V Číne sa rozmohol biznis so „svadbami duchov“. Telá zosnulých miznú z hrobov a predávajú sa za nehorázne peniaze

  • Čínu trápia v posledných rokoch početné krádeže tiel a vraždy
  • Spájané sú so „svadbami duchov“
  • Telo peknej ženy sa môže predať za desiatky tisíc eur
svadba duchov
Ilustračná fotografia, Unsplash/Hisu Lee, Photos_frompasttofuture
  • Čínu trápia v posledných rokoch početné krádeže tiel a vraždy
  • Spájané sú so „svadbami duchov“
  • Telo peknej ženy sa môže predať za desiatky tisíc eur

Smrť ako finálny a pochmúrny akt života každého človeka je vo väčšine kultúr braná tragicky. Napríklad u nás na západe, ktorý je dominantne kresťanský, nebožtíkovi vystrojíme úctivý pohreb, pozostalých obdarujeme sústrastnými slovami a tradične na znak úcty nosíme po určité obdobie výhradne čiernu farbu.

Skôr či neskôr však musí prísť moment, v ktorom sa so smrťou vyrovnáme a po ktorom život ide ďalej. Smerom ďalej na východ však môže smrť blízkeho skomplikovať jeden podstatný faktor. Je ním rodinný status.

Konkrétne to, či bol zosnulý pred smrťou v manželskom vzťahu. Reč je o Číne, v ktorej je sobáš veľmi serióznou záležitosťou a z veľkej časti určuje sociálne postavenie daného človeka, pričom do celého procesu významne vstupujú aj rodičia. Nejde však len o sociálnu záležitosť. V ázijskej krajine už po tisícročia existuje folklórna tradícia sobášenia mŕtvych.

Kým nás smrť nerozdelí

Takáto tradícia nie je úplne raritou a z rôznych náboženských dôvodov boli hlavne v minulosti posmrtné sobáše vykonávané po celom svete. Známe sú prípady z Afriky, Ameriky či dokonca európskych štátov ako Francúzsko či Nemecko. Čína nie je výnimkou, no výnimočná je problematika spojená s touto, na prvý pohľad zvláštnou tradíciou.

Ako totiž vysvetľuje kriminologická štúdia T. Wing Loa, rituál, ktorý mal kedysi zabezpečiť, že duše ľudí by neboli na onom svete osamotené, prípadne aby sa večne netúlali po svete živých, sa za posledné roky premenil v obrovský morbídny biznis. Nelegálne získavané telá zosnulých sa predávajú v Číne za hotový „majland“.

truhla
zdroj: Unsplash/Rhodi Lopez

V roku 2013 uverejnil denník The Guardian článok, v ktorom informoval o zadržaní a odsúdení štvorice čínskych mužov. Previnili sa tým, že rodinám, ktoré prednedávnom stratili svojich blízkych, sa pokúsili predať ženské telá na vykonanie posmrtného sobáša.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Ghost Brides and Crime Networks in Rural China, The Guardian, BBC, South China Morning Post, Global Times, ABC News, Springer Link

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá