V Bratislave vzniká unikát: spája pohodlné, komorné kino s výberovou kávou pre tých najnáročnejších

  • Rodina podnikateľov a filantropov Hroncových aktuálne pracuje na významnom projekte, aký na Slovensku nemá obdobu
  • Oznámili, že Bratislava sa môže tešiť na vôbec prvé butikové kino so špeciálnou kaviarňou
Edison Filmhub Bratsilava
  • Rodina podnikateľov a filantropov Hroncových aktuálne pracuje na významnom projekte, aký na Slovensku nemá obdobu
  • Oznámili, že Bratislava sa môže tešiť na vôbec prvé butikové kino so špeciálnou kaviarňou

Film Europe je rodinná firma Ivana Hronca, ktorá sa už desať rokov venuje distribúcii festivalových filmov. Okrem Pražského Edison Filmhubu napríklad prevádzkuje Kino Film Europe na Štefánikovej 25 v Bratislave. Po svojou záštitou má okrem iného aj známe filmové prehliadky Be2Can, Scandi a Crème de la Crème.

Spoločnosť teraz avizuje nečakanú novinku pre Bratislavčanov a návštevníkov hlavného mesta. Zverejnila prvé vizualizácie pripravovaného kina a kaviarne v Bratislave s názvom Edison Filmhub.

Tento unikátny priestor prvého butikového kina a výberovej kaviarne sa bude nachádzať v historickom centre neďaleko Michalskej veže na Baštovej ulici č.6. Pre Startitup to potvrdil Marek Suchitra z Film Europe.

Edison Filmhub tu nadviaže na vyše dvojročnú prevádzku s rovnakým názvom v centre Prahy, pár krokov od Václavského námestia, pri Jindřišskej veži na Jeruzalémskej 2.

Edison sa vracia do Bratislavy

Názov pražského Edison Filmhubu bol inšpirovaný budovou, v ktorej sa kino nachádza. Funkcionalistická stavba bola postavená v roku 1927 ako Edisonova transformačná stanica.

zdroj: Edison Filmhub Bratsilava

Na otvorení sa Thomas Alva Edison nezúčastnil z dôvodu ochorenia. Existuje o tom aj písomný dokument. V Bratislave slávny vynálezca zanechal tiež svoju stopu.

Presne pred 110 rokmi, 12. septembra 1911, navštívil Edison Bratislavu (vtedajší Prešporok) spolu s rodinou. Počas svojej návštevy bol Edison ubytovaný v Hoteli Savoy (dnešný Carlton) a dokonca bol aj v dome na Michalskej 10, čo je len pár metrov od pripravovaného Edison Filmhubu na Baštovej 6.

zdroj: Edison Filmhub Bratsilava

Ešte pred bratmi Lumièrovcami Edison vynašiel kinetoskop, čo bolo premietacie zariadenie na sledovanie filmu. Nešlo ale o zdieľaný zážitok ako pri Lumièrovskom kinematografe, ale individuálny. Divák si mohol pozrieť niekoľkosekundové filmy nahliadnutím do prístroja.

Nadviaže na tradíciu

Víziou Edison Filmhubu je nadviazať na bohatú tradíciu jednosálových kín. Mnohé z nich po digitalizácii v centre Bratislavy zanikli. Diváci prišli o jedinečné komorné filmové prostredia, ktoré kultivovali bratislavského genia loci. Edison Filmhub má byť unikátnym a príjemným prostredím, v ktorom budú mať diváci možnosť stráviť celý deň.

zdroj: Edison Filmhub Bratsilava

Výberová káva, chutné raňajky a brunche budú vlajkovou loďou doobedných hodín tejto kaviarne. V rovnakom čase budú dve kinosály slúžiť na prednášky, prezentácie alebo študentské či seniorské projekcie.

Všetko sa má diať v kinosále, do ktorej bude prúdiť dokonca aj denné svetlo s výhľadom na zeleň. Vo večerných hodinách sa má priestor kaviarne zmeniť na bar s kvalitným vínom a drinkami. V dvoch kinosálach sa bude dokopy premietať osemkrát za deň. 

zdroj: Edison Filmhub Bratsilava

Premietať sa tu budú festivalové filmy, slovenské aj študentské filmy. Chýbať ale nemá ani bežný mainstream. Prvé podujatie tu prebehne už o pár dní, kedy sa pripravovaný holopriestor Edison Filmhub po prvýkrát objaví na mape Bielej noci s výstavou Doroty Sadovskej v termíne 17. 9. – 3. 10. 2021.

Nevídaný kúsok

Architektúra a dizajn celého priestoru sa má niesť v minimalistickom duchu, doplnené interiérovými prvkami typickými pre 30. roky minulého storočia. Túto kombináciu inšpirovanú kinom v Prahe realizuje architektonické štúdio JRKVC.

zdroj: Edison Filmhub Bratsilava

Peter Jurkovič a Kristína Tomanová dokázali v komorných priestoroch vytvoriť štedré zázemie pre dve pohodlné kinosály a dizajnovú kaviareň. Majú skvelý cit pre kombináciu moderných a minimalistických prvkov s útulnými a teplými kontrastmi,“ hovorí jeden z autorov projektu Dominik Hronec.

zdroj: Edison Filmhub Bratsilava

„Na materiálovom a svetelnom dizajne kinosál spolupracujeme so štúdiom Crafting Plastics. Využitím inovatívneho bioplastu s organickým efektom, ktorý je vytvorený z obnoviteľných prírodných zdrojov, dosiahne v kinosále dielo Vlasty Kubušovej a Miroslava Krála divácky zážitok ešte pred spustením filmu,“ doplnil Hronec.

zdroj: Edison Filmhub Bratsilava

Predpokladaný dátum otvorenia Edison Filmhubu je koniec roka 2022. 

Treba tiež spomenúť, že ďalším srdcovým projektom Film Europe je revitalizácia schátranej historickej budovy bývalej školy z roku 1913 v Kokave nad Rimavicou na kultúrno-kreatívne centrum, ktoré sa toto leto po tridsiatich rokoch sprístupnilo verejnosti.

zdroj: Edison Filmhub Bratsilava

Autormi projektu Edison Filmhub sú Ivan Hronec, Silvia Hroncová, Veronika Hroncová-Žilinková a Dominik Hronec.
Autormi architektonického návrhu sú Peter Jurkovič a Kristína Tomanová zo štúdia JRKVC.

Zdroj: Film Europe

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech