V Bratislave máme jedinečný koncept Artelier: Je to umelecký ventil, môcť prísť a iba tak si pri víne maľovať

  • Ak si fanúšikom maľby, no doma na umenie nemáš priestor, Artelier je práve pre teba
  • Jedinečný koncept spájajúci vizuálne a gastronomické umenie vo forme príjemného zážitku je v Bratislave jediným svojho druhu
  • Za jeho zrodom stojí Ingrid a Pavol, ktorí nám v rozhovore prezradili, pre koho Artelier je a čo v ňom môžeš zažiť
  • Ak si fanúšikom maľby, no doma na umenie nemáš priestor, Artelier je práve pre teba
  • Jedinečný koncept spájajúci vizuálne a gastronomické umenie vo forme príjemného zážitku je v Bratislave jediným svojho druhu
  • Za jeho zrodom stojí Ingrid a Pavol, ktorí nám v rozhovore prezradili, pre koho Artelier je a čo v ňom môžeš zažiť

Arteliér leží v srdci Bratislavy na Grosslingovej ulici. Za svoju existenciu vďačí Ingrid a Pavlovi, dvom mladým ľuďom, ktorí si uvedomili, že priblížiť umenie verejnosti vo forme galérie nestačí. Dali hlavy dokopy a koncept umeleckej kaviarne začal rásť do reálnych rozmerov. Dnes si môžeš do Artelieru prísť kúpiť výberovú kávu, užiť nedeľný brunch, no zároveň aj zobrať štetec a plátno do ruky, nechať pracovať svoju fantáziu a užiť si radosť a relax zo sebarealizácie.

Artelier je podnik jediný svojho druhu v Bratislave, ktorý spája umenie a gastronomický pôžitok, čo je jeho hlavným poslaním?

Vytvoriť miesto pre každého, kto má chuť maľovať v príjemnom prostredí a v čase, kedy to jemu vyhovuje. Prísť a využiť možnosť uspokojenia potreby tvoriť môže každý. Ak sa rozhodnete maľovať, tak za 12,90€ dostanete miesto, plátno, štetce aj farby a zvyšok je už na vás. Máme tiež mesačné a viacvstupové členstvá ak chcete chodiť častejšie. Samozrejme sme stále aj kaviareň a bistro pre bežných návštevníkov, ktorí prídu a nemusia ani maľovať.

Artelier Bratislava
zdroj: Facebook/Artelier Bratislava

Priniesli ste koncept kaviarňo-kresliarne zo sveta, alebo je to váš originálny nápad?

Napadlo nám to po tom, čo sme popri práci došli niekoľkokrát na pokraj vyhorenia a uvedomili sme si, že maľovanie je jedna z mála činností, pri ktorej dokáže človek dokonale vypnúť. Relaxovať a nemyslieť na starosti v práci, alebo doma. Prišli sme na to, že nie je miesto, kam by ste len tak mohli prísť a začať si maľovať, alebo kresliť, kedykoľvek chcete. Ako keď človek ide cvičiť do fitka. Veľa ľudí rado maľuje, ale ak nie ste profesionálny umelec a nemáte vlastný ateliér, tak nemáte priveľa možností. Doma si nerozložíte stojan a plátno s farbami. A ak áno, tak len 2-3x, a potom sa vám zvyčajne už nechce, alebo práve domácnosť s deťmi je to miesto, od ktorého si chcete oddýchnuť.

Jediná možnosť je ísť na kurz maľovania. Čo je určite dobrý nápad, ale čo po ňom? Prihlásite sa na ďalší? Prišli sme teda s konceptom, ktorý funguje podobne ako co-working. Teda prídete kedy chcete, dostanete miesto, plátno, štetce, farby a maľujete. Dovtedy sme podobný koncept nevideli ani u nás, ani vo svete.

V Bratislave nič obdobné neexistuje, no centrom kultúry je Nová Cvernovka, uvažovali ste nad vaším spojením, čím by ste si uľahčili cestu proma a nabrali hneď zákazníkov?

Cvernovka je skvelá. Sami ju radi a pravidelne navštevujeme, no je trochu mimo centra a našim cieľom bolo od začiatku byť v Starom meste. Máme radi starú Bratislavu. Obzvlášť Grosslingovú, ktorá je v našich očiach tak trochu hipstersko-umelecká ulica. Sú tu umelecké školy, galérie, predajňa dizajnového nábytku, tiež kaviareň DOT s umeleckou galériou, takže, keď sme našli voľný priestor na Grosslingovej, vedeli sme, že tu sa budeme cítiť ako doma my aj naši hostia.

Tešíme sa, z toho, ako vám maľovanie v ARTELIERi robí radosť a vyčaruje úsmev na tvári. ☺️Pripravili sme pre vás ďalšie…

Gepostet von Artelier Bratislava am Montag, 17. August 2020

Otvorili ste len nedávno, ako si našlo uplatnenie umenie v tomto „koronovom“ čase? Máte dostatok zákazníkov, alebo ľudia stratili záujem?

Bolo vidieť že ľudia sú zavretí doma, nemôžu cestovať, možno sú aj trochu v depresii a práve umenie je krásny prostriedok ako robiť niečo iné, tvorivé, niečo z čoho majú dobrý pocit. Aspoň tak to vnímame my, že umenie je večné. Nezastaví ho ani vojna, ani represívny režim, ani svetová pandémia. To je na tom úžasné, že my ľudia budeme vždy mať chuť tvoriť krásne veci.

Artelier Bratislava
zdroj: Facebook/Artelier Bratislava

Súčasťou Artelieru sú aj workshopy In art veritas, ktoré kombinujú lektorovanie maľby a víno, nestáva sa, že sa ľudia venujú viac vínu a relaxu, ako maľbe?

Dobré víno a umenie sa podporujú navzájom. Trochu vína zbaví ľudí prvotného ostychu. Častokrát sa vedia vďaka tomu do svojho diela viac ponoriť. Zatiaľ máme takú skúsenosť, že počas maľovania popíjajú ľudia len mierne a až po kurze zostávajú na víno a vzájomné spoznávanie sa.

Aj tento týždeň nás čaká maľovanie pri víne – IN ART VERITAS. 🍷🎨Budeme maľovať s Natáliou Vranovskou na tému Koleso…

Gepostet von Artelier Bratislava am Montag, 20. Juli 2020

Čomu ste sa venovali pred založením Artelieru?

Ja som sa venovala (a ešte stále sa venujem) eventovej produkcii na veľkých aj malých festivaloch a tiež ekologickým projektom s iniciatívou Zero-Waste Bratislava. Pre mňa je Artelier zhmotnenie troch rôznych konceptov, o ktorých som kedysi ani netušila, že by mohli vzniknúť aj mojou iniciatívou. Je to pre mňa kreatíva spojená s gastro pôžitkami a čiastočne splneným snom o vlastnej prevádzke.

Dlho som pátrala po priestoroch na Grosslingovej ulici a jej okolí pretože má pre mňa táto časť mesta neskutočné čaro a ukrýva akési umelecké genius locci, preto, keď sa konečne objavil v ponuke tento priestor, vedeli sme, že je to to, čo sme hľadali. Rekonštrukcia trvala skoro rok, a teda sa nám podarilo nakoniec otvoriť až po vypuknutí corony.

Artelier Bratislava
zdroj: Facebook/Artelier Bratislava

Ja som zakladateľ a spolumajiteľ športovej organizácie a zároveň televíznej show Oktagon. Plus mám nejaké ďalšie prevádzky a podnikateľské aktivity. Považujem sa za veľmi kreatívneho a umelecky založeného človeka. Pri zrode Oktagonu som natáčal dokumenty, robil grafiky a mohol uplatňovať svoju kreatívnu povahu naplno. Dnes mám už skoro len funkciu riaditeľa/majiteľa. Samá byrokracia, a tam je kreativity málo. Veľmi mi to chýba. Artelier je teda pre mňa umelecký ventil, jedno také umelecké dielo, ktoré mi robí dobre na duši zakaždým keď doň vstúpim.

Aké workshopy aktuálne ponúkate pre ľudí, ktorí chcú nielen niečo tvoriť, ale mať pri tom aj lektora?

Aktuálne ponúkame maľovanie pri víne, IN ART VERITAS, pravidelne každý piatok, kedy si naši návštevníci môžu vychutnať kombináciu kvalitného lokálneho vína a umenia. Vytvárame obrazy na vopred vypracované témy rôznymi technikami. Do ponuky sme zaradili aj sobotňajšie kreatívne workshopy a dlhodobé kurzy, na ktorých sa návštevníci môžu naučiť zaujímavé techniky a vyrobiť krásne diela.

Plánujete v blízkej budúcnosti obohatiť túto ponuku?

Plánujeme spolupráce s ďalšími zaujímavými umelcami, lektormi, ktorí obohatia ponuku našich workshopov a kurzov o techniky a kreatívne postupy, tak aby sme prinášali našim pravidelným návštevníkom kurzov niečo nové. Každý jeden umelec a spolupráca s ním prinesie do Artelieru novú inšpiráciu a niečo zaujímavé.

Odkiaľ pochádzajú lektori workshopov?

Lektorov si vyberáme na základe toho, akým výtvarným technikám sa venujú, nakoľko chceme ponúknuť našim návštevníkom pestrú paletu kurzov a workshopov.

V piatok maľujeme pri víne opäť s Natáliou Vranovskou. 🎨Kto už na IN ART VERITAS s Natálkou bol, určite vie, že na…

Gepostet von Artelier Bratislava am Dienstag, 21. Juli 2020

Ako si budujete vlastnú klientelu, ako lákate nových ľudí?

Poctivým a čestným prístupom k našim hosťom. Máme kvalitné suroviny, poctivé jedlá, výberovú kávu, dobré drinky a priateľský prístup. Veríme, že ak k nám prídu hostia na kávu, raňajky, alebo si prídu maľovať a dostanú perfektný servis, odídu so zážitkom. Podelia sa o svoju skúsenosť s kamarátmi a blízkymi a tí nás navštívia tiež. Dobrá osobná skúsenosť je podľa nás najlepší marketing. Samozrejme sa snažíme ľudí prilákať k nám aj cez sociálne siete a pekný feed na instagrame.

Súčasťou Arteliéru je aj podcastové štúdio Podcaster, čo stojí za jeho myšlienkou?

Chcel som robiť vlastný podcast. No keď som si zrátal náklady na vlastné štúdio a na prenájom priestorov, uvedomil som si, že by to bol príliš drahý koníček. Ako som spomínal som veľmi umelecky založený a chcel som, aby to štúdio vyzeralo naozaj pekne – dizajnovo. A tak sme prišli s nápadom čisto Podcastvového štúdia na prenájom pre kohokoľvek, kto chce šíriť do sveta zaujímavé myšlienky.

V čase, keď sme na tom pracovali robili sme si prieskum a našli sme len jedno podobné štúdio, to funguje v San Franciscu. Na základe toho sme sa do toho pustili a dnes sme radi, že u nás denne nahrávajú olympionici, ekonómovia, reklamky, architekti, barmani a iní,  vďaka čomu sa stal Artelier miestom, kde bežní ľudia tvoria umenie nielen štetcom, ale aj slovom.

Gepostet von Artelier Bratislava am Donnerstag, 2. Juli 2020

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech