V Holandsku sa otvára najväčšie parkovisko pre bicykle na svete!

  • Výborná správa pre študentov najväčšej holandskej univerzity v Utrechte. V Auguste mesto sprístupnilo pre verejnosť podzemné cyklistické parkovisko s kapacitou až 12 500 miest.
bicycle
pexels.com
  • Výborná správa pre študentov najväčšej holandskej univerzity v Utrechte. V Auguste mesto sprístupnilo pre verejnosť podzemné cyklistické parkovisko s kapacitou až 12 500 miest.

Cyklistické parkoviská sú na Slovensku skôr raritou. V krajinách ako Holandsko, Nemecko či hoci aj Rakúsko, sú však úplne bežné. V Holandsku je totiž napríklad viac bicyklov ako ľudí, konkrétne v pomere 1,3 : 1, a tieto čísla stále rastú. Využíva ich štvrtina obyvateľstva, a to nielen mladí, ale aj biznismeni. Veď takýto druh prepravy je zdravý, rýchly, fun a hlavne – ekologický. Preto nečudo, že mestá robia všetko pre to, aby bola infraštruktúra čo najlepšia.


Obrovské podzemné parkovisko v Utrechte je v bezprostrednej blízkosti železničnej stanice a má rozlohu viac než 17-tisíc metrov štvorcových. Aktuálne je sprístupnených 6-tisíc miest, do konca 2018 sa sprístupní zvyšok.Tým klesne cyklistické parkovisko v Tokyu s momentálne najväčšou kapacitou (9 400) na druhé miesto. Čím sa však takýto parking vyznačuje?

Foto: pexels.com

V prvom rade, je to trojposchodový parkovací dom s patrične prispôsobenými cestičkami a povrchom vozovky pre jazdu na bicykli. Tak, ako sme zvyknutí v podzemných garážiach pre autá, aj tu sú voľné miesta označené zelenou a obsadené červenou LED lampou. Počet voľných parkovacích miest si tiež môžeš pozrieť v mobilnej appke.

Zdá sa však, že ani po tak veľkej investícii holandskí cyklisti nejasajú od radosti a vláda spokojne nevydýchne. Potreba miesta pre bicykle stále rastie a spolok cyklistov upozorňuje na nutnosť vytvoriť minimálne ďalších 180-tisíc miest. V porovnaní so Slovenskom, kde sú cyklistické cestičky a moderná cyklo infraštruktúra len na začiatku, je teda taký Utrecht na míle vpredu.


Je však u nás bicykel rovnako populárnym spôsobom dopravy do školy či na pracovný pohovor? Sotva. Čo by sa podľa teba malo na Slovensku zmeniť, aby sa aj u nás uvažovalo o výstavbe podobnej garáže? Je to skôr o prístupe ľudí alebo o kvalitných cyklotrasách? :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech