V dome Donalda Trumpa hľadali tajné dokumenty o jadrových zbraniach

  • FBI hľadala u Trumpa tajné dokumenty o jadrových zbraniach
  • Bývalý americký prezident raziu považuje za politicky motivovanú
trump
Donald Trump, SITA/AP Photo/Morry Gash, TASR/AP Photo/Julia Nikhinson
  • FBI hľadala u Trumpa tajné dokumenty o jadrových zbraniach
  • Bývalý americký prezident raziu považuje za politicky motivovanú

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) údajne počas pondelkovej domovej prehliadky u bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Floride hľadal okrem iného tajné dokumenty týkajúce sa jadrových zbraní. Americký denník The Washington Post sa to dozvedel od ľudí blízkych vyšetrovaniu, píše TASR.

Zdroje denníku neprezradili ďalšie podrobnosti o povahe hľadaných dokumentov a ani to, či ich vyšetrovatelia u Trumpa našli.

Znepokojený Trump

Trump, ktorý raziu považuje za politicky motivovanú, v piatok vyzval na okamžité zverejnenie súdneho príkazu na jej vykonanie. Ministerstvo spravodlivosti vo štvrtok oznámilo, že požiada súd, aby príkaz vo verejnom záujme zverejnil.

„Nielenže nie som proti zverejneniu týchto dokumentov, ale priamo vyzývam na ich okamžité zverejnenie,“ cituje Trumpa agentúra AP.

Exprezident v priebehu tohto týždňa vyslovil obavy, že keďže sám nebol v čase razie doma a nemohli byť pri nej prítomní ani jeho právnici, FBI tam mohla podstrčiť nejaké dôkazy.

Podozrivé dokumenty

Americké médiá bezprostredne po pondelkovej akcii špekulovali, že FBI u Trumpa zrejme hľadala dokumenty, ktoré mal podľa zákona odovzdať, keď vlani v januári skončil vo funkcii prezidenta. Americkí prezidenti musia podľa zákona odovzdať všetku svoju písomnú komunikáciu a dokumenty Národnému archívu.

Ten vo februári oznámil, že z Trumpovho luxusného sídla Mar-a-Lago získal 15 škatúľ s dokumentmi týkajúcimi sa okrem iného aj utajovaných skutočností národnej bezpečnosti, ktoré mal Trump odovzdať ešte pri odchode z úradu.

Trumpovi ľudia tvrdia, že všetky dokumenty, ktoré si priniesol z Bieleho domu do svojej rezidencie na Floride, boli už v tom čase odtajnené. Televízia NBC pripomína, že orgány činné v trestnom konaní doteraz nikdy nestíhali bývalého prezidenta za podobný skutok.

Poukazuje pritom na fakt, že prezident USA môže kedykoľvek odtajniť akékoľvek dokumenty – a tým bude zrejme argumentovať aj Trump. Niektorí právni experti sa však nazdávajú, že Trump zrejme nesplnil niektoré formálne náležitosti odtajnenia, čo mohlo byť dôvodom razie.  

Razia v luxusnom sídle

Americký minister spravodlivosti Merrick Garland vo štvrtok však vyhlásil, že osobne schválil pondelkovú domovú prehliadku u bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Floride. Podľa neho existovalo podozrenie, že exprezident sa dopustil nezákonného postupu.

Podrobnosti prípadu neuviedol, avšak dodal, že požiadal súd o možnosť ich zverejnenia. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Garland zároveň odsúdil „neopodstatnené útoky“ na povesť ministerstva spravodlivosti, prokuratúry a Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) po razii v Trumpovom luxusnom sídle Mar-a-Lago zo strany exprezidenta aj jeho sympatizantov.

Dva dni po razii bol Trump vypovedať na prokuratúre v New Yorku ohľadne podozrení z účtovných machinácií vo svojej rodinnej firme. Tá vraj umelo navyšovala svoju hodnotu, keď chcela získať bankové pôžičky, a znižovala ju, keď prišlo na platenie daní.

Poukazujúc na údajný „hon na čarodejnice“ sa však Trump pri viac než 400 otázkach prokuratúry opakovane odvolal na svoje ústavné právo nevypovedať.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá