V čom spočíva tajomstvo úspechu Elona Muska?

  • Ako je možné, že iba 45-ročný Elon Musk dokázal vybudovať štyri multimiliardové spoločnosti v štyroch rôznych oblastiach (softvér, energetika, doprava a letectvo).
young_musk
greatperformersacademy.com
  • Ako je možné, že iba 45-ročný Elon Musk dokázal vybudovať štyri multimiliardové spoločnosti v štyroch rôznych oblastiach (softvér, energetika, doprava a letectvo).

V snahe vysvetliť Muskov úspech mnohí poukazujú predovšetkým na jeho striktnú pracovnú etiku (pracuje až 85 hodín týždenne), na jeho schopnosť predvídať budúcnosť a na jeho odolnosť voči okoliu. Pravdou však je, že tieto vlastnosti má mnoho ľudí. Ak Musk v niečom jednoznačne vyniká, tak v tom, že sa neorientuje iba na jednu konkrétnu oblasť – má skúsenosti v oblasti fyziky, inžinierstva, vesmírneho priemyslu, umelej inteligencie a solárnej energie.

zdroj: Jalopnik

Elon Musk sa rozhodne vymyká akejsi konvenčnej múdrosti, ktorá hovorí o tom, že ak chceme byť v niečom naozaj dobrí, mali by sme sa sústrediť iba na jednu konkrétnu oblasť. Musk toto nepísané pravidlo porušuje – študuje niekoľko oblastí, vidí medzi nimi hlbšie prepojenie, a svoje poznatky následne aplikuje na hlavnú oblasť svojho záujmu.

Vyzerá to tak, že ak chceme zvýšiť svoju šancu na úspech, mali by sme sa sústrediť na viacero oblastí. Prečo nám teda každý hovorí, aby sme sa zamerali iba na jednu oblasť?

Vzdelávanie vo viacerých oblastiach nám poskytuje obrovskú výhodu, keďže väčšina ľudí sa zameriava iba na konkrétny odbor. Napríklad, ak si odborník v technologickom priemysle, ale zároveň vieš aj veľa o biológii, máš oveľa väčšiu šancu prísť s novými nápadmi.

Vráťme sa však naspäť k Muskovi. Podľa jeho brata Kimbala Muska prečítal Elon v období svojho dospievania až dve knihy denne. To znamená, že kým ty prečítaš jednu knihu za mesiac, on by ich mal prečítaných šesťdesiat.

zdroj: Asa Mathat

Musk čítal naozaj všetko. Sci-fi, biografie vedcov, knihy o programovaní, filozofické knihy… A čím bol starší, tým sa jeho čitateľské záujmy ešte viac rozširovali. Začal sa zaujímať aj o fyziku, technológie, inžinierstvo či biznis. Vďaka svojej mimoriadnej túžbe po vedomostiach sa dokázal naučiť o veciach, o ktorých by sa inak v škole nikdy nedozvedel.

Elon Musk však na rozdiel od bežných čitateľov vyniká v ešte jednej veci – dokáže prepájať poznatky z rôznych odvetví a aplikovať to, čo sa naučil z kníh, do reálneho sveta.

Muskova rada, ako správne postupovať pri učení znie: ,,Je dôležité predstaviť si vedomosti ako sémantický strom – uistite sa, že rozumiete základným princípom, t.j. kmeňu a veľkým vetvám predtým, než sa zahĺbite do listov – detailov.“

Takže už je jasné, ako sa Elon Musk stal svetovo uznávaným expertom na rôzne oblasti. Musk možno je jedinečný, ale jeho schopnosti nie sú magické.

zdroj článku: medium.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech