Nechýba najdrahšie mäso sveta či „liečivá“ polievka. V Bratislave otvára nové japonské bistro

  • Hlavné mesto je bohatšie o nový podnik
  • Je ním autentické japonské bistro
Na snímke je Bratislava a wagyu
TASR/Štefan Puškáš, Freepik
  • Hlavné mesto je bohatšie o nový podnik
  • Je ním autentické japonské bistro

Japonská kuchyňa sa radí medzi jedny z najpopulárnejších a najuznávanejších kuchýň sveta. Jej zvláštnosť spočíva v používaní jednoduchých receptov a starostlivosti o estetiku podávania jedál. 

Teraz kúsok Japonska prichádza aj do Bratislavy. Na Skalnej ulici 7 otvára svoje brány celkom nová reštaurácia, ktorá sa špecializuje výhradne na originálnu japonskú kuchyňu. Už na prvý pohľad zaujme svojím jednoduchým, do zelena ladeným interiérom, pričom špecifikom sú aj neprehliadnuteľné rastliny, ktoré tu visia priamo zo stopu podniku. 

Interiéru dominuje aj veľký bar v béžovej farbe, ktorá je tu taktiež všadeprítomná. Názov tohto nového bistra je Rokkiu a vo svojom logu má rybu a nôž. Nie je to náhodou, v menu totiž nechýbajú pokrmy z najčerstvejších rýb. Spomenúť môžeme pochúťku Shima saba či Anago minidon. Na jedálničku však nechýba ani typický bento box či precízne pripravené Wagyu.

IMG_0096
zdroj: Rokkiu

Bento je jedlá krabička, ktorá obsahuje niekoľko porcií jedla a je jedným z najpopulárnejších spôsobov stravovania v Japonsku. Tento originálny spôsob obedov má bohatú históriu, ktorá siaha až do obdobia 5. storočia. Japonské bento boxy sú známe nielen svojou kvalitou, ale aj estetikou a detailným aranžovaním.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rokkiu – SK (@rokkiu_sk_)

Typický bento box je rozdelený na niekoľko častí, ktoré obsahujú napríklad ryžu, tempuru, sushi, vajíčka, kúsky mäsa, zeleninu a ovocie. Každá zložka má svoje miesto a farby, aby sa vytvoril esteticky príjemný a vyvážený obraz. 

Pochúťka pre náročných

Wagyu je zase slávna japonská plemenná skupina dobytka, ktorá je známa svojím kvalitným mäsom. Toto mäso je známe svojou jemnosťou, mramorovaním a jedinečnou chuťou, ktorá je výsledkom starostlivého chovu a špeciálnej diéty dobytka. Japonské wagyu je často považované za jedno z najdokonalejších kúskov mäsa na svete.

IMG_0097
zdroj: Rokkiu

Výrazným zástupcom wagyu je napríklad „Kobe beef“, ktoré pochádza z regiónu Kobe v Japonsku. Wagyu je však veľmi drahé, vzhľadom na nutnosť špeciálneho chovu.

V súčasnosti treba za kilogram Wagyu filetu zaplatiť okolo 400 eur. Záleží, pravdaže, od pôvodu a kvality mäsa. Japonci ho totiž rozlišujú stupnicou 1 – 12 podľa mramorovania, čo by sa pri názve mäsa malo taktiež uvádzať.

Na Wagyu sa však špecializujú už aj u našich susedov v Česku. Funguje tu projekt Wagyu Horky – mladá farma s dobytkom.

„Mäso Wagyu dodávame buď ako celé zvieratá, na štvrtky, alebo pripravujeme balíčky. Mäso vyzrieva metódou suchého zrenia 14 – 21 dní. Mäso spracovávame s maximálnym rešpektom k zvieraťu i prírode, preto si dávame záležať, aby sme využili vždy celé zviera.“

Obľúbené Miso

Okrem Wagyu môžeš v podniku Rokkiu ochutnať aj obľúbenú Miso polievku.

Miso polievka zohráva v japonskej kultúre dôležitú úlohu. Mnohí Japonci ju považujú za jedno z najjednoduchších a najzdravších jedál. Okrem toho sa tradične považuje za „domáce jedlo“, ktoré prináša pocit pohody.

IMG_0099
zdroj: Rokkiu

Celkovo je Miso polievka pre Japoncov nielen chutným a zdravým jedlom, ale aj dôležitým symbolom ich kultúry a spôsobu života. Jej jedinečná chuť a výživové vlastnosti si však získali obľubu miliónov ľudí po celom svete.

Miso polievka sa konzumuje po celý deň, Japonci ju dokonca jedávajú aj na raňajky spolu s ryžou a inými jedlami.

IMG_0095
zdroj: Rokkiu

Miso polievka je bohatá najmä na vitamíny, minerály a bielkoviny získané z fermentovaných sójových bôbov. Je známa pre svoje prospešné účinky na zdravie tráviaceho traktu a imunitný systém. Miso je tiež prirodzeným probiotikom, ktoré pomáha udržiavať zdravú črevnú mikroflóru a trávenie.

Zdroj: Wagyu Horky

Najnovšie videá

Trendové videá