Z Londýna do New Yorku za 90 minút. Nové lietadlo prekoná aj slávny Concord, odviezť sa môže každý
Novinárka Boba M. Baluchová: Vláda Nového Zélandu nezľahčuje hrozbu nákazy, ani nehľadá za každú cenu vinníkov (ROZHOVOR)
Toto je najkrajšie odberné miesto na Slovensku. Pri čakaní na výsledky si môžeš pozrieť stovky slovenských umeleckých diel
V Číne sa uskutočnila prvá operácia mozgu na vzdialenosť 3 000 km vďaka 5G sieti
- To, čo bolo pred pár rokmi ako nepredstaviteľná vízia, je dnes skutočnosťou
- Operujúci chirurg úspešne zoperoval mozog pacientovi, ktorí sa nachádzal vo vzdialenosti 3 000 km
- Aké sú technologické a medicínske hranice, ktoré už nedokáže ľudská vynaliezavosť prekonať
- To, čo bolo pred pár rokmi ako nepredstaviteľná vízia, je dnes skutočnosťou
- Operujúci chirurg úspešne zoperoval mozog pacientovi, ktorí sa nachádzal vo vzdialenosti 3 000 km
- Aké sú technologické a medicínske hranice, ktoré už nedokáže ľudská vynaliezavosť prekonať
Žijeme v dobe, kedy nás novinky v oblasti vedy a techniky neprestávajú prekvapovať a je až neuveriteľné, čoho všetkého je človek schopný. Technologický pokrok, ktorý sme za posledné desaťročia zaznamenali, je naozaj úctyhodný. Či je už reč o revolučných technológiách v oblasti automobilového priemyslu, informačných technológií či priemyslu.
Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na pokroky v medicíne. Už niekoľko rokov sme svedkami prelomových úspechov pri liečení doposiaľ neliečiteľných chorôb či úspešných operácií orgánov, ktoré sa pred niekoľkými rokmi zdali ako niečo nemožné.
A čo v prípade, ak sa spojí najmodernejšia technológia spolu s medicínou? Výsledkom je historický prvá operácia mozgu pomocou pripojenia k 5G sieti. Konkrétne sa jednalo o operáciu „prostredníctvom internetu“, ktorú vykonal chirurg na diaľku, keď sa od pacienta nachádzal vo vzdialenosti približne 3 000 kilometrov.
Informovala o tom China Global Television Network, ktorá uvádza, že operáciu vykonal hlavný chirurg Ling Zhipei z First Medical Center v Pekingu, ktorý pacientovi trpiacemu Parkinsonovou chorobou implantoval do mozgu špeciálny číp pre stimuláciu mozgu. Pacient sa nachádzal v meste Sanya, čo je približne 3 000 km od Pekingu, kde sa nachádzal operáciu vykonávajúci chirurg.
China’s first #5G-based remote surgery on human brain was successfully conducted on Saturday. Some 3,000 km apart, doctors in Hainan manipulated the instrument to start the 3-hour surgery on a patient with Parkinson’s in Beijing, marking a breakthrough in China’s telemedicine. pic.twitter.com/VR9XUa64iU
— People’s Daily, China (@PDChina) March 17, 2019
Podľa informácií od ChinaDaily.com sa operácia uskutočnila v sobotu so začiatkom o 09:00 hod. ráno. Operácia „na diaľku“ podľa asiatimes.com je prebieha prostredníctvom jedného alebo viacerých chirurgických ramien, ktoré sú ovládané chirurgom. Rovnako to prebiehalo aj v tomto prípade, keď boli chirurgické nástroje resp. ramená v reálnom čase pripojené k 5G sieti, a to v spolupráci s China Mobile a technologickým gigantom Huawei. Celá operácia trvala podľa China Global Television Network približne 3 hodiny a vykonaná bola s presnosťou na 1 milióntinu metra.
„5G sieť vyriešila problémy, ako oneskorený prenos videa a oneskorenie diaľkového ovládania, ktoré sa vyskytli pri využívaní 4G siete, čím sa zabezpečila takmer real-time operácia. Len sotva máte pocit, že je pacient vzdialený 3 000 kilometrov.“ uviedol pre China Global Television Network chirurg Ling Zhipei.
Pravdou je však fakt, že sa nejednalo o úplne prvú operáciu „na diaľku“ vykonanú s podporou 5G siete, ale o prvú operáciu mozgu tohto typu. Len pred niečo vyše týždňom sa podľa informácií ChinaDaily.com podarilo úspešne uskutočniť komplikovanú operáciu pečene prostredníctvom živého prenosu obrazu s vysokým rozlíšením vďaka vysoko rýchlostnému internetu cez 5G sieť.
Vďaka týmto úspechom budú môcť v budúcnosti vysokokvalitní a vysokošpecializovaní lekári vykonávať aj bežné, jednoduché operačné zákroky na diaľku pacientom, ktorí žijú v odľahlých oblastiach nie len v Číne, ale po celom svete.
zdroj: chinadaily.com; news.cgtn.com; asiatimes.com