V Bratislave vznikne moderné nájomné bývanie pre seniorov. Zostarnúť by si tam chcel aj ty

  • V Prievoze vznikne komunitné nájomné bývanie pre seniorky a seniorov
  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo oznámil, že tu vznikne priestor, kde sa budú seniori cítiť vítane, a zároveň budú v každodennom kontakte so svojimi susedmi
  • Chýbať nebude ani zimná záhrada a zber dažďovej vody zo striech
Pexels/Expect Best, MIB
  • V Prievoze vznikne komunitné nájomné bývanie pre seniorky a seniorov
  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo oznámil, že tu vznikne priestor, kde sa budú seniori cítiť vítane, a zároveň budú v každodennom kontakte so svojimi susedmi
  • Chýbať nebude ani zimná záhrada a zber dažďovej vody zo striech

Hlavné mesto, Metropolitný inštitút Bratislavy a METRO v októbri vyhlásili architektonickú súťaž pre nájomný bytový súbor určený na nájomné bývanie pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Bytový súbor bude postavený na mestskom pozemku v tichej lokalite pri rodinných domov a susedí s Csákyho kaštieľom. Informovala o tom Marcela Glevická z komunikačného oddelenia Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

„Ide o komorný projekt s nízkou zástavbou. Víťazný návrh od architektonického tímu Superatelier vybrala porota z 56 súťažných návrhov,“ uviedla Glevická. 

Obrovský míľnik pre električku do Petržalky: Vallo oznámil skvelú správu a potešil všetkých Bratislavčanov

„Víťazný návrh počíta s ôsmimi menšími objektmi s 20 jednoizbovými a 10 dvojizbovými bytmi, usporiadanými tak, aby vytvárali prirodzený priehľad na Csákyho kaštieľ od vstupu do územia,“ vysvetlila hovorkyňa a dodala, že kaštieľ v susedstve od 50. rokov pôsobí aj ako geriatrické sanatórium a využitie pozemku na byty pre seniorov tak vyvážene zapadá do lokality.

„Návrh zároveň v najväčšej miere rešpektuje aj bohatú zeleň, ktorá sa na pozemku nachádza,“ doplnila. Nájomné bývanie prevažne pre seniorov vznikne na mestskom pozemku susediacom s Csákyho kaštieľom, ktorý vlastní Kongregácia Dcér sv. Františka Assiského, Slovenská provincia.

„Komunitný charakter návrhu prepája novovytvorené centrálne nádvorie zimnou záhradou, ktorá bude ponúkať širokú škálu aktivít. V nádvorí sa bude koncentrovať spoločenský život obyvateľov a obyvateliek, cez nádvorie budú zároveň aj vchádzať domov,“ vysvetlil MIB a dodal, že porota prihliadala aj na požiadavky susediacich obyvateľov, ktoré vzišli z participatívneho procesu, v ktorom susedia deklarovali, že preferujú nižšiu zástavbu a komornú atmosféru.

Víťazný návrh zároveň vytvára odkaz na objekty bývalých skleníkov a do projektu navrhuje aj nové skleníky, ktoré budú zároveň dopĺňať komunitné zameranie celého projektu. „Bude zabezpečený zber dažďovej vody zo striech, ktorá sa využíva v záhrade na polievanie rastlín a ako úžitková voda,“ doplnil MIB.

„Aj v roku 2021 MIB pokračuje v plánoch vyhlasovať nové súťaže na mestských pozemkoch zamerané na oblasť nájomného bývania,“ uzavrel MIB.

Zdroje: MIB, Mesto Bratislava

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá