V Google došlo k veľkému zemetraseniu!

  • Toto asi nikto nečakal, ale dáva to zmysel. Google mení svoju organizačnú štruktúru.
image_1439248953.png
  • Toto asi nikto nečakal, ale dáva to zmysel. Google mení svoju organizačnú štruktúru.

 

Dochádza k veľkému zemetraseniu, ktoré sa dotýka Google samotného. Larry aj Sergey odovzdávajú žezlo novému výkonnému riaditeľovi. Tým sa stáva Sundar Pichai, ktorý viedol už nejakú dobu divízie v rámci Google – napríklad Chrome a Android.

 

Nejedná sa však o jedinú zmenu.

Z Google sa stáva dcérska spoločnosť a všetko bude riadené novou firmou, ktorá sa volá Alphabet Inc. Tú povedie známa dvojica – Larry Page a Sergey Brin. Pod Alphabet Inc. budú spadať všetky spoločnosti pôvodne pod Googlom, tam napr. spadá laboratórium X alebo Youtube. Čo sa týka akcií Google, tak tie budú automaticky prevedené na Alphabet Inc.

„Naša spoločnosť dnes funguje skvele, ale myslíme, že ju dokážeme premeniť na čistejšiu a usporiadanejšiu. Vytvárame preto novú spoločnosť nazvanú Alphabet,“ píše Larry v príspevku na oficiálnom Google blogu. Page sa stáva výkonným riaditeľom novej spoločnosti a Sergey bude jej prezidentom. „Čo je Alphabet? Alphabet je z veľkej časti kolekcia spoločností, z ktorých je prirodzene najväčšou Google. Nové Google je okresané. Spoločnosti, ktorých činnosť je vzdialená od našich hlavných internetových produktov v Google, patria odteraz pod Alphabet.“ 

 

 

„Nová štruktúra nám umožní sústrediť sa na mimoriadne príležitosti, ktoré vo vnútri Google máme rozpracované,“ komentoval zmenu Page. Alphabet má svoju vlastnú unikátnu webovú adresu abc.xyz

„Zrodenie spoločnosti Alphabet je pre Sergeya a pre mňa obrovský a veľmi vzrušujúci krok v živote Google. Názov Alphabet sa nám páčil, pretože reprezentuje zbierku písmen, ktoré tvoria jazyk, jeden z najdôležitejším vynálezov ľudstva a spôsob, akým v Google indexujeme stránky. Navyše sa nám páči, že to znamená aj alpha-bet (Alpha ako návrat investície nad hranicou), presne o čo sa usilujeme! Mal by som však dodať, že z Alphabet nemáme v úmysle vybudovať konzumnú značku s mnohými vedľajšími produktmi, naopak cieľom je, aby spoločnosti patriace pod Alphabet získali voľnosť a budovali si vlastnú značku.“, vysvetľuje Larry Page.

 

 

Page na svojom blogu uviedol, že Alphabet umožní lepšiu organizáciu činnosti firmy, ktorá sa v súčasnosti zaoberá radom vzájomne nie vždy úplne súvisiacich projektov v mnohých odvetviach. Firmy zastrešené Alphabet majú byť nezávislé a majú vytvárať vlastné značky.

Pod spoločnosťou Google budú naďalej združené oblasti ako vyhľadávanie, reklama, mapy, aplikácie, YouTube, Android a súvisiaca technická infraštruktúra. V rámci Alphabet budú ďalej pôsobiť napríklad spoločnosti Calico, Nest, Fiber, Google Ventures, Google Capital alebo Google X. Larry Page si od zmeny sľubuje efektívnejšie riadenie firmy a možnosť sa dlhodobo sústrediť na budúce produkty a služby. Ako sa to podarí naplniť, ukáže čas. 

 

Medzi Silicon Valley insiders a na Twitteri sa posledné hodiny začali šíriť informácie, že Google spravil tento ťah z nutnosti ochrániť Sundara a ponuknúť mu vyššiu pozíciu CEO z dôvodu toho, že Twitter sa posledné týždne snaží nájsť svojho nového CEO a Sundar Pichai bol ževraj horúcim kandidátom. Twitter sa posledné mesiace borí v obrovských problémoch, nedarí sa mu nájsť fungujúci biznis model, akcie prudko prepadli a nahráda za Dicka Costola zatiaľ nie je na obzore.

 

Záver?

Z pohľadu Startitup sa jedná o značný krok vpred, ktorý môže priniesť množstvo nových zaujímavých projektov nezaťažených históriou firmy. Google+ je toho jasným dôkazom, ako sa dá pomerne ambiciózny projekt absolútne domrviť. Okrem iného si myslíme, že Google v najbližších rokoch prestane kraľovať segmentu webového vyhľadávania a search tak ako ho dnes poznáme v zásade zanikne, resp. zmení formu a presunie sa viac do natívnejšej podoby, ktorej pomaly ale isto začne dominovať Facebook a Wechat.

 

zdroj: theverge.com, CTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech