V Bratislave sa elektrické kolobežky kradnú a demolujú. Bolt to aj tak ide skúsiť v Košiciach

  • Zelené elektrické kolobežky Bolt budú v Bratislave a Košiciach
  • Tie bratislavské však niekto kradne a ničí, ľudia s nimi nevedia zaobchádzať
bolt kolobežka
archív Bolt, Startitup/Vladimír Mičuda
  • Zelené elektrické kolobežky Bolt budú v Bratislave a Košiciach
  • Tie bratislavské však niekto kradne a ničí, ľudia s nimi nevedia zaobchádzať

Naučia sa Slováci zaobchádzať s elektrickými kolobežkami normálne? V Bratislave spôsobili veľký problém s parkovaním, bezohľadným jazdením a zelené kolobežky neobišiel ani vandalizmus. Spoločnosť Bolt sa však nevzdáva a tento moderný dopravný prostriedok prinesie do ďalšieho slovenského mesta.

Kolobežky idú na východ

Bolt v Košiciach rozmiestni stovku zelených kolobežiek. Pripomeňme, že ide o kolobežku zostrojenú špeciálne pre túto firmu. Dojazd má 40 kilometrov a maximálnu rýchlosť má 25 km/h. Zákazník si môže kolobežku požičať pomocou aplikácie.

Za odomknutie sa platí 50 centov, za každú minútu jazdy 15 centov. Prenájom kolobežky na celý deň stojí 25 eur.

Elektrické kolobežky budú rozmiestnené v centre mesta Košice, v blízkosti vlakovej a autobusovej stanice, mestskom parku  a na ďalších frekventovaných miestach ako napríklad na Námestí osloboditeľov či na námestí Maratónu mieru. Po ukončení jazdy môže užívateľ nechať v kolobežku v oblastiach vyznačených na mape v aplikácii.

Pokiaľ užívateľ nechá kolobežku mimo vyznačenej oblasti, bude mu udelená pokuta vo výške 30 eur. V rámci povolených  oblastí je potrebné zaparkovať kolobežku na bezpečnom mieste aby nikomu neprekážala, ideálne v blízkosti stojana na bicykle alebo rovnobežne s cestou.

V Bratislave predstavujú problém

Bolt má v hlavnom meste viac ako dve stovky kolobežiek. To, ako sa k nim ľudia v Bratislave správajú, si však Bolt asi nepredstavoval. 

V Bratislave sa povaľujú kolobežky v tráve, na chodníkoch a spája ich jedna vec. Mnohé majú odtrhnutý riadiaci panel s QR kódom. Práve ten slúži na evidenciu kolobežiek. 

Bolt v súčasnosti nechce zverejňovať presný počet stratených či poškodených kolobežiek. Na Facebooku dokonca koluje teória, že kolobežky ničia taxikári, ktorých kolobežky majú pripravovať o biznis. Túto informáciu sa nám však nepodarilo potvrdiť, takže vinníkom môže byť úplne ktokoľvek.

Bolt kolobežka
zdroj: Startitup/Vladimír Mičuda

Za zlé používanie pokuty

Presné počty zničených alebo poškodených kolobežiek momentálne nechceme komentovať. Evidujeme aj stratené a hlavne poškodené kolobežky. Vďaka spolupráci s občanmi Bratislavy, ktorí sa na nás obracajú s informáciami o nájdených kolobežkách a polícii, sa nám mnoho takých podarilo získať späť. Jedného páchateľa sme už našli a spolupracujeme s autoritami na ďalšom postupe, tak ako aj pri získaných dôkazoch o ďalších páchateľoch,“ hovorí regionálny manažér Boltu pre strednú Európu Roman Sysel.

Veríme, že sa podobné incidenty nebudú opakovať, keďže služba je tu pre ľudí a je to určitý benefit moderného mesta. Žiadame obyvateľov Bratislavy, aby na e-mail [email protected] nahlásili poškodené kolobežky, ktoré nájdu.“

Včera boli ešte kompletné. Odstavené sú v podjazde na Ostredkovej. Zrejme nový druh vandalizmu je na svete.

Posted by Helena Piusova on Thursday, June 4, 2020

Bolt má na používanie kolobežiek svoje pravidlá, a to celkom prísne. Každý používateľ musí kolobežku zaparkovať tak, aby nezavadzala a musí to aj zdokumentovať fotkou. Ak nechá kolobežku mimo povolenej zóny, aplikácia Bolt mu dá pokutu 30 eur. Za zlé parkovanie kolobežky môžeš dostať aj pokutu od polície, a to až 50 eur.

Obyvatelia Bratislavy si však ťažkú hlavu z pravidiel nerobia. Kolobežky nechávajú uprostred chodníka či pohodené v tráve. Bolt však už avizoval, že plánuje vytvoriť parkovacie miesta pre kolobežky, aby k podobným incidentom nedochádzalo. Veľkým problémom tiež je, ak používajú kolobežky osoby mladšie ako 18 rokov, alebo jazda bez ochrannej prilby

Posted by Lex Sashico on Tuesday, May 12, 2020

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech