V Čechách budú od roku 2021 platiť e-diaľničné známky. Slovensko sa im naďalej bráni

  • Je to isté. Návrh podporil aj český senát a od roku 2021 budú mať naši severní susedia elektronické diaľničné známky
  • Cesta za týmto snom bola dlhá a úmorná
  • Na Slovensku je však dlhšia. S návrhom prišli nedávno v SaS
dialničné známky
TASR, unsplash
  • Je to isté. Návrh podporil aj český senát a od roku 2021 budú mať naši severní susedia elektronické diaľničné známky
  • Cesta za týmto snom bola dlhá a úmorná
  • Na Slovensku je však dlhšia. S návrhom prišli nedávno v SaS

Koncom týždňa prišiel s touto – pre každého Slováka závideniahodnou novinkou, český portál idnes.cz. V susednom Česku sa podnety na zmenu v cestnom zákone stali realitou. Senát schválil prechod z papierových nálepiek na elektronické diaľničné známky. To je presne to, k čomu západná časť našej zemegule pristúpila veľmi prirodzene už dávnejšie. Je to veľmi praktické a rýchle.

V Čechách musia schvaľovania prejsť dvoma komorami. A tak minulý týždeň po predošlých poslaneckých súhlasoch prijal návrh aj Senát. Záverečnou bodkou bude už len podpis Miloša Zemana.

Nový zákon ponecháva pôvodnú hodnotu diaľničnej známky. Tá je 1500 Kč. Jedinou zmenou, ktorá je však považovaná za veľmi prínosnú, bude kúpa ceniny na technický rok. To znamená, že známka bude platiť odo dňa zakúpenia po dobu 365 dní. Elektronická diaľničná známka sa bude dať kúpiť cez mobilnú aplikáciu alebo priamo cez internet do niekoľkých minút. Na to, aby si si ju zaobstaral, už viac nebudeš musieť hľadať najbližšiu čerpaciu stanicu.

Čo na to Slovensko?

Vo štvrtok prišli s návrhom na zmeny u nás aj slovenskí politici. Konkrétne tí zo strany SaS. Čo sa týka zmien podobných tým v Čechách, tak áno. Okrem nálepiek potvrdzujúcich vykonanie a platnosť emisnej a technickej kontroly bol predložený návrh práve na zmenu v platnosti diaľničných známok. Tie totiž v súčasnosti platia od januára jedného roka, do januára toho nasledujúceho. Teda na jeden kalendárny rok.

Ročná diaľničná známka je jediný inštitút, ktorý v skutočnosti ale nie je platný rok,“ povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii v Národnej rade SR poslanec Miroslav Ivan.

Podľa neho takto štát za rok nespravodlivo vyberá od vodičov 2,8 milióna eur navyše. Informuje tlačová agentúra TASR. Keby však ročná známka platila 365 dní, zvýšil by sa tým komfort motoristov, a to by spôsobilo aj rast predaja ročných známok. Netreba sa preto obávať žiadnych znížených príjmov.

Podľa slov hovorkyne Národnej diaľničnej spoločnosti by zavedenie technického roka znamenal straty. „Pre našu spoločnosť by takáto novela znamenala nielen finančnú a účtovnú stratu, ale aj náklady spojené s touto zmenou. Okrem toho vodiči sú naň navyknutí, akákoľvek zmena by mohla spôsobiť, že si vodiči nebudú pamätať koniec platnosti diaľničnej známky, čím sa zvýši riziko pokuty,“ konštatovala pre Startitup hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Zdroj: idnes.cz, TASR, Teraz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech