V Bratislave je málo nových bytov. Ponuka novostavieb klesla až o 80 %, oproti vlaňajšku výrazne zdraželi

  • Kým sa ceny za byty v Bratislave zvyšujú, dopyt a ponuka klesá
  • Za bývanie v Bratislave si opäť priplatíš
  • Problém môže nastať aj pri hľadaní prenájmu
  • Kým sa ceny za byty v Bratislave zvyšujú, dopyt a ponuka klesá
  • Za bývanie v Bratislave si opäť priplatíš
  • Problém môže nastať aj pri hľadaní prenájmu

Prieskum realitnej spoločnosti Lexxus ukazuje, že sa ceny nových bytov opätovne zvýšili. To, čo sa v oblasti bývania znížilo, je dopyt po novom bývaní, spolu s ním aj ponuka bytov a apartmánov v Bratislave. Ako uvádza tlačová správa, v hlavnom meste klesla ponuka nových bytov až o 80 %.

„Nedostatočná ponuka v rámci noviniek zapríčinila, že dopyt musel byť uspokojený z existujúcej ponuky. Celková ponuka bytov v rámci novostavieb sa tak približuje k historicky najnižším číslam,“ uviedol manažér a odhadca cien nehnuteľností Lexxus Peter Ondrovič.

bývanie Bratislava Slovensko prieskum
zdroj: Unsplash/Martin Katler

Ponuka bytov stále klesá

Prieskum porovnával súčasnú situáciu nielen s minulým rokom, ale predovšetkým s predošlým kvartálom. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím, počas tretieho kvartálu tohto roka na rezidenčnom trhu bolo až o osem projektov menej, presnejšie 68 developerských projektov.

Na trh síce pribudli tri novinky, avšak len v jenom prípade išlo o nový projekt. Ostatné novinky predstavovali rozšírenie etáp projektov, ktoré už existovali. V presnejších číslach sa trh rozšíril o 206 bytov. Aj napriek tomu však išlo o medzikvartálny pokles ponuky až o 80 %.

Celkovo bolo k dispozícii 1 694 bytov, pričom podľa Lexxusu ich počet poklesol o 17 %. Zaujímavým faktom je to, že približne rovnakú hodnotu (17,8 %) má aj pokles nových voľných bytov oproti minulému roku.

bývanie Bratislava Slovensko prieskum
zdroj: LEXXUS

Spolu s nízkou ponukou prišiel aj nízky dopyt

Odborníci pripisujú nízky záujem o bývanie počas letného obdobia voľnejšiemu pohybu a cestovaniu v dôsledku uvoľnenia opatrení. Tento pokles bol citeľný vo všetkých kategóriách na rezidenčnom trhu nehnuteľností. V Bratislave sa počas tretieho kvartálu predalo aj výrazne menej bytov.

Za výraznejším poklesom dopytu stoja menej atraktívne nehnuteľnosti v ponuke, ale aj približovanie sa jednotkových a predajných cien v  periférnych oblastiach hlavného mesta k maximálne akceptovateľnej cenovej hranici“, vysvetľuje Peter Ondrovič.

V číslach to znamená, že v mesiacoch júl až september bolo zazmluvnených 563 bytov, čo je podľa realitných expertov Lexxus približne o 44 % menej ako počas druhého kvartálu. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa situácia takmer nezmenila.

Ak už o bývanie bol záujem, išlo hlavne o lokalitu Bratislava II, kde sa predalo 261 bytov. Táto lokalita zahŕňa mestské časti Podunajské Biskupice, Ružinov a Vrakuňa. Naopak, najmenší záujem bol o byty v Bratislave I. V centre hlavného mesta sa predalo len 29 bytov.

Sporíš si na vlastné bývanie?

Opäť sa zvýšila cena bytov

Podľa údajov realitnej spoločnosti Lexxus je nové bývanie v Bratislave opäť výrazne drahšie. „Medzikvartálne sa priemerná cena nových bytov zvýšila o 151 EUR, čím dosiahla hodnotu 3 181 eur/m2 bez DPH. Pred rokom si klienti kupovali byty, ktoré boli lacnejšie o viac ako 16 %,“ uvádza tlačová správa.

Zvyšovanie cien bytov sa dotýka všetkých bratislavských okresov s výnimkou Bratislavy V, kde patria mestské časti Čunovo, Jarovce, Petržalka a Rusovce. Najvyšší nárast cien zastihol Bratislavu II, konkrétne o viac ako 7 %. Záujemcovia o bývanie si najmenej priplatili v Bratislave IV.

bývanie Bratislava Slovensko prieskum
zdroj: Unsplash/Martin Ketler

Nakoľko na trhu neprišlo k žiadnemu zlacňovaniu bytov, za poklesom priemernej jednotkovej ceny predaných bytov je možné vidieť preferencie kupujúcich, ktoré boli v rámci tretieho kvartálu primárne orientované na kúpu jednotiek s nižšou cenou v prepočte na m2, než tomu bolo v predchádzajúcom období“, upresňuje Peter Ondrovič.

Znížená ponuka sa netýkala len novostavieb. V segmente sekundárnych nehnuteľností sa počet dostupných bytov medzikvartálne znížil o 8,8 %. Rovnako rástli aj ceny starších nehnuteľností – suma sa zvýšila o 268 eur, čo predstavuje viac ako 8 % oproti predošlému kvartálu.

Okrem trojizbových bytov zdraželi takmer všetky ostatné kategórie. Ako uvádza Lexxus, vlastníci bytov si za meter štvorcový pýtajú v priemere 3 577 eur s DPH. Ružovo to nevyzerá ani s bytmi, ktoré sú ponúkané na prenájom. Ich objem sa na trhu znížil až o 19 %.

Zdroj: LEXXUS/Tlačová správa

Najnovšie videá

Trendové videá