V Bratislave vzniká dopravný projekt, ktorý ťa motivuje nechať auto doma

  • Začala výstavba jedného zo siedmich nových terminálov
  • Cieľom je prepojenie jednotlivých druhov dopravy
  • Zastávka má byť hotová do budúceho leta
bratislava tiop vrakuňa
Ilustračný obrázok Facebook/reprofoto/Eufondy
  • Začala výstavba jedného zo siedmich nových terminálov
  • Cieľom je prepojenie jednotlivých druhov dopravy
  • Zastávka má byť hotová do budúceho leta

Miliónová výstavba terminálu integrovanej osobnej dopravy (TIOP) Vrakuňa bola oficiálne zahájená. Nová zastávka sa bude nachádzať neďaleko súčasného obratiska autobusov a trolejbusov na Dolných honoch. Výstavba, ktorá by mala prebiehať až do mája 2024, bude stáť 3,9 milióna eur.

Prvýkrát by zastávka mala plniť svoju funkciu už dva mesiace od dokončenia, teda v júli 2024. TIOP Vrakuňa na železničnej trati Bratislava – Komárno je prvým zo siedmich plánovaných terminálov, ktoré majú byť vybudované na území Bratislavy.

S výstavbou je spojených viacero obmedzení, tie cestujúcich nepotešia

„S výstavbou sa začalo včera. Najbližších niekoľko mesiacov bude na realizáciu, potom na kolaudáciu. Ak pôjde všetko podľa plánov, stavbu by sme mali odovzdať do užívania koncom júla 2024,“ uviedol v utorok pre médiá generálny riaditeľ ŽSR Radoslav Štefánek.

V rámci projektu je najprv potrebné spevniť a upraviť terén. S tým súvisí aj koľajová výluka, ktorá potrvá 45 dní, teda do 6. decembra. Následne sa pristúpi k samotnej výstavbe terminálu, počas ktorej vlaky premávať budú. Výstavba si vyžiada aj stavebnú úpravu Dvojkrížnej ulice.

Nechajte si skontrolovať jazdenku ešte pred kúpou
Reklama
Preveriť auto
Reklama
Preveriť auto
Skúsený technik vykoná detailnú diagnostiku, preverí históriu vozidla a absolvuje skúšobnú jazdu za vás.

O novinke na sociálnej sieti informovala aj Železničná spoločnosť Slovensko. Cestujúcich upozornila, že výstavba prinesie viacero obmedzení. Vlaky v úseku Bratislava N. Mesto – P. Biskupice nahradia autobusy a v úseku Bratislava N. Mesto – Bratislava hl.st. budú počas trvania výluky, všetky vlaky odrieknuté bez náhrady.

S výstavbou terminálu sa malo podľa pôvodných plánov začať skôr. „Projekt mešká osem mesiacov. Dôvody sú väčšinou opakujúce sa, vysporiadanie pozemkov a povoľovací proces, čo vzájomne súvisí,“ poznamenal Štefánek.

Do budúcnosti sa zároveň uvažuje aj o zdvojkoľajnení. „Ako správca infraštruktúry si uvedomujeme potreby, ktoré má verejnosť,“ podotkol šéf ŽSR s tým, že si uvedomujú aj atraktivitu predmetnej trate z Komárna do Bratislavy.

Vo vzťahu k dopytu cestujúcej verejnosti je kapacita podľa neho nedostatočná. Ambíciou je tiež elektrifikácia.

Veria, že terminál bude motivovať ľudí, aby auto nechali doma

Na význam nového terminálu poukazuje aj štátny tajomník Ministerstva dopravy (MD) SR Jaroslav Kmeť. „Pohonné látky a elektrické autá sú drahšie, riešením je jazda verejnou dopravou. Hoci trolejbusy aj autobusy môžu zostať v zápchach, prečo nevyužiť koľaje a prímestskú dopravu, ako je to v zahraničí,“ skonštatoval Kmeť s tým, že práve prepájanie jednotlivých druhov dopravy, železničnej a MHD, má zmysel. K dispozícii by mali byť aj stojany na bicykle.

Vytváranie nadväzností a komfortných prestupov medzi rôznymi typmi dopravy je podľa Dopravného podniku Bratislava (DPB) pre rozvoj udržateľnej MHD kľúčové.

„Tento terminál v budúcnosti uľahčí cestovanie cestujúcim a verím, že mnohých po dokončení motivuje nechať auto doma,“ povedal podpredseda predstavenstva DPB Milan Donoval s tým, že čoskoro by mali byť zároveň na trolejbusovej linke 71 nasadené 24-metrové megatrolejbusy.

Výstavbu nového terminálu pozitívne vníma aj starosta Vrakune Martin Kuruc, ktorý ako jednu z prvých vecí ako šéf samosprávy podpísal územné rozhodnutie pre TIOP Vrakuňa. Ten na sociálnej sieti tiež dodal, že budú k obom koncom nástupišťa novej zastávky vybudované chodníky od Dvojkrížnej ulice. Zastávka bude vybavená aj prístreškami pre bicykle.

„Trvalo to deväť rokov, ale som rád, že sme došli až do tohto cieľa a naozaj sa to začalo stavať,“ poznamenal Kuruc s tým, že si ľudia uvedomujú budúcnosť koľajovej dopravy. Poukazuje na doterajšie využívanie dočasnej železničnej zastávky, ktorú vybudovali pred niekoľkými rokmi, kým nebude vybudovaný prestupný terminál.

TIOP Vrakuňa je prvým terminálom, ktorý ŽSR realizujú v Bratislave. Priniesť by mali zahustenie siete železničných zastávok, ktoré sa tak stanú dostupnejšími pre verejnosť. Cieľom je zvýšenie atraktivity železničnej dopravy a vďaka jednoduchému prestupu na mestskú hromadnú dopravu aj zníženie individuálnej prepravy autami.

Zdroje: TASR, Facebook/ZSSK, Facebook/Martin Kuruc StarostaVrakune

Najnovšie videá

Trendové videá