V Bratislave a Košiciach začína kino pod hviezdami, skvelé filmy si pozrieš celkom zadarmo

  • Obľúbené filmy, osobnosti filmového sveta, pohodlné sedenie pod holým nebom
  • Slovenská filmová a televízna akadémia prináša Kino pod hviezdami tento rok na Hlavnom námestí v Bratislave a v Kulturparku v Košiciach
Kino pod hviezdami
  • Obľúbené filmy, osobnosti filmového sveta, pohodlné sedenie pod holým nebom
  • Slovenská filmová a televízna akadémia prináša Kino pod hviezdami tento rok na Hlavnom námestí v Bratislave a v Kulturparku v Košiciach

Organizátori Kina pod hviezdami rozšírili tohtoročnú prehliadku filmov o ďalšie mesto. Okrem Bratislavy si budú môcť milovníci kina vychutnať slovenské filmy aj v Košiciach. „Veľmi by som chcela poďakovať primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi za podporu a za to, že nám umožnil uskutočniť toto podujatie priamo v srdci bratislavského Starého Mesta. Taktiež moja vďaka patrí primátorovi Košíc Jaroslavovi Poláčekovi a županovi Košického samosprávneho kraja Rastislavovi Trnkovi za to, že sa nám vďaka nim podarilo tento rok uviesť Kino pod hviezdami aj mimo Bratislavy, v metropole východu Košiciach,“ hovorí prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Wanda Adamík Hrycová.

Vybrané filmy sa budú premietať v Bratislave na Hlavnom námestí a v košickom Kulturparku. Začiatok predstavení je vždy o 19:30 a vstup je voľný​. Už od utorka 3. augusta budeš môcť vidieť nasledujúce štyri filmy.

Tisícročná včela

Cez osudy rozvetvenej rodiny murárskeho majstra Martina Pichandu režisér Juraj Jakubisko zobrazil život liptovských murárov v Hornom Uhorsku od konca 19. po začiatok 20. storočia. Stanete sa svedkami ich putovania za prácou, radostných i tragických udalostí v rodinách, ale aj následkov vojny, či iných politických premien. Fascinujúca rodinná sága na motívy románu Petra Jaroša je divácky najúspešnejšou v histórii domácej tvorby.

Premietanie: Bratislava: 3. 8. Hlavné námestie, Košice: 9. 8. Kulturpark

Učiteľka

Príbeh filmu Učiteľka sa odohráva v roku 1983. V jednej predmestskej základnej škole sa stretáva riaditeľka s rodičmi detí jednej z tried. Hľadá spolu s nimi spôsob, ako sa zbaviť učiteľky, bezdetnej vdovy po vysokom armádnom dôstojníkovi. Z priebehu rodičovskej schôdzky postupne vyplynie, akým spôsobom si učiteľka podrobuje rodiny svojich žiakov a manipuluje celým okolím.

Nadčasový príbeh o učiteľke, na prvý pohľad milej a láskavej, ktorá rafinovaným spôsobom manipuluje žiakmi a ich rodičmi, je inšpirovanými skutočnými udalosťami. Dej stále veľmi aktuálneho filmu o sile ľudského charakteru sa síce odohráva na začiatku 80. rokov, ale ide o príbeh univerzálny, ktorý by sa mohol odohrať kdekoľvek a v akejkoľvek dobe. Pretože skorumpovanosť, rovnako ako malosť a vypočítavosť vládnu svetom neustále. V hlavnej úlohe triednej učiteľky exceluje Zuzana Mauréry, ktorej v postavách rodičov sekundujú ďalší vynikajúci herci – Csongor Kassai, Peter Bebjak, Zuzana Konečná, Martin Havelka, Ondřej Malý a mnohí iní.

Premietanie: Bratislava: 4. 8. Hlavné námestie, Košice: 10. 8. Kulturpark

Loli paradička

Romantická komédia o ľúbostnom vzťahu dvoch atypických postavičiek z východného Slovenska – hendikepovaného jarmočného predavača cukroviniek Milana a peknej, naivnej mladej Rómky Veronky, je nakrútený v šarišskom nárečí a rómčine. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života nerozpráva len o láske, ale aj o tolerancii, inakosti a jej akceptovaní. Film vznikol v malej produkčnej spoločnosti otca a súrodencov Staviarskych.

Premietanie: Bratislava: 5. 8. Hlavné námestie, Košice: 11. 8. Kulturpark

Utekajme, už ide!

Komédia o ľudskom šťastí, indickej mágii a manželskej nevere. Príbeh nielen o bytových problémoch manželov Syslovcov, ktorí jedného dňa vyriešia svoju situáciu prebúraním sa do susedovho komfortného bytu, z ktorého si požičiavajú okrem štvorcových metrov aj osobné veci jeho majiteľa.

Život obyčajnej slovenskej rodiny, obývajúcej jednoizbový byt na sídlisku, zmení udalosť, keď sa otcovi (Marián Zednikovič) podarí nešťastnou náhodou prebúrať dieru do susedného bytu. Odvtedy si celá rodinka spríjemňuje chvíle v luxusne zariadenom byte svojho záhadného suseda – mága Dr. Mahma (Milan Lasica).

Tajné návštevy však nemôžu trvať donekonečna a deň odhalenia sa blíži. Z prelínanie oboch priestorov i z napätia z odhalenia vznikajú komické situácie vychádzajúce z postrehov zo všedného rodinného života. Pod kožu sa však zadiera aj úvaha o ľudskej slobode a prostých ľudských túžbach.

Premietanie: Bratislava: 6. 8. Hlavné námestie, Košice: 12. 8. Kulturpark

Zdroje: Slovenská filmová a televízna akadémia, kinopodhviezdami.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK