V Belgicku si otvorila slovenské potraviny: „To, čo som tu dosiahla, by sa mi na Slovensku asi nepodarilo“

  • V Belgicku chcú reprezentovať Slovensko a naše tradičné výrobky, zameriavať sa budú aj na domácich
  • V pláne majú otvoriť svoju prevádzku aj v Bruseli
  • V Belgicku chcú reprezentovať Slovensko a naše tradičné výrobky, zameriavať sa budú aj na domácich
  • V pláne majú otvoriť svoju prevádzku aj v Bruseli

Do Belgicka sme prišli preto, aby sme tu niečo dosiahli,“ hovorí Nikola Turtáková, ktorá si v belgickom meste Heverlee otvorila Slovenské potraviny. Na jej príbeh upozornilo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bruseli, ktoré na sociálnej sieti prináša jej vyjadrenia.

Dnes krajinu nazýva svojim domovom, no dodáva, že ak by bolo po jej, v Belgicku by nebola. Keď mala štrnásť, spolu so sestrou ich tam presťahovala ich mama, ktorá sa týmto krokom chcela postarať o ich lepšiu budúcnosť.

Tvrdí, že to nebolo vôbec jednoduché. V rodných Košiciach nechala zvyšok rodiny aj všetkých kamarátov, najprv sa chcela vrátiť domov. Dnes je však za to vďačná: „To, čo som tu dosiahla, by sa mi na Slovensku asi nepodarilo,“ tvrdí.

Popandemickej krízy sa neboja, vraj vedia, ako na to

V Haasrode, neďaleko Leuvenu, najprv intenzívne študovala holandčinu. Keď vedela jazyk, chytila sa každej príležitosti, čo sa jej dostala pod ruky. Je vyštudovaná zdravotná sestra, vyučila sa aj za kaderníčku a najnovšie si v Belgicku otvorila aj slovenské potraviny.

Prvé skúsenosti s vedením prevádzky získala v obchode so zdravotníckym materiálom, kde bola zamestnaná. Práve vďaka všetkému, čo sa pri práci naučila sa odhodlala rozbehnúť svoj vlastný podnik. Ten si otvorili spolu so sestrou, aj napriek tomu, že situácia nebola práve ideálna: „Je to určite riziko, hlavne v dnešných náročných časoch krízy spojenej s COVID-19, ale my vieme, ako na to.“

V Belgicku je podľa Nikoly Slovákov naozaj dosť. Pre jej komunitu preto chcela niečo urobiť a práve to ju motivovalo otvoriť si vlastný obchodík s vecami, ktoré sú dobre známe a chýbali by každému z nás. Osloviť však chcú aj miestnych: „Naším cieľom je nesporne aj prezentácia Slovenska, jeho špecialít a kvalitných potravinárskych výrobkov.“

V pláne majú otvoriť svoju prevádzku aj v hlavnom meste

Vníma, že v Belgicku je slovenských obchodíkov viac, no nepovažuje sa za konkurenciu. Majiteľov každého z nich dokonca osobne pozná: „Nie sme nevyhnutne konkurencia. Slovákov v Belgicku v posledných rokoch pribudlo, chceme im zjednodušiť prístup ku kvalitným slovenským výrobkom.“

Spolupracovať budú s košickým veľkoobchodnom Labaš, s.r.o., hlavným dôvodom je fakt, že ako jedny z mála ponúkajú chladiarenskú prepravu potravín naprieč celou Európou. Čerstvý tovar budú do Slovenských potravín privážať každý týždeň.

Nikola ambiciózne tvrdí, že ak sa ich obchodíku bude dariť, v budúcnosti majú v pláne expandovať aj do Bruselu, kde podľa nej podobný koncept chýba a ujal by sa.

Zdroje: Facebook Slovenské potraviny, Slovenské veľvyslanectvo v Belgicku

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK