V Dubline po útoku vypuklo „nevídané“ násilie. Polícia sa obáva pokračovania

  • V írskom Dubline vypuklo násilie, ktoré mesto nezažilo desiatky rokov
  • Dôvodom boli útoky nožom a podozrenie, že útočník je prisťahovalec
írsko
TASR/AP, Brian Lawless
  • V írskom Dubline vypuklo násilie, ktoré mesto nezažilo desiatky rokov
  • Dôvodom boli útoky nožom a podozrenie, že útočník je prisťahovalec

Násilie, ktoré vypuklo v írskej metropole Dublin po tom, čo tam pri útoku nožom utrpeli zranenia tri deti, v meste nezažili niekoľko desaťročí, upozornil v piatok šéf írskej polície komisár Drew Harris. TASR informuje podľa agentúry AFP a servera Sky News. 

„Uplynulú noc sme boli svedkami mimoriadne rozsiahleho násilia… Takéto niečo sme nevideli desaťročia,“ dodal.

Polícia v noci na piatok zadržala dovedna 34 osôb. Násilné protesty a potýčky s políciou vyvolal útok nožom pri základnej škole v írskej metropole, pri ktorom utrpeli zranenia tri deti.

Vo veľmi vážnom stave je naďalej päťročné dievčatko a jedna učiteľka, uviedla polícia. Harris pritom podľa Sky News poukázal na to, že ľudia sa zradikalizovali prostredníctvom sociálnych sietí a internetu po tom, čo sa tam začali šíriť fámy o štátnej príslušnosti útočníka.

Vážne zranenia počas potýčok v centre Dublinu utrpel aj jeden z príslušníkov írskej polície Gardaí (Strážcovia), ľahšie zranených je viacero ďalších policajtov. Celkovo ich bolo do zásahu nasadených približne 400. Počas nepokojov zhorel aj jeden autobus a jedno policajné vozidlo, 11 ďalších ich bolo poškodených. Terčom ničenia a rabovania sa stalo aj 13 obchodov.

Polícia podľa komisára predpokladá, že dôjde k ďalším protestom.

Írsky premiér Leo Varadkar medzitým uviedol, že demonštranti, ktorí sa dostali do potýčok s políciou a rabovali obchody, boli motivovaní „nenávisťou“ a spôsobili Írsku „hanbu“, cituje AFP. Varadkar predtým informoval, že páchateľa útoku polícia zadržala.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá