V Istrii sa už na pláži neosprchuješ. Chorvátsko pre sucho a požiare zavádza prísne opatrenia

  • Extrémne horúčavy ovplyvňujú aj zásoby vody
  • Ak nariadenia porušíš, čaká ťa mastná pokuta alebo vypnutie kohútikov
sprcha ženy v mori
Unsplash/Sule, Chandler
  • Extrémne horúčavy ovplyvňujú aj zásoby vody
  • Ak nariadenia porušíš, čaká ťa mastná pokuta alebo vypnutie kohútikov

Včera sme ťa informovali o dôsledkoch extrémnych horúčav vo Veľkej Británii, kde sa v priebehu včerajšieho dňa takmer roztopili dve pristávacie plochy. Horúčavy sužujú aj Španielsko, Portugalsko a Francúzsko, kde hasiči bojujú s požiarmi. 

Podľa portálu iMeteo sa však horúčavy dotýkajú aj obľúbenej dovolenkovej destinácie Slovákov, kde sa spája najmä s vodnou krízou. Ide o Chorvátsko a v krajine musia vodou šetriť aj dovolenkári. Kríza sa má konkrétne týkať polostrova Istria, kde už úrady pristúpili k obmedzeniu pitnej vody.

Domáci, ale aj turisti majú napríklad zakázaní umývať autá, polievať záhrady a sprchovať sa na plážach či kúpaliskách. Výnimku z týchto obmedzení majú iba poľnohospodári, tržnice a rybie trhy. 

Ak sa teda chystáš stráviť najbližší čas na Istrii, buď pripravený na to, že sa osprchuješ jedine v kempe alebo v hoteli. Od polnoci platí, že sprchy na pláži nie sú dostupné pre verejnosť. 

Aby sa pravidlá dodržiavali, budú na nich dohliadať mestskí strážcovia. V prípade zistenia porušenia pravidiel bude informovaná štátna inšpekcia, ktorá následne porušovateľov z vodovodu čiastočne alebo úplne vylúči, pokiaľ budú redukčné opatrenia pretrvávať. Ak sa teda nájde niekto, kto pravidlá poruší, hrozia mu nielen vysoké tresty, ale aj prázdne kohútiky s pitnou vodou. 

Horúčavy ničia Európu

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na najbližšie dni výstrahu pred vysokými teplotami. V pondelok ešte meteorológovia pred vysokými teplotami nevarovali, iné je to však na utorok a stredu. Informovala o tom SITA.

Na utorok 19. júla vydali výstrahu I. stupňa pre polovicu nášho územia, teda pre západné, južné a časť stredného Slovenska, kde by sa mali najvyššie teploty od 13.00 do 18.00 pohybovať medzi 33 a 34 stupňami Celzia.

Na fotografii je zachytený požiar v Chorvátsku z júla 2022
zdroj: SITA/AP Photo

V stredu 20. júla vyhlásili meteorológovia pre západné, juhozápadné a južné Slovensko výstrahu II. stupňa, kde by sa mala teplota medzi 13.00 a 18.00 pohybovať medzi 35 až 36 stupňami Celzia. Pre časť stredného a východného Slovenska by mala platiť výstraha I. stupňa. Bez teplotných výstrah je iba prevažná časť severného Slovenska.

K meteorológom sa s varovaním pridávajú aj policajti. Polícia SR vo svojom profile na sociálnej sieti odporúča vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu a vonkajšie aktivity vykonávať skoro ráno alebo až neskôr večer. Zabúdať netreba na zvýšený príjem tekutín, vyhýbať sa alkoholu a kofeínu.

„Ak cestujete v aute, majte dostatok tekutín, robte si častejšie prestávky, ak cestujete na dlhšiu cestu, dostatočne si pred tým oddýchnite, trasu si plánujte, aby ste sa vyhli kolónam,“ píše na svojej stránke polícia, ktorá ešte vyzýva vodičov, aby nezabúdali na deti ani zvieratá v aute.

Historické maximá

Veľká Británia by mohla tento týždeň zažiť najhorúcejší deň vo svojej histórii. Meteorológovia prognózujú, že maximálna teplota by mohla dosiahnuť až 41 stupňov Celzia.

Britský meteorologický úrad vydal na pondelok a utorok varovanie pred extrémnymi horúčavami pre veľkú časť Anglicka od Londýna po mestá York a Manchester. Informuje o tom portál BBC.

Londýn mal byť v pondelok jedným z najhorúcejších miest na svete s teplotami vyššími ako v Západnej Sahare a Karibiku. Doteraz najvyššiu teplotu vo Veľkej Británii namerali v roku 2019 v meste Cambridge, a to 38,7 stupňa Celzia.

Britská železničná spoločnosť Network Rail uviedla, že ľudia by v pondelok a utorok mali cestovať iba v absolútne nevyhnutných prípadoch. Spoločnosť už ohlásila zrušenie niektorých spojov a uplatnila obmedzenie rýchlosti.

Zdroje: iMeteo, SITA, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá