V Čičmanoch pocítiš slovenskú kultúru na vlastnej koži. Toto sú najkrajšie chatky na ubytovanie

  • Čičmany boli v roku 1977 vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a turizmus sa tak stal ich pevnou súčasťou
  • Jedinečné chatky v dedine sa stali symbolom celej krajiny
  • Niektoré z nich si môžeš prenajať
Chalúpka pod Javorníkom,
  • Čičmany boli v roku 1977 vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a turizmus sa tak stal ich pevnou súčasťou
  • Jedinečné chatky v dedine sa stali symbolom celej krajiny
  • Niektoré z nich si môžeš prenajať

Dedinku Čičmany v Žilinskom kraji by mal poznať každý. Celá totižto vyzerá ako z rozprávky o perníkovej chalúpke. Aby miestni obyvatelia predĺžili životnosť svojich domov, natierali vonkajšie trámy nepáleným vápnom. A postupne sa z obyčajného náteru na fasádach vyvinuli známe ozdobné ornamenty.

Jedinečný vzor môžete nájsť všade. Inšpirované sú nimi nielen domy, ale aj výšivky a ďalšie dekoratívne prvky. Postupne sa stali symbolom celej krajiny. Ich motívy dokonca už niekoľko rokov zdobia aj oficiálne oblečenie našich olympionikov.

Tradícia miestnej výšivky sa zachovala dodnes, no málokto vie, že mnohé z čičmianskych dreveníc boli vybudované nanovo.

Ak si fanúšik tradičnej slovenskej architektúry v Čičmanoch, prinášame ti zopár chatiek, v ktorých sa môžeš ubytovať aj dnes. 

Turizmus v dedinke so 123 obyvateľmi

Počet obyvateľov v malebnej dedinke je čoraz nižší. Z tristo obyvateľov, ktorí tu žili v priebehu 90. rokov tu teraz žije len tretina. Avšak ľudí je tu vždy dosť. V roku 1977 boli vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a turizmus sa tak stal ich pevnou súčasťou.

Viaceré z pôvodných chalúp ponúkajú ubytovanie pre turistov. Iné boli v dôsledku vysokej popularity medzi ľuďmi vybudované nanovo.

V ich blízkosti sa nachádza napríklad aj zámok, ZOO Bojnice a Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej. Miesto je však ideálne aj pre nadšencov pre turistiku, cykloturistiku či hubárov.

V zime si skvele zalyžuješ v lyžiarskom stredisku priamo v obci. Turisti majú možnosť si spraviť výstup na Strážovské vrchy, Kľak, Súľovské skaly či Lietavský hrad. Milovníci histórie by zas určite mali navštíviť múzejnú expozíciu v Čičmanoch.

Tradičné čičmanské chalúpky, v ktorých sa dá ubytovať sme vyberali z ubytovacích portálov Megaubytovanie a Ubytko, avšak pri šťastí možno na Internete nájdeš aj ďalšie. 

Chalúpka pod Javorníkom

Ako prvú ti predstavujeme Chalúpku pod Javorníkom.  Chata je otvorená celoročne s celkovou kapacitou pre 6 osôb. Na prízemí sa nachádza chodba, za ktorou nasleduje kompletne vybavená kuchyňa s jedálenským sedením spojená s obývacím priestorom vybaveným televízorom a krbom, ktorý navodí príjemnú atmosféru.

Nachádza sa tu aj kúpeľňa s toaletou a sprchovým kútom. Na poschodí nájdeš jednu dvojlôžkovú spálňu s manželskou posteľou a jednu štvorlôžkovú spálňu so samostatnými lôžkami. Pri drevenici je možnosť posedenia v altánku a grilovania. 

Cicmany
zdroj: Chalupka pod Javorinkou

zdroj: Chalúpka pod Javorníkom

Čičmanská drevenica

S rovnakou kapacitou 6 lôžok je vybavená aj Čičmanská drevenica. V jej podkroví nájdeš dve spálne. Prvá spálňa disponuje manželskou posteľou, v druhej sa vyspíš na jednej manželskej a dvoch samostatných posteliach. Na poschodí sa taktiež nachádza kúpeľňa s WC.

Chatka má taktiež plne vybavenú kuchyňu s elektrickým sporákom, rýchlovarnou kanvicou, chladničkou a mrazničkou. Na záhrade nájdeš ohnisko a gril s posedením.

Čičmanská drevenica
zdroj: Čičmanská drevenica

Čičmanská drevenica
zdroj: Čičmanská drevenica

Drevenička pod vlekom

Útulná Drevenička pod vlekom je situovaná  s výhľadom na lyžiarske svahy. Kapacitne je väčšia, má 7 – 8 lôžok v jednej spálni na poschodí. K dispozícii je aj spoločenská miestnosť s televízorom a keramickou pecou. V drevenici je zariadená kuchyňa a sprchovací kút s toaletou. 

V areáli objektu nájdeš vonkajšie posedenie s možnosťou grilovania. Ubytovanie je využiteľné celoročne. V blízkom okolí sú široké možnosti turistiky, lyžovania a spoznávania okolia.

Čičmany
zdroj: Drevenička pod vlekom

zdroj: Drevenička pod vlekom

Penzión Katka

 Pre väčšiu partiu ľudí ponúka Penzión Katka až 16 lôžok. Dispozične je riešená do dvoch apartmánov.
6-lôžkový apartmán, vybavený dvomi spálňami a kúpeľňou s vaňou a toaletou. Apartmán disponuje bezplatným WiFi pripojením na internet a samostatným vchodom.

A 10-lôžkový apartmán, ktorý tvoria dve 3-lôžkové spálne a jedna 3-lôžková spálňa s možnosťou prístelky. Každá spálňa má vlastnú kúpeľňu so sprchovacím kútom a toaletou. Zaistené je tu taktiež bezplatné WiFi pripojenie na internet. V spoločných priestoroch apartmánu sa nachádza obývacia miestnosť s televízorom a kuchynským kútikom so základnou výbavou.

Súčasťou penziónu je aj reštaurácia, kde ti navaria predovšetkým tradičné domáce jedlá.

Čičmany
zdroj: Penzión Katka

zdroj: Penzión Katka
Zdroje: Obeccicmany.sk, Penzión Katka, Čičmanská drevenica, Drevenička pod vlekom, Chalúpka pod Javorinkou

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech