V Bratislave vznikajú skejtparky európskych rozmerov. Takto budú vyzerať

  • V súčasnosti sa hovorí o plánovaných troch skejtparkoch
  • Projekt pod Mostom SNP z petržalskej strany bude vhodný aj pre súťaže európskeho formátu
  • Košice hlavnému mestu závidia. Skejtparky tam skôr zatvárajú, ako plánujú postaviť nové
skejtpark
Metropolitný inštitút Bratislavy/durieproduction
  • V súčasnosti sa hovorí o plánovaných troch skejtparkoch
  • Projekt pod Mostom SNP z petržalskej strany bude vhodný aj pre súťaže európskeho formátu
  • Košice hlavnému mestu závidia. Skejtparky tam skôr zatvárajú, ako plánujú postaviť nové

Skejtbording bol na Slovensku kedysi len voľnočasovou aktivitou. Dnes patrí k najprogresívnejším a najperspektívnejším športom. Svedčí o tom aj fakt, že sa po prvýkrát objaví na Olympijských hrách v Tokiu, ktoré boli presunuté kvôli koronavírusu na august 2021.

S najväčšou pravdepodobnosťou bude mať na letnej olympiáde svojho zástupcu aj Slovensko, a to zásluhou Košičana Riša Turyho, ktorý patrí medzi svetovú špičku v skejtbordingu.

Mestá sa snažia skejtbordistom poskytnúť vhodné podmienky pre jazdenie a trénovanie. No máloktorý profesionálny skejtpark spĺňa vôbec základné podmienky. Bratislava podľa portálu YimBa neposkytuje v tomto smere ideálnu infraštruktúru.

Webový portál BoardLife, ktorý propaguje tento šport, hovorí o trojici skejtparktov. Jeden je nefunkčný, druhý vraj má nekvalitný povrch a tretí nie je voľne prístupný, keďže sa nachádza v interiéri.

zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Zatiaľ je schopný iba jeden

Skjetparkov je vo všeobecnosti v hlavnom meste minimum, aj preto milovníci tohto športu vyhľadávajú verejné priestory. V blízkej budúcnosti by sa to však konečne malo zmeniť. Už teraz sa plánuje niekoľko projektov.

Teodor Kuhn, podpredseda Asociácie samaritánov Slovenskej republiky, pre portál YimBa povedal, že sa v Bratislave nachádza len jeden schopný skejtpark.

„Ide o Do it yourself (DIY) plaza na Gercenovej, ktorú postavila naša ASSR v spolupráci s miestnou komunitou. Plaza o rozlohe 250 metrov štvorcových je každý deň preplnená na prasknutie a podmienky pre skejtbording sú nedôstojné nielen v porovnaní s Prahou, kde je okolo 20 veľkoplošných skejtparkov, ale aj s našimi mestami ako Košice či Žilina,“ vyjadril sa v čase, keď ešte nebol zákaz vychádzania.

Skjetbordisti využívajú preto priestor pred Istropolisom na Trnavskom mýte, priestranstvo na Župnom námestí či na Námestí M.R. Štefánika pred Slovenským národným divadlom.

Nové skejtparky

Mestská časť Rača pripravuje obnovu bývalého ihriska na Tbiliskej. Urban park vznikne revitalizáciou asfaltovej plochy v tesnom susedstve s novým multifunkčným ihriskom, ktoré buduje Fitcentrum W.M. Rača. Nové ihrisko bude určené najmä fanúšikom mestských športov ako skejtbording, streetball, inline a kolobežiek.

zdroj: Mestská časť Bratislava - Rača

Bratislava pripravuje aj dvojicu ďalších projektov. Pri zrekonštruovanej Dúbravsko-karloveskej radiále na Karloveskej ulici vznikne park s rôznymi možnosťami športových aktivít. Od skejtparku až po parkour preliezky, park bude poskytovať rôznorodé príležitosti na šport aj oddych. Realizovať by sa mal v najbližších mesiacoch.

Mesto pripravuje ešte jeden projekt pod Mostom SNP z petržalskej strany. Skejtpark bude bezprostredne napojený na petržalský Sad Janka Kráľ. Celý projekt sa momentálne nachádza v prípravnej fáze. „Skejktpark okolo seba tvorí komunity ľudí, ktoré sú apriórne tolerantné, slobodomyseľné a zamerané na zlepšovanie. Je to totiž individuálny šport, kde jednotlivec nebojuje proti súperovi, ale snaží sa len zlepšiť oproti tomu, kde bol včera. Pod mostom SNP je pripravovaný univerzálny skatepark, v ktorom sa budú môcť jazdiť aj súťaže európskeho formátu,“ povedal pre portál YimBa Teodor Kuhn.

Iné skejtparky momentálne Bratislava neplánuje. Napriek tomu je Teodor Kuhn relatívne spokojný. „Veľmi nás teší, že Bratislava bude aj s malým počtom skateparkov diverzifikovaná,“ konštatuje.

zdroj: yimba.sk

Košice závidia

Najväčší skejtpark na Slovensku sa nachádza Košiciach na Alejovej ulici. Prvým v metropole východu bol však Ťahanovský. Rozhodnutie zrušiť ho prišlo v čase, keď Richard Tury ako rodený Košičan začal úspešne reprezentovať po svete tento perspektívny šport a dokonca bol odchovancom tohto športoviska. Športovisko bola zatvorené kvôli vysokej hlučnosti a necertifikovaným prekážkam, ktoré nahradené neboli.

Tlieskam plánom Bratislavy.👏🏻 Verím, že aj v Košiciach sa raz dopracujeme k serióznemu skateparku na profi úrovni, podľa…

Uverejnil používateľ Ladislav Lorinc Sobota 6. marca 2021

Ladislav Lörinc ako najmladší košický starosta (Mestská časť Košice – Sídlisko KVP) na svojom facebookovom profile napísal, že Bratislave tlieska. Verím, že aj v Košiciach sa raz dopracujeme k serióznemu skejtparku na profi úrovni, podľa požiadaviek profi jazdcov z miestnej komunity. Podpora extrémnych športov a street kultúry je jedna z vecí, ktorá mi chýba v dokumente: Reštart športovej infraštruktúry. Páči sa mi spolupráca magistrátu mesta Bratislava a mestských častí. Spoločne určite dosiahnu viac.“

Zdroje: yimb, Boardlife, ASSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá