V Česku hrozí fajčiarom, ktorí na verejnosti fajčia bez rúška pokuta takmer 400 eur

  • Nové opatrenie, ktoré zakazuje pohyb osôb na verejnosti bez rúška zásadne ovplyvní fajčiarov
  • Tí by si po novom v praxi svoju cigaretu napríklad na ulici už nemali zapáliť
  • V Česku im dokonca hrozí aj poriadna pokuta
sep
pexels.com
  • Nové opatrenie, ktoré zakazuje pohyb osôb na verejnosti bez rúška zásadne ovplyvní fajčiarov
  • Tí by si po novom v praxi svoju cigaretu napríklad na ulici už nemali zapáliť
  • V Česku im dokonca hrozí aj poriadna pokuta

V rámci prevencie vydal Úrad verejného zdravotníctva SR opatrenie, v rámci ktorého majú občania povinnosť nosiť rúško všade mimo svojho bydliska. Veľa ľudí a aj odborníkov, netají prekvapenie zo vzornej disciplinovanosti väčšiny Slovákov. 

Niektorí ľudia však začali upozorňovať aj na nie až tak ojedinelé správania niektorých našich krajanov. Ani v týchto dňoch nie je ničím nezvyčajným natrafiť napríklad pri nákupnom reťazci na hlúčik ľudí, ktorí síce majú rúška, no keď sa rozhodnú zapáliť si cigaretu, dajú si ho dole z tváre, akoby už koronavírus vôbec neexistoval.

zdroj: pexels.com

Nie je to však bežná prax len v našej krajine. Aj v susednom Česku platí povinnosť nosiť rúško už týždeň. Český spravodajský web Deník.cz upozornil, že ak polícia pristihne na ulici fajčiara bez rúška či masky, je možné mu udeliť pokutu v prepočte do 364 eur. To, či k pokutovaniu pristúpi aj naša polícia zrejme ukáže len čas a disciplína a správanie sa nás všetkých.

Na verejnosti už môžu byť spolu najviac dvaja ľudia

Česká republika taktiež oznámila ďalšie sprísnenie opatrení na boj proti šíreniu koronavírusu, v rámci ktorých môžu byť na verejnosti spolu už len najviac dvaja ľudia. Výnimkou sú len členovia jednej domácnosti, účastníci pohrebu, a tiež ľudia, ktorí si vykonávajú svoje povolanie či podnikateľskú činnosť, informovalo české ministerstvo vnútra. Zhromažďovanie sa ľudí vo väčších skupinách ako po piatich, už zakázalo aj Švajčiarsko pričom pokuta za porušenie tohto alebo ďalších stanovených pravidiel bude vo výške 100 švajčiarskych frankov (v prepočte približne 95 eur).

zdroj: pexels.com

Ďalším novým opatrením v Českej republike, je aj odporúčanie ľuďom, aby dodržiavali medzi sebou, pokiaľ je to možné, vždy minimálne dvojmetrový odstup. Cieľom všetkých navrhnutých zmien v nadväznosti na de facto zhodná obmedzenia skôr prijaté uznesením vlády je snaha o predbežné maximálne obmedzenie sociálnych kontaktov medzi ľuďmi, s výnimkou nevyhnutných ciest, tak aby sa v najväčšej možnej miere zamedzilo komunitnému prenosu ochorenia koronavírusy.

Zdroje: vlada.cz, denik.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech