V Botswane za posledné dva mesiace uhynuli stovky slonov. Ich úmrtie je zatiaľ záhadou

  • Vláda Botswany vylúčila pytliactvo ako príčinu výhynu
  • Môže však ísť o otravu alebo rýchlo sa šíriacu smrteľnú chorobu
Instagram/ianjohnsonwild, evannaude
  • Vláda Botswany vylúčila pytliactvo ako príčinu výhynu
  • Môže však ísť o otravu alebo rýchlo sa šíriacu smrteľnú chorobu

Botswana je domovom tretiny afrických slonov. Za posledné mesiace sa ich v dôsledku veľkého úhynu ich počet znížil o niekoľko stoviek. Nikto zatiaľ s istotou nevie povedať, čo za touto katastrofou stojí, píše BBC. Na laboratórne výsledky budeme čakať ešte minimálne týždeň. 

Za vymieraním slonov nemusí stáť sucho. Ak by išlo o tento problém, počet mŕtvych zvierat by nebol tak vysoký a pravdepodobne by zasiahol aj iné druhy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BBC News (@bbcnews),

Umierajú iba slony a nič iné,“ povedal Dr. McCann z britskej charitatívnej organizácie Rescue National Park Rescue . „Keby to bol kyanid používaný pytliakmi, čakali by ste, že uvidíte ďalšie úmrtia.“ Okrem toho na telách mŕtvych slonov ostali kly. 

Ochranári zatiaľ však nevylúčili možnú otravu alebo chorobu. Spôsob umierania zvierat je obzvlášť nezvyčajný. Slony padajú na tváre a vyzerá to tak, že niečo pred smrťou útočí na ich nervový systém.

Možná hrozba pre ľudí

Ide o obrovskú katastrofu, ktorá môže mať fatálne následky. V národných parkoch Botswany doteraz za posledné dva mesiace zomrelo minimálne 280 slonov spôsobom, ktorý si odborníci nevedia vysvetliť. Zatiaľ poslali vzorky do laboratória a čakajú na výsledky. 

Keďže zatiaľ nikto nepozná príčinu a zdroj možnej nákazy, nie je vylúčené, že sa choroba prenesie zo zvierat aj na ľudskú populáciu. Riziko je o to väčšie, ak je zdroj nákazy v pôde alebo vo vode. Obavy pred nevysvetliteľným výhynom slonov sú o to väčšie v čase, keď sa svetom šíri pandémia COVID-19. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Himanshu Bhatt (@be_thee_change),

Zdroj: bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK