Kúpiť alebo radšej si prenajať byt? Najnovší slovenský prieskum ti dá možno odpoveď

  • Slovensko už druhý rok zaznamenáva najrýchlejší rast poskytnutých úverov spomedzi všetkých štátov EÚ
  • Dôsledkom je nadmerný rast zadĺženosti domácností
  • Preto je čas hlbšie sa zamyslieť nad tým, či je v súčasnosti vhodnejšie zvoliť kúpu bývania alebo jeho prenájom
20
byty-premiere.sk
  • Slovensko už druhý rok zaznamenáva najrýchlejší rast poskytnutých úverov spomedzi všetkých štátov EÚ
  • Dôsledkom je nadmerný rast zadĺženosti domácností
  • Preto je čas hlbšie sa zamyslieť nad tým, či je v súčasnosti vhodnejšie zvoliť kúpu bývania alebo jeho prenájom

Podľa portálu Nehnuteľnosti.sk aktuálne tvorí ponuku voľného bývania 18 percent bývania na prenájom a až 82 percent nehnuteľností určených na predaj. Najviac bytov na prenájom je k dispozícií v Bratislave tak, ako si určite predpokladal (tvoria až 70 % z celkovej ponuky), nasleduje Nitra s 8,3 % a Žilina s 5,5 %. Slováci najčastejšie vyhľadávajú byty v Bratislave, druhou najvyhľadávanejšou lokalitou sú Košice a na treťom mieste je Trnava.

V hlavnom meste je top lokalitou dopytu po prenájmoch Petržalka, na druhom mieste Dúbravka a tretí Ružinov. V kategórií domov na prenájom je najvyhľadávanejšou lokalitou opäť Bratislava, na druhom mieste Trnava a na treťom mieste Nitra.

Toto sú základné informácie, ktoré ponúka jeden z najpreferovanejších portálov na hľadanie bývania u nás na Slovensku. Vďaka týmto presným štatistikám vieme, ako sa aktuálne mzdové podmienky v jednotlivých častiach krajiny odrážajú v ponukách bývania, no zároveň situácia vykresľuje súčasný stav sprísnených podmienok na získavanie hypoték a zvyšovania cien nehnuteľností, čo núti Slovákov namiesto kúpy siahať po prenájmoch. Analytici z Nehnuteľnosti.sk sa preto rozhodli zamerať na obe možnosti a následne ich porovnať.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Modelovým príkladom sa stal dvojizbový starší byt po rekonštrukcii s plochou od 45-55 m2 v bratislavskom Ružinove. Na základe podrobnej analýzy s dlhodobým, 20-ročným výhľadom, je záver nasledovný: „V súčasných podmienkach je výhodnejšie vziať si hypotéku a platiť mesačné splátky banke ako platiť nájomné, pokiaľ má človek stabilný príjem a čo to našetrené.

Okrem toho, že mesačné náklady sú podobné, v prospech hypotéky hrá skutočnosť, že po splatení hypotéky vlastníte nehnuteľnosť. Často ide o jediný významnejší majetok, ktorým ľudia disponujú. A podmienky na získanie hypotéky sa síce sprísňujú, ale stále sú veľmi priaznivé. Dnešné ceny nehnuteľností sa môžu zdať nafúknuté a privysoké, ale očakáva sa skôr ich stagnácia ako pokles,“ uviedol Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Faktom však aj napriek pomyselnej výhre nákupu nehnuteľnosti zostáva, že mnoho ľudí pred ňou jednoducho predsa len uprednostní prenájom. Je lepším riešením pre tých, ktorí si užívajú jeho voľnosť, tých, ktorí často cestujú, študentov a začínajúcich pracujúcich. Finanční experti sa dokonca zhodli na tom, že ak nemáš v pláne vlastniť nehnuteľnosť viac ako sedem rokov, prenájom je jednoznačne rozumnejšou voľbou.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá