V Amerike povolí konzumáciu marihuany na predajných miestach prvý štát v histórii

  • Vo štvrtok o tom rozhodol štátny regulátor, keď schválil povolenia prvým predajcom
  • Marihuana je vo väčšine krajín Európskej únie iba dekriminalizovaná
BeFunky-collage
Unsplash
  • Vo štvrtok o tom rozhodol štátny regulátor, keď schválil povolenia prvým predajcom
  • Marihuana je vo väčšine krajín Európskej únie iba dekriminalizovaná

Obchody s marihuanou na Aljaške sa zaradia k prvým v Spojených štátoch, kde bude povolené aj fajčenie alebo konzumácia tejto drogy.

Rozhodol o tom vo štvrtok štátny regulátor, keď schválil povolenia prvým predajcom. Takéto povolenia vydali už aj mestá v iných amerických štátoch, avšak v tomto prípade je to prvé rozhodnutie na štátnej úrovni.

Konzumácia bude na základe stanovených pravidiel možná v oddelených priestoroch, buď dverami a separátnym ventilačným systémom, alebo vonku. Zároveň musí mať predajné miesto nefajčiarske priestory pre zamestnancov, ktorí budú konzumáciu monitorovať. Ľudia si tiež na tieto miesta nebudú môcť priniesť produkt, ktorý si tam nekúpili.

Čítaj viac>> Právnik: Marihuana nie je návyková, dokáže liečiť. Do 20 rokov bude legálna na celom svete

Marihuana je legálna len v dvoch krajinách

Marihuana je vo väčšine krajín Európskej únie iba dekriminalizovaná, nie však úplne legálna. Látka je oficiálne legálna len v dvoch krajinách na svete.

Jediné dve krajiny na svete, kde je zatiaľ droga legálna, a teda ľudia ju môžu voľne predávať, kupovať aj užívať, sú Kanada a Uruguaj.

K spomínaným krajinám sa však už dlhšiu dobu chce pridať aj prvá európska krajina, ktorou má byť Luxembursko. Legalizácia dovolí marihuanu pestovať, kupovať a držať také množstvo, aké je primerané pre spotrebu dospelého človeka.

„Dávame si na čas, aby sme to spravili správne,“ vyjadril sa hovorca ministra zdravotníctva v Luxembursku. Od začiatku roka 2019 predpisujú v Luxembursku marihuanu aj na medicínske účely.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech