbšie bane sa nachádzajú v Rusku. Niektoré z nich majú až 500 metrov. 

O diamantoch sa hovorí, že sú nezničiteľné, čo je spojené s faktom, že ide o prírodný materiál, ktorý má najvyššiu tvrdosť. To, že sú nezničiteľné však pravdou nie je. Diamanty sú nesmierne krehké a na ich zničenie ti stačí obyčajné kladivo. Prípadne ho dokážeš zničiť pri teplote 800 °C

Zdroje: TASR, iZlato.sk, hnoline

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK