Nie vandali, ale subdodávateľ mesta Bratislava zrezal 15 mladých dubov. Vallo sa na Facebooku ospravednil

  • Výrub mladých dubov Horskom parku šokoval nie len primátora, ale stovky ďalších ľudí
  • Obrovský škandál prináša rozuzlenie
Matúš Vallo
TASR/Jaroslav Novák, Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu
  • Výrub mladých dubov Horskom parku šokoval nie len primátora, ale stovky ďalších ľudí
  • Obrovský škandál prináša rozuzlenie

V bratislavskom Horskom parku niekto spílil 15 mladých dubov, ktoré vysadilo mesto. Na sociálnej sieti o tom včera večer informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.

„Na mieste činu v spolupráci s mestom už vykonala obhliadku štátna polícia a podávame trestné oznámenie. Chýbajúce duby vysadíme čo najskôr, ako to bude možné,“ uviedol Vallo, ktorý zároveň vyzval obyvateľov, aby akékoľvek informácie, ktoré môžu viesť k odhaleniu páchateľa, oznámili na magistráte alebo na mestskej polícii.

Výrub mladých dubov Horskom parku šokoval nie len primátora, ale stovky ďalších ľudí. Obrovský škandál v Bratislave však prináša rozuzlenie.

Je to dôkaz toho, že Bratislavčankám a Bratislavčanom na zeleni v našom meste veľmi záleží a som vám za to vďačný. O to viac ma mrzí rozuzlenie tohto prípadu, vyjadril sa na sociálnej sieti Matúš Vallo s tým, že dodávateľ, ktorý pre mesto zabezpečuje údržbu zelene, ich ešte včera uisťoval, že ich spoločnosť s vypílením týchto stromov nič nemá.

Táto informácia bola podľa Valla z jeho strany nekorektná. Dnes ich však informoval, že subdodávateľ pre arboristiku odborne posúdil, že týchto 15 dubov odumrelo a po zime sa už neprebudia k rastu. To ich kroky ale neospravedlňuje, keďže pochybili v tom, že vopred neinformovali magistrát, ktorý musí najprv rozhodnúť o ďalšom postupe.

Dnes naša odborníčka zo Sekcie životného prostredia preverila odstránené stromy a potvrdila, že ide o jedince, ktoré už nebolo možné zachrániť a ich výmena je na mieste. Nijako to ale neospravedlňuje postup, ktorý zvolil subdodávateľ. Namiesto toho, aby strom odstránili aj s koreňovým balom a ihneď ho nahradili novou sadenicou tak, ako to vyžadujú naše pravidlá, rozhodli sa strom odpíliť, skonštatoval primátor Bratislavy a dodal, že jediné pozitívum na tomto prípade je, že nedošlo k odstráneniu zdravých stromov, ale vyschnutých stromov, ktoré by sa aj tak museli vymeniť.

Dodávateľ mesto informoval, že na budúci týždeň nahradí odstránené stromy rovnakým druhom duba letného v rovnakých stanovištiach, samozrejme na vlastné náklady. Zároveň na vlastné náklady vykoná presvetlovacie orezy priľahlých veľkých stromov, ktoré pomôžu novým dubom lepšie sa uchytiť.

Okrem toho má dodávateľ v pláne preškoliť svoj personál tak, aby sa takáto situácia už neopakovala. Aj keď v tomto prípade ide o zlyhanie na strane dodávateľa, ospravedlňujem sa za vzniknutú situáciu a stres, ktorý sme mnohým z vás spôsobili predstavou, že v našom meste niekto z pochybných dôvodov píli stromy v našom Horskom parku. Rovnako sa ospravedlňujeme štátnej polícii, ak sme im spôsobili zbytočnú prácu, ospravedlňuje sa vo svojom statuse na Facebooku primátor.

Zdroj: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech