Klimatizáciu, ktorá nepotrebuje elektrinu vytvorili v Indii. Pripomína včelí plást

  • Klimatizácie sú známe svojou vysokou spotrebou elektrickej energie.
  • Tímu architektov z Indie sa však podarilo vymyslieť klimatizáciu, ktorá na fungovanie nepotrebuje žiadnu energiu.
innovative-cooling-installation-in-new-delhi-3-1020x530
ant-studio.org
  • Klimatizácie sú známe svojou vysokou spotrebou elektrickej energie.
  • Tímu architektov z Indie sa však podarilo vymyslieť klimatizáciu, ktorá na fungovanie nepotrebuje žiadnu energiu.

India patrí ku krajinám, kde sa denná teplota dokáže vyšplhať aj nad hranicu 50°C. Preto nie je prekvapením, že tím architektov, ktorí stoja za touto unikátnou klimatizáciou, pochádza z Naí Dillí, hlavného mesta Indie. Ant Studio prišli s nápadom, ktorý dokáže nahradiť bežné klimatizačné jednotky a ušetrí mesačne stovky eur.

Klimatizačné zariadenie, ktoré skôr pripomína včelí plást, nepotrebuje na svoju prevádzku žiadnu elektrinu. Zariadenie je skonštruované z hlinených trubíc, ktoré svojím kužeľovitým tvarom prirodzene znižujú teplotu.

Táto atypická klimatizácia je veľmi účinná. Tvar a veľkosť konštrukcie bola vytvorená prostredníctvom počítačových výpočtov a moderných kalibračných techník. V momente, ako sa do týchto trubíc dostane voda, naštartuje sa proces odparovania, ktorým sa zníži teplota okolitého vzduchu. Zvyšková voda sa potom zozbiera a vytvára tak vodopádový efekt.

„Verím, že náš experiment splnil svoj účel. Nové zistenia tak otvorili ďalšie možnosti, prostredníctvom ktorých môžme touto technikou zmeniť celkový pohľad na chladiace systémy, ktoré sú podceňovanou, no dôležitou súčasťou každej stavby. Tvar trubíc je možné zmeniť a dodať mu tak na unikátnosti,“ povedal Monish Siripurapu, zakladateľ štúdia.

Súčasný prototyp je schopný ochladiť vzduch o teplote 50°C až na teplotu nižšiu než 35°, čo je ochladenie o 15°C. Tím architektov verí, že tento projekt bude v budúcnosti riešením pre prirodzené a ekologické chladenie.

zdroj: inhabitat.com, ant-studio.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech