V Anglicku objavili prvé prípady nebezpečnej nákazy. Spôsobuje hluchotu a prirovnávajú ju k Ebole
- V Anglicku diagnostikovali dvom ľuďom horúčku Lassa a preverujú tretí možný prípad
- V súčasnosti hľadajú kontakty infikovaných, nakaziť však nemuseli nikoho

- V Anglicku diagnostikovali dvom ľuďom horúčku Lassa a preverujú tretí možný prípad
- V súčasnosti hľadajú kontakty infikovaných, nakaziť však nemuseli nikoho
V Anglicku diagnostikovali dvom ľuďom horúčku Lassa. V súčasnosti preverujú aj tretí, pravdepodobný prípad. Nebezpečná horúčka Lassa sa v Spojenom kráľovstve objavila po prvýkrát za vyše desať rokov.
Jeden človek z dvoch potvrdených prípadov je dnes už zdravý a z nákazy sa vyliečil. Druhý človek je hospitalizovaný v nemocnici v Londýne, kde dostáva špecializovanú starostlivosť, informuje oficiálna stránka vlády Spojeného kráľovstva.
Vycestovali do západnej Afriky
Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že všetci traja patria do jednej rodiny, ktorá býva vo východnom Anglicku a nedávno navštívili krajiny západnej Afriky. Horúčka Lassa je akútne vírusové hemoragické ochorenie. Ľudia sa zväčša nakazia, ak sú vystavení jedlu či veciam v domácnosti, ktoré sú kontaminované močom alebo výkalmi infikovaných potkanov. Vírus sa však môže šíriť aj kontaktom s telesnými tekutinami nakazeného.
Najviac ohrození sú práve ľudia, ktorí žijú v oblastiach západnej Afriky, kde je vysoká populácia hlodavcov. Ročne tam zachytia 100 až 300-tisíc prípadov.
Prípady inde vo svete sa vyskytujú len zriedka, a to tiež takmer výlučne u ľudí, ktorí pracujú v najohrozenejších oblastiach a v rizikových povolaniach, ako je napríklad medicína, konštatuje portál The Guardian.
Všetko je pod kontrolou
Väčšina ľudí s horúčkou Lassa sa uzdraví úplne, no existuje aj riziko ťažkého priebehu, portál Sky News v tomto prípade nákazu prirovnáva k Ebole. Dve percentá infekcií končia úmrtím.
Príznaky zväčša predstavujú horúčku, slabosť aj malátnosť. Po niekoľkých dňoch môžu prísť tiež bolesti hlavy, hrdla, svalov, zvracanie, hnačka aj kašeľ, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia. V závažných prípadoch dochádza k opuchu tváre, tekutine v pľúcnej dutine aj ku krvácaniu z úst, nosa či vagíny. Až 80 % infikovaných však nehlási žiadne príznaky.
U 25 % z uzdravených pacientov sa vyskytuje hluchota. V polovici prípadov sa sluch čiastočne vráti po jednom až troch mesiacoch.
Ochorenie je nebezpečné, no zatiaľ určite nie je dôvod na paniku, tvrdí lekárka Susan Hopkins, hlavná medicínska poradkyňa pre Agentúru zdravotnej bezpečnosti Spojeného kráľovstva. „Prípady tejto horúčky sú v Spojenom kráľovstve zriedkavé a nešíri sa medzi ľuďmi jednoducho. Celkové riziko pre spoločnosť je veľmi nízke,“ hovorí.
V súčasnosti kontaktujú ľudí, ktorí boli s infikovanými v kontakte. Chcú im poskytnúť všetky prostriedky, podporu aj rady, ktoré aktuálne potrebujú. Zatiaľ však neexistujú žiadne dôkazy toho, že infikovaní horúčku ďalej rozšírili.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: GOV UK, The Guardian, Sky News