Návod, ako sa v nich vyhnúť sanitke a nemocnici. V horúčavách sa treba mať na pozore

  • Teplo ovplyvňuje všetkých, ale niektorí sú ohrození podstatne viac
  • Jedným z najdôležitejších spôsobov boja proti horúčavám je hydratácia
Na snímke žena, ktorá pije v horúčavách vodu.
TASR/AP/Mauro Scrobogna/LaPresse
  • Teplo ovplyvňuje všetkých, ale niektorí sú ohrození podstatne viac
  • Jedným z najdôležitejších spôsobov boja proti horúčavám je hydratácia

Hoci si to, žiaľ, niektorí z nás stále nechcú pripustiť, klimatická zmena je už niekoľkou rokov skutočnosťou a jej prejavy vidíme aj v týchto dňoch, keď teploty dosahujú nevídané rozmery.

CNN začiatkom júla písalo o najväčšej globálnej teplote, ktorá bola v histórii meraní zaznamenaná. V pondelok 3. júla bola celosvetová priemerná teplota 17,01 °C a o deň neskôr to bolo dokonca 17,18 °C, kým dovtedajší rekord bol 16,92 °C z roku 2016.

Podľa predikcií sa táto teplota bude každým rokom, respektíve mesiacom, posúvať ešte viac. Aj preto je mimoriadne dôležité vedieť, aký vplyv má vysoká teplota na naše telo, ako sa voči horúčavám máme brániť a kto patrí medzi skupinu ľudí, u ktorej existuje najväčšie riziko zdravotných problémov v dôsledku mimoriadne teplého počasia.

Cieľom tohto článku teda je pomôcť ti zvládnuť tieto pekelne horúce dni v čo najväčšom zdraví, keďže, ako sme ťa informovali v našom článku, vlani len v Európe pod vplyvom počasia zomrelo približne 61-tisíc ľudí. 

Telo reaguje na horúčavu dvomi spôsobmi

V prvom rade je nutné určiť, čo to vlna horúčav vlastne je. Portál New Scientist uvádza, že vlna horúčav je vo všeobecnosti definovaná ako obdobie nezvyčajne horúceho počasia trvajúce viac ako dva dni.

Napríklad v Londýne horúčavy znamenajú tri a viac po sebe nasledujúcich dní s počasím nad 28 °C. Čo sa týka iných miest, tento prah je odlišný v závislosti od priemeru v danom regióne.

Ľudské telo reaguje na vysoké teploty najmä dvoma spôsobmi: v prvom rade ide o rozšírenie krvných ciev v koži a druhým je produkcia potu. Zvýšený prietok krvi smerom k pokožke umožňuje stratu väčšieho množstva tepla do okolia. Pot ochladzuje telo, keď sa odparuje z pokožky. Tieto reakcie pomáhajú udržiavať telesnú teplotu medzi 36 °C a 37 °C, čo je nevyhnutné kvôli udržaniu normálneho fungovania metabolických funkcií.

Avšak na druhej strane, tieto dve reakcie môžu mať aj škodlivé následky. Rozšírenie krvných ciev vedie k zníženiu krvného tlaku, čo vedie k tomu, že srdce má väčšie problémy s tým, aby tlačilo krv do tela. U ľudí s už existujúcimi srdcovými chorobami to môže viesť k infarktu.

Navyše, BBC upozorňuje na to, že nadmerným potením zároveň dochádza k úbytku tekutín a soli a čo je kľúčové, mení sa rovnováha medzi nimi v tele.

To v kombinácii so zníženým krvným tlakom môže viesť k vyčerpaniu z tepla. Medzi jeho hlavné symptómy patria závraty, nevoľnosť, mdloby, svalové kŕče či únava.

Najviac ohrozených je viacero skupín

Čo teda máš robiť, ak chceš znížiť pravdepodobnosť vyššie uvedených problémov? Yahoo News sa opiera o rady Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). V prvom rade by si mal nosiť vhodné oblečenie, čo znamená ľahké a voľné.

Hoci používanie klimatizácie má svoje úskalia, odborníci radia byť v klimatizovaných priestoroch čo najdlhší čas. Asi ťa neprekvapí, že veľké množstvo tekutín, avšak nie alkoholu, je pri horúčavách nutnosťou. Ďalším tipom od expertov je byť čo najviac v tieni, natierať sa opaľovacím krémom a nosiť pokrývku hlavy.

Hoci to nie je spravodlivé, niektorí z nás znášajú horúčavy lepšie, respektíve majú menšie riziko problémov spojených s vysokými teplotami ako iní.

BBC podotýka, že u starých ľudí alebo tých s dlhodobými zdravotnými problémami, ako napríklad srdcové choroby, existuje pravdepodobnosť, že budú menej schopní zvládať záťaž, s ktorou sa telo musí vysporiadať pri mimoriadnom teple. Napríklad cukrovka môže spôsobiť, že telo rýchlejšie stráca vodu a niektoré komplikácie tejto choroby môžu zmeniť krvné cievy a schopnosť potiť sa. 

O rizikovejším jednotlivcom patria aj deti so zníženou úrovňou mobility. Choroby mozgu, ako napríklad demencia, môžu viesť k tomu, že ľudia si neuvedomia, že okolo nich je pekelne horúco, respektíve s tým nie sú schopní urobiť nič.

V neposlednom rade sú ohrození aj bezdomovci, keďže sú priamym slnečným lúčom vystavení viac ako tí z nás, ktorí majú strechu nad hlavou.  

Zdroje: BBC, Yahoo News, New Scientist, Better Health , CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá