V Bratislave otvorili unikát, aký nenájdeš nikde inde v strednej Európe. Poteší najmä športovcov

  • V Petržalke otvorili najväčší pump track s asfaltovým povrchom na území Slovenska
  • Na tento projekt vyčlenil magistrát hlavného mesta viac ako 115-tisíc eur
pumptrack
TASR/Erika Ďurčová, pumppark.sk
  • V Petržalke otvorili najväčší pump track s asfaltovým povrchom na území Slovenska
  • Na tento projekt vyčlenil magistrát hlavného mesta viac ako 115-tisíc eur

V bratislavskej Petržalke otvorili pump trackovú dráhu, akú by si v iných slovenských mestách hľadal len márne. PumpPark Petržalka je pritom komunitný projekt organizovaný čisto dobrovoľníkmi. Cieľom tohto projektu bola rekonštrukcia existujúceho, avšak zanedbaného športového areálu – bikrosovej cyklistickej dráhy. V súčasnosti je po stavebnej stránke dokončený. 

Nový pump track sa nachádza na Haanovej ulici, uprostred najväčšieho sídliska na Slovensku. Ide o projekt, ktorý Petržalka potrebovala ako soľ, nakoľko ide o oblasť, ktorá má chronický nedostatok verejných športovísk.

zdroj: pumppark.sk

PumpPark tak, ako je naprojektovaný, je po realizácii dĺžkou svojich dráh najväčším areálom svojho druhu v celej strednej Európe. Môžeme hovoriť o verejnom športovisku, ktoré je naozaj hodné najväčšieho stredoeurópskeho sídliska.

Posted by PumpPark Petržalka OZ Pedal on Tuesday, July 27, 2021

Myšlienka na realizáciu projektu vznikla na pôde občianskeho združenia Pedál v prostredí cyklistických nadšencov. Títo sa do jeho realizácie pustili už v roku 2014, ale keďže športovisko konceptu pump track ešte vtedy nebolo v našich podmienkach známe, jeho realizácia bola dlhá a tŕnistá. Nakoniec sa podarila dobrá vec a od tohto roka sa všetci môžu tešiť z unikátneho priestoru pre športovanie priamo medzi panelákmi.

Posted by PumpPark Petržalka OZ Pedal on Tuesday, July 27, 2021

„Areál poskytuje možnosť športového vyžitia pre vyznávačov kolesových športov rôznej výkonnosti a veku, najmä cyklistov, ale aj kolobežkárov, skejterov a inline korčuliarov. Po dokončení prestavby je k dispozícii takmer 600 metrov dráh rôznej obtiažnosti  v srdci Petržalky,“ objasňuje združenie na svojom oficiálnom webe.

S prevádzkou a údržbou areálu sa musí tím združenia vysporiadať sám. Preto ak máš chuť a možnosti, môžeš prispieť osobne na brigádach alebo finančne prispieť združeniu na stránke ludialudom.sk.

Posted by PumpPark Petržalka OZ Pedal on Tuesday, July 27, 2021

„Mesto by malo podporovať šport na každej úrovni – od profesionálov, cez amatérskych a rekreačných športovcov až po fanúšikov. Od nástupu na úrad sa práve o komplexnú podporu športu snažíme. Doteraz sme podporili aj ďalšie športové projekty: športovú halu v Záhorskej Bystrici, rekonštrukciu telocviční v Rusovciach a Lamači alebo stavbu skateboardového parku v Rači. Toto je len začiatok, teším sa na vznik a podporu ďalších športovísk,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

zdroj: BSK

Jeden z najznámejších pump trackov nájdeš aj v obľúbenej rekreačnej oblasti Zochova chata, kde tohtoročnú sezónu otvoril slovenský reprezentant v horskej cyklistike Filip Polc.

„Popularita pump tracku stúpa a svoju obratnosť môžete rozvíjať v prekrásnom prostredí Modry po celý rok. Ak sa budete snažiť, môžete sa stať aj majstrom sveta. Sem môžete chodiť trénovať, je tu krásne prostredie a verím, že sa areál bude rozvíjať. Ani z Bratislavy to nie je ďaleko,” hovorí Filip Polc. Areál pum ptracku je verejnosti prístupný celoročne. Podmienkou vstupu na dráhu je ochranná prilba.

Pump track v Bratislave či Modre má už čoskoro dostať aj veľmi výraznú konkurenciu, ktorá vyrastie v Trnave. Podľa primátora mesta Petra Bročku bude trnavský pumptrack v našej krajine bez akejkoľvek konkurencie. Bročka už zverejnil aj prvé vizualizácie očakávaného projektu:

zdroj: Peter Bročka/m8arch

„Ja nerobím pol-projekty a pokiaľ ide o dizajn a návrh tohto projektu, nemám pochýb, že je spracovaný elitou v obore a to je to, čo ma zaujíma,“ povedal Bročka. Za vizualizáciami návrhu trnavského pump tracku stojí ateliér m8arch.

Pump track je vlastne uzavretý, umelo vytvorený okruh pre jazdu na bicykli, ktorý sa prechádza celkom bez šliapania. Okruh je tvorený vlnami a klopenými zákrutami, ktoré umožňujú udržiavať alebo dokonca zvyšovať rýchlosť jazdy jednoduchým pumpovaním.

Ide o atrakciu, ktorá sa v zahraničí teší veľkej obľube, nakoľko je určená pre všetky vekové kategórie. Pump tracky sú známe tým, že sú ideálnou možnosťou pre nácvik rovnováhy, ovládania a získanie základných zručností na bicykloch, zároveň je to výborný prostriedok pre zábavu a zlepšovanie technických zručností.

Zdroje: pumppark.sk, BSK, Bratislava.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech