V Austrálii už manželstvo nie je zväzkom medzi mužom a ženou. Kedy to uzná aj Slovensko?

  • Austrálski občania si vybojovali koniec diskriminácie na základe pohlavia
  • Podarilo sa to napriek vláde konzervatívcov
  • Prežitá definícia manželstva sa v Austrálii konečne zmení
gay
unsplash.com
  • Austrálski občania si vybojovali koniec diskriminácie na základe pohlavia
  • Podarilo sa to napriek vláde konzervatívcov
  • Prežitá definícia manželstva sa v Austrálii konečne zmení

Svet sa konečne pomaly mení a stále viac krajín ide v ústrety právam LGBT komunity. Nedávno to bolo Rakúsko, kde povolili manželstvá ľudí rovnakého pohlavia, teraz sa prielom podaril v Austrálii. V oboch prípadoch k zmene pomohli samotní občania, ktorí zmenu zákona podporili. V Rakúsku, kde doteraz povoľovali len registrované partnerstvo homosexuálov, pomohla k zmene sťažnosť dvoch Viedenčaniek.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: gettyimages.com

V Austrálii teraz legalizovali manželstvá párov rovnakého pohlavia a stala sa tak 26. krajinou, v ktorej sa to podarilo. Tamojšia vláda na to išla šikovne a skôr, než začala rokovať o akýchkoľvek zmenách, spýtala sa priamo ľudí. Odpustila si však klasické referendá a zvolila dobrovoľný poštový prieskum, ktorý oponenti značne skritizovali. V tejto nenásilnej forme ankety sa však 62 percent z viac ako 12,7 milióna Austrálčanov vyjadrilo v prospech homosexuálnych manželstiev.

Potom už zmene zákona nestálo takmer nič v ceste a ľahko prešla schválením parlamentu. Po odklepnutí zákona v parlamente vypuklo všeobecné nadšenie, objavili sa tu dokonca dúhové vlajky. Ešte väčšie oslavy spojené s radosťou, objatiami či tancom si samozrejme užívala komunita LGBT, ktorej príslušníci môžu už čoskoro uzatvárať manželstvá. Definícia inštitútu manželstva sa tak konečne zmení z prežitého „zväzku medzi mužom a ženou“ na „zväzok medzi dvoma ľuďmi“.

Dátum 7. december sa stal v očiach ľudí historickým a inak to nevníma ani austrálsky premiér Malcolm Turnbull. „Austrálski ľudia prehovorili a hlasovali jednoznačne ´áno´ za rovnosť v manželstve. Hlasovali ‚áno‘ za férovosť, hlasovali ‚áno‘ za záväzok a hlasovali ‚áno‘ za lásku,“ povedal premiér po vyhodnotení výsledkov prieskumu. Paradoxné je, že presadzuje najmä konzervatívnu politiku, no napriek tomu vníma manželstvá gayov či lesieb veľmi pozitívne a podľa neho je to cesta posilnenia inštitútu rodiny.

Je smutné, že na Slovensku je to z veľkej časti ešte stále vnímané opačne. Aj vďaka silnej kresťanskej tradícii vidia mnohí v zväzkoch homosexuálov ohrozenie tradičnej rodiny a napriek tomu, že kontroverzné referendum venované tejto téme dopadlo našťastie neúspešne, podobné nálady môžeme okolo nás stále vidieť.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Faktom zostáva, že Slovensko je stále na chvoste dúhovej mapy a sme na míle ďaleko od povolenia registrovaných partnerstiev LGBT ľudí, nieto ešte ich manželstiev. Od vyspelej krajiny 21. storočia, kde sa presadzuje tolerancia a rovnosť, sme žiaľ stále ďaleko.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech