V centre Piešťan sa ukrýva unikátne miesto, kde to ladí nielen v kuchyni

  • Meno Dodo Šošoka je výrazne späté nielen so slovenskou džezovou scénou, ale aj mestom Piešťany
  • Práve tu, na pešej zóne, mal svoj vlastný hudobný klub – ART JAZZ GALLERY -, ktorý nezanikol ani po jeho smrti
Tomáš Turek
  • Meno Dodo Šošoka je výrazne späté nielen so slovenskou džezovou scénou, ale aj mestom Piešťany
  • Práve tu, na pešej zóne, mal svoj vlastný hudobný klub – ART JAZZ GALLERY -, ktorý nezanikol ani po jeho smrti

Dnes sa v jeho následníkovi, už na novom mieste, spája unikátny priestor reštaurácie, kaviarne, hudobného klubu a mestskej záhrady ukrytej pod menom La Musica na Teplickej ulici. Podnik, ktorý ľahko rozoznáte podľa jasného rukopisu: vo výklade gramofón, na strope visia trúbky, na stenách portréty džezových hudobníkov, s ktorými výborne ladí kuchyňa i kaviareň.

La Musica je štyri v jednom

Po otvorení dverí budú vaše prvé kroky smerovať do kaviarenskej časti – mohutné historické kreslá, barový pult, na stenách zábery miestneho fotografického klubu a všade prítomné hudobné detaily, ako spomínaný gramofón vo výklade, nástroje na stenách či bubny visiace zo stropu. Už prvý pohľad nahovára, že umenie tu má svoje miesto – druhý, ten na tanier, to potvrdzuje. Táto časť podniku láka na šálku kávy či pohár vína pred koncertom, ktoré sa tu pravidelne, niekoľkokrát mesačne konajú.

zdroj: Tomáš Turek

Hneď za rohom sa nachádza podlhovastá miestnosť, ktorá počas dňa slúži ako reštaurácia, k večeru ako hudobný klub. Gaštanovo hnedé stoly s kultovými „tonkami“ v rovnakej farbe sa ako chameleón dokážu podľa potrieb zmeniť na miesto, kde si môžete vychutnať obedové menu či niečo z à la carte a večer zase rozkývať boky v rytme (najmä) džezu. A tou štvrtou funkciou, ktorú podnik La Musica zohráva, je mestská záhrada, tá si však zaslúži samostatnú kapitolu.

Záhrada pokoja v centre Piešťan

Stačí urobiť tri kroky z reštaurácie a máte pocit, že ste sa ocitli v Provensálsku: všade prítomné divé trávy, bicykle, kvetiny, absolútne súkromie a vzadu záhradka so skleníkom pripomínajú oázu pokoja v centre Piešťan. Obrovská záhrada s terasou, aj krytou, – ani tu nechýbajú dobové doplnky, napríklad historické rádio, televízor či kufrík. Zaujímavosťou je, že počas letnej sezóny je otvorená iba táto časť podniku, v zimných mesiacoch zase funguje iba vnútorný priestor.

zdroj: Tomáš Turek

zdroj: Tomáš Turek

Pre rodiny s deťmi je v záhrade pripravený i drevený domček dotvárajúci celkovú atmosféru, ktorá nemá ďaleko od rozprávkových predstáv. Na ozdobu tu nie sú ani hriadky so skleníkom: pestujú sa v nich bylinky, tiež zelenina, ako cukety či paradajky. Počas našej návštevy sme si nemohli nechať ujsť príležitosť ochutnať rajčinovú polievku z vlastného zberu: raz darmo, domáce rajčiny sú domáce. A sladšie, červenšie, lepšie.

Čo si dať na obed (alebo večeru)?

La Musica funguje každý deň: počas týždňa od 11:00 do 22:00, v štvrtok, piatok a sobotu sa varí ešte o hodinu dlhšie. Siahnuť môžete po jedlách z denného obedového menu, ktoré je doplnené sezónnymi špecialitami a tiež ponukou à la carte. Čo si však vybrať? Počas našej návštevy sme si užívali krásne babie leto a do uší sa nám okrem nazvučujúcich sa muzikantov vnútri doniesli chýry o tom, že Ceasar šalát v La Musice je najlepší v celých Piešťanoch. Ideálny súzvuk na vyskúšanie. A skutočne, bol výborný, odľahčený dresing, rustikálne servírovanie, kuchári zvolili väčšie krutóny, ktoré doplnili celkovú šťavnatosť šalátu.

zdroj: Tomáš Turek

Zvykne sa hovoriť, že ten, kto robí tri, štyri, viac vecí naraz, ani jednu nerobí poriadne. V La Musice to však neplatí. Funguje to tu ako v dobre zohratej džezovej kapele: hoci každý má na starosti niečo iné, výsledok je harmonický a zrazu všetko dáva zmysel. Piešťany v tomto podniku, ktorý v sebe spája štyroch „kapelníkov“ na jednom mieste, získali unikátne miesto, kde to ladí v kaviarenskej časti, kuchyni aj na pódiu.

Reštauráciu La Musica nájdete na Instagrame aj Facebooku.

Zdroj: Kávičkári.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK