V Google či Apple na mnohých pozíciách titul nepotrebuješ. Ako je to na Slovensku?

  • Hovorí sa, že mnohí trávia dlhé hodiny nad knihami len preto, aby si pred meno mohli pripísať titul a vo vysokoškolskom štúdiu nevidia väčší význam
  • Ako to vnímajú zamestnávatelia?
titul
Pexels
  • Hovorí sa, že mnohí trávia dlhé hodiny nad knihami len preto, aby si pred meno mohli pripísať titul a vo vysokoškolskom štúdiu nevidia väčší význam
  • Ako to vnímajú zamestnávatelia?

Nedávno sme na portáli CNBC narazili na článok, ktorý vyhlasuje: „Google, Apple a 12 ďalších spoločností, ktoré od svojich zamestnancom viac nevyžadujú titul“. Tento titulok však nie je úplne kóšer, pretože sa to samozrejme týka len niektorých povolaní. Programátora či ekonóma si bez vzdelania do firmy pustí len málokto, no veľký Google nevyžaduje titul pri svojich produktových manažéroch či marketingových pracovníkoch, Apple zase napríklad pri dizajnérovi. Chceli sme teda vedieť, ako tituly na zamestnávateľov pôsobia na Slovensku.

„Čo sa týka pracovných ponúk, ktoré nevyžadujú vysokoškolské vzdelanie, tak takéto ponuky tvorili v roku 2018 82 % z celej ponuky na Profesia.sk. Keď sa už pozrieme čisto na tie ponuky, ktoré nemajú za požiadavku dokončenie vysokej školy, približne 60 % z nich vyžaduje niekoľko rokov praxe. V presnom čísle je to 127 935 ponúk,“ povedala pre Startitup Nikola Richterová, hovorkyňa Profesie.

Pozreli sme sa teda na ponuky nášho najväčšieho portálu s pracovnými príležitosťami a do vyhľadávania zadali niekoľko podmienok. Hľadali sme prácu na plný úväzok alebo živnosť, ktorú niektorí z TOP klienov Profesie pridal za posledný týždeň a nevyžaduje vysokoškolské štúdium. Toto je 5 ponúk, ktoré boli nájdené.

Sám vidíš, že to nie sú len asistenti predaja či profesie vyžadujúce manuálnu prácu. V ponukách je množstvo inzerátov bánk, pozícií na marketingových oddeleniach, obchodných zástupcov, produktových špecialistov. Samozrejme, nebolo by správne zovšeobecňovať. Priemerný plat nami nájdených piatich ponúk je 823 eur brutto.

Viac ako 80 % z ponúk Profesie bez dopytu vysokoškolského vzdelania je vysoké percento a pokles vysokoškolákov medzi rokmi 2016 a 2018 o 11 000 študentov je neklamným znakom, že súčasná generácia už vieru v klasické vzdelanie pomaly stráca. Nahrádzajú ho však iné formy. Sám Warren Buffett, jeden z najbohatších ľudí sveta hovorí o dostupnosti informácií všade na vôkol, vizionár Elon Musk priznal, že k raketovej vede sa dostal samovzdelávaním, no taký Mark Zuckerberg odchod z Harvardu ľutuje. Výber je len na tebe.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá