V bratislavskej nemocnici pacientovi vyoperovali nesprávne oko, prišiel tak o obe

  • Pacient ružinovskej nemocnice sa stal obeťou chyby lekárov
  • Vyoperovali mu nesprávne oko
  • Prípad už rieši ÚDZS
operacia oko
Unsplash/Amanda Dalbjörn, JAFAR AHMED
  • Pacient ružinovskej nemocnice sa stal obeťou chyby lekárov
  • Vyoperovali mu nesprávne oko
  • Prípad už rieši ÚDZS

V bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali pacientovi nesprávne oko. V dôsledku toho prišiel o obe oči. Lekárka, ktorá operáciu viedla, už vraj s pacientmi nepracuje a nemocnica už zaviedla viaceré opatrenia. O udalosti informoval portál Teraz.sk

Je to tragédia

Nemocnica poskytla pacientovi a jeho rodine plnú súčinnosť pri zmiernení následkov, a to zdravotníckeho, psychologického aj sociálneho charakteru. Veľmi citlivo vnímame túto tragickú udalosť, samozrejme, s dotknutými komunikujeme a budeme nápomocní vo všetkých smeroch,“ cituje hovorkyňu univerzitnej nemocnice Evu Kliskú portál Teraz.sk. „Vzniknutej situácie nám je nesmierne ľúto.

Potvrdila, že lekárka už prácu pri lôžku pacienta ani na ambulancii a operačných sálach oftalmologickej kliniky nevykonáva. Podľa dostupných informácií však operáciu viedla uznávaná oftalmologická autorita.

Nemocnica po incidente preškolila personál očnej kliniky. „Na operačnej sále sa dôsledne vykonáva manažment protokol bezpečnej operácie s následným dodržovaním pravidiel pooperačnej starostlivosti,“ dodala hovorkyňa.

Logo

V rámci ďalších opatrení tiež pracovná skupina a do protokolu, tzv. checklistu, sa zapracovali nové poznatky. Bližšie informácie vzhľadom k prebiehajúcemu šetreniu a citlivosti prípadu nemocnica neposkytla. 

Prípad sa rieši

Ministerstvo zdravotníctva SR prípad zatiaľ nekomentovalo. Prípadom sa však už vraj zaoberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý má za úlohu prešetriť, či bola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne. Ministerstvo zdravotníctva sa k prípadu plánuje vyjadriť, až keď budú k dispozícii závery vyšetrovania situácie. 

operácia
zdroj: Pixabay/sasint

ÚDZS už potvrdil, že k prípadu dostal podnet. Ozrejmil, že v rámci výkonu dohľadu nesie zodpovednosť celá nemocnica a nie len konkrétny pracovník. Na jeho ukončenie má deväť mesiacov, lehota sa môže maximálne o tri mesiace predĺžiť.

V prípade zistenia pochybenia pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti môže úrad uložiť povinnosť prijať opatrenia na odstránenie nedostatkov.

Môže tiež poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti uložiť pokutu, prípadne zákaz výkonu zdravotníckeho povolania najviac na jeden rok, píše ďalej portál Teraz.

Lekárka je ochotná poskytnúť odškodné

Ak je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti právnická osoba, zákaz výkonu zdravotníckeho povolania môže uložiť jej odbornému zástupcovi,“ priblížili kompetentní. 

S ďalšími informácia prišla Televízia Markíza. Ukázalo sa, že išlo o 50-ročného pacienta, ktorému bola diagnostikovaná rakovina oka. V dôsledku toho bolo jeho vyoperovanie potrebné. Chyba nastala už počas prípravy na operáciu, kedy bolo pacientovi zalepené nesprávne oko. 

Lekárka, ktorá operáciu robila, vzala za chybu plnú zodpovednosť. Takmer ihneď nemocnicu opustila a zároveň sa zriekla všetkých zastávajúcich funkcií v odbore.

Situácia ju mrzí a tiež je ochotná poskytnúť rodine odškodné. TV Markíza sa s lekárkou pokúšala spojiť, no žena na telefonáty nereagovala. K detailom sa nechcela vyjadriť ani nemocnica, kde bola operácia vykonaná. 

Zdroje: Teraz.sk, Televízia Markíza

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá