V Banskej Bystrici založili jedinečný koncept útulku pre rastliny. Kvetúlok zachraňuje zanedbané a nechcené kusy

  • Partia milovníkov rastlín sa rozhodla, že sa už nemôžu ďalej  pozerať na zúbožené rastliny v obchodných reťazcoch, a tak založili útulok pre rastliny
  • Do Kvetúlku môžeš priniesť rastlinu, o ktorú sa už nevládzeš starať alebo si jednu rovno adoptovať
Banska Bystrica
  • Partia milovníkov rastlín sa rozhodla, že sa už nemôžu ďalej  pozerať na zúbožené rastliny v obchodných reťazcoch, a tak založili útulok pre rastliny
  • Do Kvetúlku môžeš priniesť rastlinu, o ktorú sa už nevládzeš starať alebo si jednu rovno adoptovať

V centre Banskej Bystrice sa nachádza miesto, kde partia nadšencov založila občianske združenie Ateliér Strop s cieľom rozvoja vzdelávania v oblasti umenia, kultúry a vedy. Okrem toho im počas prvej vlny koronakrízy pribudla ešte jedna dobrovoľnícka aktivita.

Láska k rastlinám ich prinútila konať

Sedem dlhoročných priateľov si totiž všimlo, že zatvorené prevádzky ostali náhle plné rastlín a kvetov, o ktoré sa zrazu nemal kto starať. ,,Rastliny postupne chradli a bolo evidentné, že riešenie je v nedohľadne. Láska k  rastlinkám nás teda donútila rozmýšľať, čo by sa pre to dalo urobiť,“ opisuje začiatky Jozef Balák, predseda združenia a jeden zo zakladateľov Kvetúlku, miesta, kde dostávajú všetky rastliny druhú šancu na život. ,,Prvotný nápad bol teda akási pojazdná záchranka. Keď však doniesol náš pán prenajímateľ muškáty, o ktoré sa jeho pani práve nemohla postarať pred dvere, začali sme ordinovať u nás v ateliéroch.“

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Kvetúlok (@kvetoolok)

V priestoroch im tak nakoniec pribudli stovky rastlín a museli svoj ateliér rozšíriť ešte o jednu miestnosť navyše. Dnes ponúkajú vyliečené rastliny na adopciu, starajú sa o tie zanedbané a prevádzkujú poradenský a informačný servis ohľadom pestovania a kultivácie izbových aj vonkajších rastlín.

Najviac vedomostí získali pozorovaním rastlín

Ako hovorí Jozef, väčšinu informácií nazbierali samoštúdiom a priamym pozorovaním rastlín.

,,Najviac o rastlinkách jednoznačne vie naša Kvetulienka – Monika, ktorá sa v oblasti denno-denne vzdeláva. Jej rodičia sú viac ako tridsať rokov kvetinári a v prostredí plnom rastlín vyrastala, čo môžeme považovať za dobrý základ do praxe. Inak sme celkom veselá parta – filozof, teológ/geológ, dvaja maliari, dvaja sochári a režisér,“ dopĺňa.

Rastliny si k nim nachádzajú cestu naozaj všemožnými cestami. Buď ich donesú ľudia sami priamo do Kvetúlku, položia pred dvere, či už s odkazom alebo bez, alebo zavolajú ,,kvetulkáčov“ a tí podniknú záchrannú akciu.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Kvetúlok (@kvetoolok)

Medzi jednu z najväčších radia tú, kde zachraňovali osemročnú, vyše dvojmetrovú monsteru. Pani zo Žiliny sa im ozvala, že už nemá čas sa o rastlinu ďalej starať, a tak ľudia z Kvetúlku nasadli do dodávky a za pomocí lán a upínacích pásov ju preniesli do Banskej Bystrice.

Akciové rastliny v obchodných reťazcoch skončia v košoch

Rastliny sa k nim ale vedia dostať aj iným spôsobom. Ak totiž vidia v supermarketoch nejaké kusy v zúboženom a zanedbanom stave, radšej rastliny kúpia a snažia sa ich zachrániť. Aj keď Jozef hovorí, že takouto kúpou zlacnej rastliny, ktorá je určená na vyhodenie, vlastne tiež sami podporujú tento kolobeh, ide im v prvom rade o záchranu rastliny a nie boj s ekonomickým modelom reťazcov.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Kvetúlok (@kvetoolok)

,,Je pre nás ťažké pozerať sa na tie rastlinky, o ktorých vieme, že večer pôjdu do koša pretože sú pre reťazec nepredajné. Vo veľkých reťazcoch sú väčšinou rastliny brané ako tovar, nie ako živé bytosti. Od toho sa odvíja aj starostlivosť o ne. Nevyhovujúce svetelné podmienky, polievanie, teplota, vlhkosť atď. Všetko toto sa odrazí na vitalite rastliny, čo nemusí byť hneď na prvý pohľad badateľné ale prejaví sa neskôr“.

Potrebujú aklimatizáciu a správnu starostlivosť

Ako lepšiu alternatívnu nákupu rastlín tak vidí predajne, kde rastliny nechávajú dlhšie aby sa dokázali aklimatizovať a kde sa počas celého pobytu o rastlinu podľa jej potrieb aj adekvátne starajú. V takýchto predajniach tak rastlinky nie sú brané ako produkt, ktorý treba hneď po jeho príchode čo najrýchlejšie predať. Preto by sme sa na rastliny ako na tovar nemali pozerať ani my.

Myslíš si, že rastliny v obchodných reťazcoch nemajú vhodné podmienky?

Jozef nám totiž ďalej vysvetľuje to, že rastliny sú živé bytosti bolo dokázané už v osemdesiatych rokoch, kedy sa na výskume podieľali biológ Jack Schultz a Ian Baldwin. ,,Pozorovali, že mladé topoľové a javorové rastliny, na ktorých bolo čiastočne poškodené lístie, zvýšili svoju koncentráciu fenolových zlúčenín v priebehu 36 až 52 hodín, rovnako tak zdravé susedné rastliny. Prvýkrát sa teda preukázalo, že vzduchom prenášaný signál z tkanív poškodenej rastliny by mohol stimulovať biochemické zmeny u susedných jedincov, a tak ovplyvňovať, napríklad, kŕmenie a rast fytofágneho hmyzu. Menej vedecky sa dá povedať napríklad, že rastliny podobného druhu, ktoré majú radi napr. vysokú vzdušnú vlhkosť, majú radi spoločenstvo podobných rastlín a túto vlhkosť si spoločne pomáhajú udržovať.“

Nevhodné podmienky rastliny zabíjajú

Ako sme už spomínali, svoje skúsenosti s pestovaním rastlín sa dobrovoľníci z Kvetúlku snažia posúvať aj medzi bežných ľudí. Na ich profiloch na facebooku a instragrame dostávajú denne prosby o rady pri pestovaní rastlín. Každý druh rastliny je ale jedinečný, takže všeobecné chyby pri starostlivosti o ne sa nedajú veľmi paušalizovať. Aj v Kvetúlku sa totiž nájdu rastliny, niekedy aj toho istého druhu, ktoré môžu mať rozdielne nároky. Takto teda zbierajú nové informácie každým dňom a obohacujú tak svoje vedomosti.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Kvetúlok (@kvetoolok)

,,Najčastejšou chybou je to, že nový majitelia sa s rastlinkou nezoznámia, myslím tým, že sa needukujú o jej potrebách a starajú sa o ňu intuitívne. Polievajú málo, alebo polievajú veľa. Presádzajú keď nemajú, používajú nesprávny substrát, vyberajú rastlinkám nevhodné svetelné stanoviská,“ hovorí Jozef.

Adopcia aj dočasná starostlivosť

Do Kvetúlku tiež môžu ľudia svoje rastlinky priniesť aj na tvz. ,,dočasku“, čiže ak vedia, že sa o rastlinu nebudú môcť určitú dobu dobre starať, alebo sa chystajú odcestovať. Na mieste jej tak doprajú čas na regenerácia, podľa potreby ju presadia, pohnoja a hlavne sa o ňu s láskou starajú.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Kvetúlok (@kvetoolok)

Rastliny, ktoré skončili opustené, si tiež môžeš adoptovať. Funguje to tak, že na Instagrame alebo Facebooku si z aktuálnej ponuky vyberieš rastlinu, napíšeš ľuďom z Kvetúlku a osobne si ju prídeš vyzdvihnúť. Adopcia v sebe zahŕňa aj adopčný poplatok za rastlinu, ktorý sa odvíja od toho, aké náklady boli na rastlinu potrebné a vďaka ktorému môže Kvetúlok ďalej fungovať, keďže je dotovaný prevažne z darov a vlastných zdrojov.

Predtým ako sa pre takúto adopciu rozhodneš by si mal vedieť, aké svetelné podmienky u teba doma rastlina bude mať a na základe toho si vybrať pre správny druh. K tvojmu novému prírastku do domácnosti potom z Kvetúlku dostaneš aj adopčný list, kde budeš mať presne vysvetlené akú starostlivosť rastlinka vyžaduje a aj jej príbeh. Nezabudni, že rastlinka je živá bytosť a preto má každá v Kvetúlku aj svoje vlastné meno.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá