V Chorvátsku vzniklo múzeum venované stavu „po opici”. Zažiješ tu nezvyčajné veci

  • V múzeu „po opici" nájdeš okrem iného aj záhadné veci, aké ľudia pri sebe ráno po noci plnej alkoholu našli
  • Táto novinka sa v Chrovátsku teší mimoriadnemu úspechu
  • Nejde však o prvý nevšedný koncept múzea, aký sa tu objavil
pexels.com, pixabay.com
  • V múzeu „po opici" nájdeš okrem iného aj záhadné veci, aké ľudia pri sebe ráno po noci plnej alkoholu našli
  • Táto novinka sa v Chrovátsku teší mimoriadnemu úspechu
  • Nejde však o prvý nevšedný koncept múzea, aký sa tu objavil

Chorvátska metropola Záhreb je každoročne lákadlom množstva Slovákov. Najnovšie tu môžeš nájsť aj naozaj nevšedné múzeum. Celý jeho koncept je zameraný na stav, ktorí mnohí ľudia zažívajú po nadmernej konzumácii alkoholu.

Za touto prevádzkou stojí študent Rino Duboković. Inšpiráciou k založeniu múzea „po opici“ mu  bolo rozprávanie historiek z opileckých rán medzi priateľmi, informuje portál CNN.

Medzi exponátmi nájdeš napríklad predmety, ktoré ľudia po svojom boku nevysvetlitelne našli po ťažkej noci plnej alkoholu. Ak sa sem rozhodneš zavítať, k dispozícii budeš mať aj samostatnú miestnosť, v ktorej si môžeš vyskúšať svoje reflexy potom, ako si nasadíš špeciálne okuliare simulujúce opilosť.

V interaktívnej časti múzea sa zase môžeš podeliť o svoje najlepšie a najhoršie zážitky z tvojho stavu „po opici.” Tématicky je zameraný aj tamojší butik, ktorý predáva aktivity ako sú napríklad šípky alebo stolná hra „drunkopoly“. 

Duboković pre CNN povedal, že cieľom inštitúcie, ktorú sám nazýva skôr „konceptom na skúšku,” nie je oslavovať nadmernú konzumáciu alkoholu, ale skôr fyzicky predstaviť rôzne zážitky zo stavu „po opici.”

„V budúcnosti chceme ľudí upozorňovať aj na negatívne veci spojené s alkoholom,” povedal. Ohlasy na nové múzeu sú podľa neho zatiaľ pozitívne a Duboković verí, že sa mu ho časom podarí rozšíriť a premeniť v stálu prevádzku.

Ak si aj ty niekedy zažil stav, kedy si sa prebudil a len z rozprávania príbehov tvojich kamošov si zistil, čo sa večer dialo, máš príležitosť zdieľať svoj príbeh aj s ostatnými. Na webe chorvátskeho múzea je miesto, kde môžeš svoj príbeh anonymne zdieľať aj online. Ak bude dostatočne pútavý, je celkom možné, že sa dostane aj priamo medzi exponáty múzea.

Úspech múzea rozchodov

Prekvapivo, nejde o prvé nevšedné múzeum v Záhrebe. V roku 2010 chorvátske hlavné mesto otvorilo Múzeum stroskotaných vzťahov, ktoré založil bývalý pár. Majitelia návštevníkov povzbudzujú k tomu, aby darovali múzeu predmety súvisiace s ich vlastnými rozchodmi.

V zbierke možno nájsť opustené svadobné šaty, účtenky z romantických obedov a mnohé ďalšie predmety plné spomienok. Toto múzeum sa stalo tak populárne, že o šesť rokov neskôr majitelia otvorili celkom novú prevádzku aj v Los Angeles.

Zdroje: ČTK, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech