V Bytči vyrástla najpodivnejšia rozhľadňa na Slovensku. Skrýva slovenský unikát

  • V Bytči nad Hrabovým vyrástla rozhladňa, ktorá je prinajmenšom nevšedná
  • Dá sa na nej hojdať a má tvar unimobunky
TAVES
  • V Bytči nad Hrabovým vyrástla rozhladňa, ktorá je prinajmenšom nevšedná
  • Dá sa na nej hojdať a má tvar unimobunky

Približne v polovici novembra dostalo Slovensko celkom novú rozhľadňu. Stavba nad Hrabovým v Bytči je v skutku nevšedný kúsok, aký si zrejme v našich končinách ešte nevidel.

Nová rozhľadňa je špecifická najmä čo sa týka jej konštrukcie. Ide vlastne o akési hojdacie zariadenie, ktoré má byť metaforou poukazujúcou na skutočnosť, že všetko má dva konce. 

Turistika na Slovensku je balzam pre dušu i telo. Inšpiruj sa týmito tipmi a vyraz do hôr

„Hojdací mechanizmus zobrazuje vyváženosť medzi prírodným a kultúrnym dedičstvom, ktorým je Bytča obdarovaná. Zároveň, v súčasnej dobe veľmi aktuálnu, krehkosť prírody voči ľuďom,“ uviedlo mesto Bytča pre portál Žilinak.

V prípade dobrej viditeľnosti má táto rozhľadňa v tvare unimobunky ponúkať výhľady na najväčšie skalné miesto na Slovensku – Súľovské skaly, ako aj vzdialené Javorníky či mesto Bytča. Uvidieť by si mal aj na ikonický Sobášny palác v Bytči, alebo Synagógu Bytča.

Bytčianska výhľadňa bola oficiálne uvedená do prevádzky 18.11.2020. Rozhľadňa sa nachádza nad mestom Bytča, v mestskej časti Bytča – Hrabové. takže sme prišli 2 týždne po otvorení :)Rudo, Vilo a môj tieň

Posted by Turistika MHs on Wednesday, December 2, 2020

Od vyhliadky môžeš ďalej pokračovať turistickou trasou až do Súľova a Strážovských vrchov. Rozhľadňa je ukončením náučného chodníka „Za krásami bytčianskej prírody“, ktorý vzišiel zo spolupráce obce Bytča a poľského partnerského mesta Strumień. 

K rozhľadni sa dostaneš smerom od parkoviska na železničnej stanici v Hrabovom, kde sa napojíš na vyznačenú turistickú trasu. Následne prejdeš popri informačných tabuliach, ktoré popisujú históriu, faunu a flóru či osobnosti Bytče.

Páči sa ti nová rozhladňa nad Hrabovým?

Podľa zverejnenej zmluvy o dielo na stránkach mesta boli na výstavbu rozhľadne vynaložené financie vo výške 52 372 eur. Už teraz však možno očakávať, že rozhľadňa bude mať od návštevníkov rozporuplné reakcie.

„Jedinečná je v tom, že je na pohyblivej platforme, ktorá však pri dosadnutí na akúkoľvek stranu nie je tlmená a zaznie hlasný buchot, ktorý v prírode nemá čo robiť. Výhľad z nej je rovnaký ako keď stojíte vedľa nej a chýbajú lavičky,“ konštatuje v recenzii rozhľadne Michal, ktorý túto novú atrakciu navštívil.

Tabule náučného chodníka podľa jeho slov popadali ešte pred oficiálnym otvorením. „Človek tu začne mať pocit, že tu len niekto roztopil peniaze z EÚ fondov. Každopádne ak to niekoho prinúti vyjsť do prírody, tak to účel splní,“ dodal.

Zdroje: Žilinak, TAVES, Bytča.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK