Svet desí zákerná pleseň: Lieky, ktoré máme, sú na ňu prikrátke a šíri sa extrémne rýchlo

  • Nárast infekcií kvasinkou Candida auris vyvoláva obavy
  • Huba je však nebezpečná len pre istú skupinu obyvateľov
bakteriacover
Ilustračný obrázok , Unsplash/CDC
  • Nárast infekcií kvasinkou Candida auris vyvoláva obavy
  • Huba je však nebezpečná len pre istú skupinu obyvateľov

Americké nemocnice a domovy dôchodcov hlásia alarmujúci nárast infekcie kvasinkou Candida auris, ktorá predstavuje vážnu celosvetovú zdravotnú hrozbu, ako o tom informuje Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Táto huba predstavuje riziko hlavne pre ľudí s oslabenou imunitou, ktorým môže spôsobiť závažné ochorenie, dokonca až smrť. Úrady tiež informovali, že infekcia sa potvrdila už vo viac ako polovici štátov USA.

Toto nové varovanie CDC prichádza v čase, keď ministerstvo zdravotníctva štátu Mississippi bojuje s rastúcim výskytom tejto huby, upozorňuje na to portál NBC News. Štátny epidemiológ Dr. Paul Byers v e-maile tiež informoval, že sa touto hubou nakazilo v štáte najmenej 12 ľudí, a zároveň malo už dôjsť k štyrom „potenciálne súvisiacim úmrtiam“.

„Bohužiaľ, organizmy odolné voči viacerým liekom, ako je C. auris, sa čoraz častejšie vyskytujú medzi našimi najrizikovejšími osobami, ako sú obyvatelia zariadení dlhodobej starostlivosti,“ povedal Byers.

Rozšírená po celom svete

Spomínaná kvasinka, ktorá sa teraz v Spojených štátoch alarmujúco rýchlo šíri, bola v USA zaznamenaná už v roku 2016, no prvýkrát ju objavili v roku 2009 v Japonsku, odkiaľ sa odvtedy rozšírila do celého sveta, vyplýva to z výsledkov najnovšej štúdie

koronavírus, nemocnica
zdroj: TASR/AP Photo/Nardus Engelbrech

Podľa správy strediska pre kontrolu nemocníc je väčšina prípadov spojených s touto infekciou výsledkom lokálneho šírenia v rámci zdravotníckych zariadení, a zároveň v tom istom meste alebo štáte. Stredisko zároveň uvádza, že by si zariadenia mali dávať väčší pozor na nové zavlečenie kvasiniek od pacientov, ktorých nedávno ošetrili v stredisku, kde už potvrdili výskyt kvasinky.

„Zaznamenali sme nárast nielen v oblastiach, kde prenos prebieha, ale aj v nových oblastiach,“ uviedla hlavná autorka štúdie Dr. Meghan Lymanová. Pričom dodáva, že prudký nárast bol zaznamenaný práve v posledných rokoch

Zo štúdie CDC vyplýva, že sa táto huba vyskytuje na koži a v celom tele nakazených, no pre zdravých ľudí nepredstavuje hrozbu. Hrozivé však je, že až približne tretina ľudí, ktorí sa infekciou nakazia, zomrú.

Autori štúdie tiež analyzovali údaje získané z miestnych zdravotníckych oddelení, pričom sa zamerali nielen na nakazených ľudí, ale aj na takzvaných „kolonizovaných“, teda ľudí, ktorí neochoreli no boli prenášačmi infekcie. Z týchto dát vysvitlo, že od roku 2019 do roku 2020 sa počet infekcií zvýšil o 59 % na 756, a potom v roku 2021 o ďalších 95 % na 1 471.

Huby odolné voči liečbe

Obavy vzbudzuje aj neustále rastúci počet vzoriek húb odolných voči bežnej liečbe. Hlavná autorka štúdie preto verí, že aj tieto dáta len upriamia pozornosť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na precíznejšiu kontrolu infekcií.

„Nechceme však, aby si ľudia, ktorí sledovali film The Last of Us, mysleli, že všetci zomrieme,“ povedal epidemiológ Javaid. „Ide o infekciu, ktorá sa vyskytuje u extrémne chorých osôb, ktoré sú zvyčajne choré s množstvom iných problémov.“ 

Odborníci si tiež myslia, že aj v prípade, keby sa huba dostala mimo zdravotníckych zariadení, je nepravdepodobné, že by predstavovala riziko pre zdravých ľudí, ktorí nemajú do ciev zavedené invazívne zdravotnícke pomôcky.

Zdroje: ACP journals, NBC News, CDC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá