V Afrike premieňajú slanú vodu na pitnú. Používajú solárnu energiu aj technológiu od Tesly

  • V Afrike je extrémny nedostatok pitnej vody
  • S pokrokovým riešením prišla nezisková organizácia GivePower a technológia od Tesly
  • Slaná voda, ktorú denne premenia na pitnú napojí až 25 000 ľudí
givepower
unsplash
  • V Afrike je extrémny nedostatok pitnej vody
  • S pokrokovým riešením prišla nezisková organizácia GivePower a technológia od Tesly
  • Slaná voda, ktorú denne premenia na pitnú napojí až 25 000 ľudí

Ako prvý na riešenie obrovského problému nedostatku pitnej vody upozornil portál businessinsider.com a o pár dní neskôr aj český czechcrunch.cz. V kenskej komunite na pobreží Indického oceánu spustila americká nezisková organizácia GivePower projekt zameraný na premenu slanej morskej vody na sladkú pitnú.

Proces funguje za pomoci špeciálnej technológie a využíva sa pri tom slnečná energia. Tej je v afrických krajinách viac než dosť. Preto vedci z nevýhody vytvorili výhodu. A tak sa z roka na rok znižujúca zásoba pitnej vody opäť „doplní“. Technológia je podporovaná Teslou.

Solárna energia aj na miestach, kde sa s ňou ťažko pracuje

Pracovať so solárnou energiou je ťažšie, než si mnohí myslia. Za poslednú dekádu sa však stáva stále populárnejšou. Hayes Bernard ju chce ľuďom sprístupniť a vysvetliť im, že až taká komplikovaná nie je. Keď sa v roku 2016 jeho nezisková organizácia Solar City spojili, rozbehli projekt GivePower. Snažia sa fungovať a pomáhať solárnou energiou na miestach, kde sa s ňou pracuje ťažko alebo je dostupnosť náročnejšia. Podobným spôsobom vznikla nedávno v Severnej Dakote prvá solárna farma.

V Afrike už pokusy boli. Neúspešné!

Niekoľko rokov sa snažili vedci vyvíjať technológie, aby pomohli africkým krajinám. Vložený kapitál a prvotné investície boli veľké a efektivita žiadna. Preto skončili tak rýchlo, ako začali. Systém, ktorý vznikol vďaka GivePower funguje na princípe čerpadiel, ktoré dokážu denne vyprodukovať až 75 tisíc litrov sladkej pitnej vody. Ako zdroj energie sa okrem iného využívajú aj batérie od kalifornskej automobilky Tesla, ktorá je známa svojou špecializáciou na výrobu elektromobilov, uviedol český biznis portál czechcrunch. Už dávno bol zámer premeniť slanú oceánsku vodu, ktorej je dostatok, ale pre obyvateľov prímorských  a prioceánskych krajín je nevyužiteľná, na úžitkovú.

View this post on Instagram

That moment of HAPPINESS after installing solar microgrids in 3 of the main park ranger stations of the @virunganationalpark 🔆🦍 ⁠⠀ —————⠀ ⠀ Ese momento de FELICIDAD después de instalar micro grillas solares en 3 de las principales estaciones de guarda parques del @virunganationalpark 🔆🦍 ⠀⁠⠀ ⠀⁠⠀ #GivePowerInVirunga⠀⁠⠀ #VirungaNationalPark⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ #GivePower⠀⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ #JoinTheCharge ⠀⁠⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ .⠀⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ .⠀⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ .⠀⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ .⠀⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ .⠀⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ .⠀⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ .⠀⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ . ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⁠⠀ #solar #solarpower #solarenergy #solarpanels #cleanenergy #solarpanel #energy #greenenergy #solarsystem #energialimpa #fotovoltaico #sustainability #wildlifeconservation #solarpowered #protecttheplanet #solarinstallation #conservation #sustainable #love #environment #virunga⁠⠀

A post shared by GivePower (@givepowerfoundation) on

Náklady na prevádzku sú však stále vysoké, a tak ich vynálezcovia chcú znížiť najviac, ako sa bude dať. Projekt by sa tak stal udržatelným  a pomohol by budovať a šíriť tento patent do ďalších rozvojových krajín sveta.

Zdroj: businessinsides.com, czechcrunch.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá