V hre boli šialené milióny eur: Na US Open padli 8-ciferné honoráre, tento rok prekonal všetky rekordy

  • Tenisový turnaj US Open je štvrtým a zároveň posledným grandslamom v sezóne. Víťaz si vie poriadne zarobiť
  • V začiatkoch boli v hre len tisíce, dnes sú to milióny. Koľko zarábajú tenisti na US Open?
  • Ženy a muži sú na grandslamoch rovnocenní hráči, ostatné rodovú rovnosť ignorujú
US OPEN
SITA/AP/Adam Hunger, TASR/AP
  • Tenisový turnaj US Open je štvrtým a zároveň posledným grandslamom v sezóne. Víťaz si vie poriadne zarobiť
  • V začiatkoch boli v hre len tisíce, dnes sú to milióny. Koľko zarábajú tenisti na US Open?
  • Ženy a muži sú na grandslamoch rovnocenní hráči, ostatné rodovú rovnosť ignorujú

Profesionálny tenis bol od samého začiatku známy vysokými honorármi a čiastočne aj kvôli tomu dodnes priťahuje pozornosť. Po mnoho desaťročí zostával tenis hrou elity, aj preto sa mu neraz hovorí „kráľovský“ šport.

Tenis nestráca na popularite – začiatkom septembra Slováci môžu sledovať US Open, ktorý je štvrtým a posledným grandslamom v sezóne. Podobne ako trojica zvyšných turnajov, US Open 2022 ponúka niekoľko skvelých zápletiek a zápasov, na ktoré sa Slováci môžu tešiť, nehovoriac o desiatkach miliónoch v peňažných odmenách.

Koľko si zarobia tenisti na 142. ročníku, ktorý sa hrá v newyorskej Flushing Meadow?

US Open
zdroj: TASR/AP Photo/Adam Hunger – Tenisový turnaj US Open je štvrtým a zároveň posledným grandslamom v sezóne. 142. ročník sa odohráva v New Yorku.

Prizepool v desiatkach miliónoch

Prizepool na septembrovom grandslame US Open prvýkrát v histórii dosiahne 60 miliónov dolárov, čím prekoná minulú edíciu o 2,5 milióna dolárov.

Dlhodobo ho výhrami prekonáva len Australian Open, kde sa v januári rozdalo 75 miliónov dolárov. Na Wimbledone sa tento rok rozdalo 40 miliónov libier, teda asi 46 miliónov dolárov, na turnaji French Open sa bojovalo o približne 43 miliónov dolárov.

Štvorhra a dvojhra

Najviac z celého turnaja zarobia víťazi dvojhry, ktorí sa môžu tešiť na 2,6 milióna dolárov. O čosi menšie sumy čakajú víťazov štvorhry, kde si každý odnesie 688-tisíc dolárov. Druhé miesta si odnesú približne polovocu a semifinalisti štvrtinu z celej sumy.

Tenisové „výplaty“ sa postupne zvyšujú naprieč celým rebríčkom – hráči, ktorí vypadávajú v prvom alebo druhom kole si stále domov odnesú 80-tisíc, resp. 121-tisíc dolárov, čo je síce nárast len 5- až 6-tisíc dolárov oproti poslednej edícii, no za posledných 6 rokov ide o citeľný nárast o 57 % až 85 % naprieč pozíciami.

Výnimkou bol však posledný predpandemický rok 2019, kedy boli výhry ešte vyššie – víťazi dvojhry si domov odniesli 3,85 milióna dolárov, víťazi štvorhry 740-tisíc dolárov. Vyššie finálové výhry však kompenzovali menšie odmeny pre nižšie pozície, za postup dostali tenisti v dvojhre „iba“ 58-tisíc dolárov a za jedno víťazstvo rovných 100-tisíc dolárov – a v štvorhre len približne tretinu toho.

Slováci majú sledovanie tenisu v obľube, mnohí si aj stavia 

US Open je sviatkom tipérov a záujem Slovákov o tenisové zápasy jednoznačne vidia aj stávkové kancelárie. Napríklad stávková spoločnosť Fortuna ponúka nielen na US Open možnosť staviť si na jednotlivé zápasy, ale sama aj bola sponzorom tohto podujatia.

Fortuna zároveň prináša všetkým novým tipérom na Slovensku možnosť využiť stávku bez rizika až do 30 € s jednoduchým princípom – keď človek nevyhrá, vrátia mu vklad.

426852940-970x250_3x30

Kurzové lístky sú zvyčajne vypísané na deň-dva dopredu a sledovať ich je možné tu. Chcem si pozrieť stávkový lístok →

Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a vzniku závislosti. Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

Kvalifikácia a štvrťfinále

Tohtoročnú edíciu významne narástli práve odmeny za kvalifikáciu a úvodné zápasy – tenisti na US Open 2022 získajú už len za postup do hlavnej súťaže 80-tisíc dolárov a za jednu výhru 121-tisíc dolárov.

V kvalifikácii sa spolu tentokrát rozdá až 6,25 milióna dolárov. Podľa US Open je to „oproti šiestim rokom dozadu, 2016, nárast až o 223 % – vtedy si kvalifikovaní rozdali len 1,94 milióna dolárov.

Šport pre vyvolených?

Športový hype k tenisu nutne patrí, a mnohokrát sa týka práve výplat tenistov – samotné turnaje sa priamo chvália tým, o aké prize money budú tenisti bojovať. Takéto promo začína mesiace pred spustením turnajov a dokonca začína najprv dohadmi a únikmi informácií, až kým príde finálne potvrdenie zo strany organizátorov.

Aj preto je tenis primárne „gentlemanským“ športom, priemerný vek divákov WTA a ATP je podľa štúdií nad 50 rokov a veľmi pomalým tempom stúpa.

Ako dôvod identifikujú autori primárne neschopnosť tenistov osloviť mileniálov a generáciu Z – väčšina športovcov na komunikáciu používa primárne Instagram a Twitter, na YouTube či TikTok sa nehrnú.

I napriek tomu je však tenis čoraz populárnejší a jeho rast nespomaľuje – americká športová televízia ESPN zaznamenala pri rozlúčkovom augustovom zápase Sereny Williams rekordnú sledovanosť až 1,7 milióna divákov, čím minuloročné čísla prekonala o 279 % – a predpandemický rok 2019 o viac ako polovicu.

US OPEN
zdroj: SITA/AP/Adam Hunger, TASR/AP

Uživia sa len hráči v prvej stovke

Na rozdiel od niektorých iných populárnych športov v tenise neexistujú viacročné zmluvy a tenistov nezastupujú tímy – každý tenista si tak „hrabe sám na seba“, čo vysvetľuje aj vyššie potenciálne zárobky. Keďže hráči nie sú v tímoch, nemajú pravidelné výplaty alebo istý príjem na roky dopredu.

Profesionálny tenista si zvyčajne zarába hraním exhibičných zápasov a účasťou na turnajoch rôznych kategórií, ako aj honorármi od sponzorov. Ako sa má tenista dobre priamo určuje jeho postavenie v svetovom rebríčku a následne samotné výhry na turnajoch.

Tenis je ale športom s drakonickými výdavkami – známa americká tenistka Nicole Gibbs priznala, že jej ročné výdavky ľahko presiahnu 200-tisíc dolárov, zatiaľ čo jej príjem priamo závisí od úspechu na turnajoch a ročne sa hýbe okolo 2,5 milióna dolárov.

Väčšina príjmov tenistov však pochádza primárne pochádza zo sponzorských zmlúv. Zo 64 miliónov dolárov, ktoré Roger Federer zarobil v roku 2016, pochádzalo 58 miliónov z reklamných zmlúv.

Roger fedeer
zdroj: Facebook/Roger Federer CZ/SK – Zo 64 miliónov dolárov, ktoré Roger Federer zarobil v roku 2016, pochádzalo 58 miliónov dolárov z reklamných zmlúv.

Ženy a muži na grandslamoch ako rovnocenní hráči

Ak sa vrátime do roku 1968, mužský víťaz si vtedy na US Open odniesol 14 000 dolárov, žena len 6 000 dolárov. Najväčší americký tenisový turnaj tak otvoril priamo s nerovnosťou medzi mužmi a ženami, platová nevyváženosť však netrvala dlho.

Dnes už US Open už dostávajú tenisti a tenistky rovnaké finančné odmeny, ženy za to môžu vďačiť dobre známej tenistke Billie Jean King, ktorá pohrozila bojkotom US Open už v roku 1973. Vtedy sa US Open stal prvým zo štvorice slávnych grandslamov, ktorý si za svoju DNA zobral aj platovú rovnocennosť.

Paradoxne, najstarší a snáď aj najznámejší Wimbledon, pristúpil k rovnocennosti až v roku 2007.

Mimo grandslamov však nerovnosť stále pokračuje. 100 najlepšie zarábajúcich žien stále zarobí len približne 80 centov za každý 1 dolár, ktorý vyhrajú mužskí tenisti.

Niektoré turnaje sú ešte horšie, na Western & Southern Open 2015 v Ohiu dostala Serena Williamsová za víťazstvo v ženskom turnaji 495-tisíc dolárov, zatiaľ čo Roger Federer domov priniesol 731-tisíc dolárov

Tenisové grandslamy tak idú v rovnosti príkladom a aktuálny US Open sa k nej odhodlal ako prvý veľký turnaj, už takmer pred 50 rokmi.

serena wiliamsová
zdroj: TASR/AP Photo/John Minchillo – Serena Williamsová je jednou z najväčších advokátiek za platovú rovnosť, za tenisovú kariéru si odniesla vyše 84 miliónov dolárov vo výhrach.

Slováci na US Open

Muži: Slováci v mužskej časti na US Open skúsili šťastie v kvalifikácii. Filipa Horanského v 1. kole kvalifikácie zdolal Talian Andreas Seppi. Jozef Kovalík súťaž opustil v 2. kole kvalifikáćie, keď ho porazil Čech Tomáš Macháč. Norbert Gombos sa cez kvalifikáciu dostal, prehral však v 1. kole proti Španielovi Ramosovi-Vinolasovi.

Jediný, ktorý si zabezpečil priamu účasť vďaka rebríčkovému postaveniu, bola slovenská jednotka Alex Molčan, ktorého však v štyroch setoch porazil Brazílčan Thiago Monteiro z Brazílie.

Ženy: Pavúk turnaja zaujímavo víťazstvom nad Argentínčankou Nadiou Podorskou otvorila Anna Karolína Schmiedlová, ktorú však nasledujúci posledný augustový deň zdolala Číňanka Šuaj Čang. Nádej Košičanky Viktórie Kužmovej v dvojhre zase ukončila Američanka Shelby Rogers.

Chcem si pozrieť stávkový lístok →

Zdroje: US Open, https://thegolfnewsnet.com/, ESPN, medium, sme

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá