V Bratislave čoskoro dokončia najväčšie zelené priestranstvo za posledné desaťročia

  • Na mieste bývalého cykloštadióna medzi Národným tenisovým centrom, zimným štadiónom a kúpaliskom v lokalite Tehelné pole vyrástol unikátny voľnočasový priestor. Park Jama po dlhšom čase už nie je len rozbúranou jamou, ale má reálne kontúry oddychovej oázy hodnej 21. storočia.
paaaaa
pexels.com/Mestská časť BA - Nové Mesto
  • Na mieste bývalého cykloštadióna medzi Národným tenisovým centrom, zimným štadiónom a kúpaliskom v lokalite Tehelné pole vyrástol unikátny voľnočasový priestor. Park Jama po dlhšom čase už nie je len rozbúranou jamou, ale má reálne kontúry oddychovej oázy hodnej 21. storočia.

„Práce prebiehajú už len na vstupe do parku a zostáva položiť vrchné vrstvy na bežeckých ováloch. Park má za sebou dve kolaudácie, ešte zostáva kolaudácia všeobecného stavebného úradu,“  priblížil Rudolf Kusý, starosta mestskej časti Bratislava – Nové Mesto.

Na ploche 17 655 štvorcových metrov vznikla cyklistická a inline-dráha, bežecká dráha, lezecká stena, tenisové kurty, multifunkčné ihrisko, prírodný amfiteáter, kaviarne, priestor na hranie petanque a v jednom variante aj jazierko. V parku sú tiež tri móla, pričom každé z nich má mať inú funkciu. Na jednom si budú môcť návštevníci posedieť, na druhom sú fitnes stroje a pingpongové stoly a ďalšie slúži ako vyhliadka nad jazierkom.

Posted by Bratislava na Facebooku on Friday, July 28, 2017

Všetku dažďovú povrchovú vodu zo spevnených, ale aj zo zelených plôch, bude zbierať systém drenážnych trubiek do novovybudovaného jazera. To by malo byť dôležitým vodným prvkom spĺňajúcim estetickú, klimatickú a vodozádržnú funkciu. Všetka zozbieraná voda sa v jazere prirodzene oteplí a následne bude zavlažovacím systémom transportovaná na plochy zelene. V parku sú tiež dve studne využívajúce podzemnú vodu.

Z hľadiska povrchových úprav sa snažíme minimalizovať spevnené plochy a naopak využívame plochy prírodné, ako sú trávnaté plochy a plochy zo štrkodrvy alebo štiepky,“ spresňujú autori návrhu pre banm.sk .

Náklady na vybudovanie parku sa odhadujú na 2 milióny eur. Revitalizácia priestranstva bude financovaná z takzvaných nórskych fondov, štátneho rozpočtu a peňazí samosprávy. Z hľadiska preinvestovaných peňazí, ale aj rozsahu celej stavby, keďže by malo ísť o takmer dva hektáre, pôjde o najväčší projekt zeleného priestranstva v mestskej časti po niekoľkých desaťročiach. Vzhľadom na náročnosť sú stavebné práce rozdelené na dve etapy.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: BAAR via ASB.sk

V kontexte lokality, kde sa nachádzajú viaceré športové stánky a ďalšie, vrátane hustej mestskej zástavby, sa budujú, sa z Jamy môže stať výrazný koncentračný bod. Aj keď ešte stále nie je známy termín otvorenia parku, zostáva nám dúfať, že posledná kolaudácia a následné otvorenie nastane už čoskoro.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech