V Austrálii postavia nový najvyšší mrakodrap. Svojou výškou presahuje 350 metrov

  • Najvyšší mrakodrap v Austrálii dostane konkurenciu
  • Rozhodla tak spoločnosť Beulah International
  • Nič ešte nie je isté, ale ak pôjde všetko podľa plánov, nová budova vyrastie do výšky 356,2 m
green_spine652
instagram/beulahinternational
  • Najvyšší mrakodrap v Austrálii dostane konkurenciu
  • Rozhodla tak spoločnosť Beulah International
  • Nič ešte nie je isté, ale ak pôjde všetko podľa plánov, nová budova vyrastie do výšky 356,2 m

Najvyššou obytnou budovou v Austrálii je v súčasnosti budova Q1 (Queensland Number One) postavená v centre mesta Gold Coast. Mrakodrap je vysoký 322,5 m a skladá sa z 80 poschodí. Q1 by mala byť ale čoskoro prekonaná. Nahradiť  ju má „zakrútený“ mrakodrap s vertikálnymi zelenými priestormi a verejnou záhradou na streche. Q1 by mal prekonať o 33,7 m, a teda by sa mal tiahnuť do výšky 356,2 m. Všetci ho už teraz prezývajú “Green Spine”.

Stavbu budú mať na starosti UNStudio a Cox Architecture. Oznámila to spoločnosť Beulah International 15.08.2018. „My v Beulah International milujeme Melbourne a dostať možnosť prispieť k rozvoju mesta je niečo, na čo sme veľmi hrdí. Práve preto sme nadšení, že môžeme oznámiť víťazov architektonickej súťaže Beulah. Sú nimi UNStudio a Cox Architecture.”

At Beulah International, we love Melbourne, and being able to contribute to the future of the city is something we are very proud of. For this reason, we are thrilled to announce @unstudio_architecture and @CoxArchitecture as the winner of our Southbank by Beulah architectural competition. Set to become Australia’s tallest building to date, ‘Green Spine’ is a stunning cantilevered structure composed of two towers, both with twisting geometric glass facade and terracing. An extension of Southbank Boulevard, it will be home to a vertical city of green spaces with a strong focus on culture and public spaces. We want to extend our sincerest thanks to all other firms who took part in the competition, deciding on a winner was by no means an easy task. To all that followed us on this journey we look forward to sharing the progress of ‘Green Spine’. #southbankbybeulah #beulahinternational #unstudio #coxarchitecture

Príspevok, ktorý zdieľa Beulah International (@beulah_international),

Súťaže sa zúčastnili viaceré firmy: BIG, Coop Himmelb(l)au, MAD Architects, MVRDV, OMA a UNStudio. Beulah International trvalo dlhých 6 mesiacov, kým vybrali finálny návrh. Nová budova bude akýmsi „vylepšením“ súčasnej Southbank Bulevarde.

Čím bude nový mrakodrap výnimočný? Okrem spomínanej “Future Botanic Garden” umiestnenej na vrchole a dostupnej pre každého, tu nájdeš aj kino, knižnicu, auditórium či obchody. K najvyššej budove pribudne taktiež menšia (252,2 m), ktorá bude slúžiť ako kancelárska budova, hotel, môžeš tu zájsť do baru či reštaurácie.

Návrh je už síce hotový, ale nič nie je isté. Je potrebné ho ešte schváliť. Ak dostane zelenú, môžu sa UNStudio a Cox Architecture pustiť naplno do práce. Najvyššiu budovu sveta Green Spine ale ani zďaleka neovplyvní. Prvenstvo si naďalej udržiava Burdž Chalífa v Dubaji s výškou 828 m.

Prekonať Burdž Chalífa však nikdy nebolo cieľom projektu. Ako Architekt a riaditeľ Cox Architecture Philip Rowe na záver dodáva: „Každé mesto vo svete bojuje s problémom zvyšujúcej sa populácie. Toto je návrh ako ukázať, že nové návrhy budov musia zohľadňovať tento fakt. Je potrebné zlepšiť susedské vzťahy a rozšíriť myšlienku vertikálneho bývania.”

Zdroje: www.mashable.com, www.architectureau.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech