V Bratislave vyrastie nový polyfunkčný areál za 25 miliónov eur. Stavia ho známy developer skrytý za novú firmu

  • V lokalite Mlynské nivy v Bratislave má vyrásť polyfunkčný súbor NIVI za približne 25 mil. eur
  • Vyplýva to zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA
pjimage – 2021-08-04T190915.691
SIU Unsplash/Lukas Kulla
  • V lokalite Mlynské nivy v Bratislave má vyrásť polyfunkčný súbor NIVI za približne 25 mil. eur
  • Vyplýva to zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA

Zóna Nivy sa opäť zahustí. Vyrastie tu polyfunkčný objekt, ktorý však nestavia žiadna veľká firma ako doteraz. V modernom Downtowne nájdeš stavby najväčších developerských žralokov. Novinku však chce stavať na prvý pohľad maličká firma zo Šale, ktorá však má silné zázemie.

„Predmetom navrhovanej činnosti je polyfunkčný súbor s vlastným zázemím,“ uvádza sa v zámere. Predpokladaný termín začatia výstavby je tretí kvartál budúceho roka, ukončenie výstavby je naplánované na tretí kvartál roka 2024. Zámer počíta s dvoma objektmi, jeden má mať 24 podlaží, druhý 10 podlaží. Informuje o tom tlačová agentúra SITA.

Projekt NIVI je pokračovaním výstavby v zóne Mlynské nivy vo východnej časti ulice Mlynské nivy. „Zatiaľ čo západná časť tohto bulváru je dnes už vyriešená, východná časť ešte čaká na svoje stvárnenie a pomaly sa premieňa na modernú mestskú štvrť,“ uvádza navrhovateľ v zámere.

HB Reavis autobusová stanica mlynské nivy prejazdná oprava Bratislava opravár práca ulica cesta
zdroj: SIU/Petra Stanová

Na ploche riešeného územia sú navrhnuté dva objekty so spoločnou podnožou – dvojpodlažným podzemným parkoviskom. Nosným ťažiskom navrhovanej činnosti je funkcia občianskej vybavenosti s doplnkovou funkciou bývania so súvisiacim zázemím.

Objekt A bude situovaný v západnej časti pozemku a bude obsahovať 24 nadzemných podlaží a jedno technické podlažie. Na prvom nadzemnom podlaží bude situovaná recepcia, lobby, reštaurácia a priestor pre coworking. Druhé podlažie je navrhnuté ako administratívny priestor, od tretieho po desiate podlažie budú vyčlenené priestory pre prechodné ubytovanie.

zdroj: Unsplash/Martin Katler

Na jedenástom až dvadsiatom podlaží budú situované bytové jednotky. Najvyššie štyri nadzemné podlažia budú orientované pre hotelové strednodobé ubytovanie. Objekt B bude situovaný v severnej časti pozemku a bude obsahovať desať nadzemných podlaží a jedno technické podlažie, z funkčného hľadiska je určený pre hotel.

Veľké mená išli bokom

Ak čakáš, že za týmto projektom bude stáť veľký developer ako je napríklad HB Reavis, Penta alebo JTRE, si na omyle. Zákazku získala spoločnosť NIVI s.r.o. so sídlom v Šali, ktorá bola založená iba 26. marca 2020. Podľa portálu Finstat spoločnosť zverejnila v roku 2020 nulové tržby so stratou 1 538 eur. Celková zadlženosť firmy v roku 2020 predstavovala 99,92 percenta.

zdroj: Screenshot/Finstat.sk

Podľa Finstatu je spoločníkom firmy NIVI s.r.o. spoločnosť STY-X s.r.o., ktorá sídli na tej istej adrese ako NIVI. STY-X s.r.o. bola založená v roku 2019 a v roku 2020 zverejnila tržby vo výške 0 eur so stratou 1 834 eur.

Konateľom obidvoch týchto spoločností je Ing. arch. Pavol Kollár, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva v spoločnosti IN GROUP a.s.. Táto spoločnosť má na Finstate omnoho zaujímavejšie čísla ako vyššie spomínané dve firmy.

Spoločnosť IN GROUP, a.s. v roku 2020 zvýšila zisk z 441 078 € na 15,55 mil. € a tržby jej narástli na 3,301 mil. €. Nie je prekvapením, že spoločnosť sídli v Šali. Jej história je však o niečo dlhšia ako história spoločnosti NIVI s.r.o.  STY-X s.r.o., pretože založená bola v roku 2007. 

zdroj: Screenshot/Finstat.sk

Spoločnosť IN GROUP vlastní najväčšiu sieť stavebnín nielen na Slovensku, ale aj v Česku a Maďarsku. Meno Pavol Kollár na Slovensku nepatrí medzi neznáme mená. Ako architekt stojí za známymi projektmi, ako napríklad OC Mlyny v Nitre, obytný dom Mondrian, či Projekt Leonardo v Trnave. Jeho firma má na konte tiež veľký developerský projekt Pri Parku v Senici. Skupina vlastní výrobcu zámkovej dlažby a betónových výrobkov City Stone Design.

Ešte v roku 2010 sa jeho meno objavilo v súvislosti s kúpou projektu plynovej elektrárne v Česku. Firma Invest Plus, ktorá v tom čase patrila do Kollárovho portfólia, doslova vyfúkla tento projekt inému slovenskému magnátovi, Tomášovi Chrenkovi, informovala vtedy Pluska.

V minulosti bojoval proti korupcii v kauze račianskeho starostu.V roku 2005 Kollár potvrdil, že vtedajší starosta Rače Pavol Bielik od neho žiadal úplatok vo výške 5 miliónov korún. Úplatok mu mal dať kvôli zabezpečeniu súhlasu mestského zastupiteľstva s výstavbou piatich budov. Kollár Bielikovi žiadne peniaze nedal.

zdroj: TASR/JAGA GROUP

„Povedal, že mi vybaví súhlas mestskej časti, ale ako protislužbu chce päť miliónov korún,“ povedal vtedy Kollár pre SME. Spočiatku si Kollár myslel, že starosta Rače je v celej situácii zapletený úplne náhodne, no nakoniec sa ukázalo, že úzko spolupracoval s Jaroslavom Šuščákom, ktorý bol akýmsi prostredníkom v celej kauze.

Kollár išiel s celým prípadom na políciu, kde obžalovaní popreli vinu. „Vedie sa voči mne diskreditačná kampaň a úlohu majú aj spravodajské hry,“ povedal vtedy Bielik. V roku 2009 bol bývalý funkcionár KDH a starosta Rače spolu s Jaroslavom Šuščákom odsúdený za prijímanie úplatku.

Zdroje: SITA, SME, Pluska

Najnovšie videá

Trendové videá