V Izraeli testujú prototyp vakcíny proti COVID-19

  • V Izraeli začali na hlodavcoch testovať prototyp vakcíny proti ochoreniu COVID-19
Izrael
Zdroj: Unsplash
  • V Izraeli začali na hlodavcoch testovať prototyp vakcíny proti ochoreniu COVID-19

V Izraeli začali na hlodavcoch testovať prototyp vakcíny proti ochoreniu COVID-19, uviedla agentúra Reuters. Podľa jej informácií dal premiér Benjamin Netanjahu izraelskému ústavu biologického výskumu (IIBR) už 1. februára pokyn, aby sa pripojil ku skúmaniu možných preparátov proti koronavírusy. IIBR sa podľa dostupných informácií venuje hlavne vojenskému biologickému a vojenskému výskumu, aj keď izraelské úrady jeho rolu oficiálne nekomentujú.

Premiér požiadal uvoľniť kapacitu IIBR pre civilné úlohu týkajúcu sa koronavírusu a chorôb, ktoré spôsobuje. Riaditeľ IIBR Šmuel Sapir informoval, že sa podarilo pri výskume účinnej vakcíny proti koronavírusu dosiahnuť významný pokrok a že „ústav teraz pripravuje model pre testovanie na zvieratách“. Reuters, odvolávajúci sa na zdroje oboznámené s prácou IIBR, ale napísal, že testy už začali, a to na hlodavcoch. Na akých presne, známe nie je.

 

Eran Zahavy, ktorý v IIBR vedie oddelenie inovácií, minulý týždeň povedal, že sa ústav teraz úplne preorientoval a zameral na koronavírus. Na príprave vakcíny tam pracujú tri skupiny. IIBR sa podieľa aj na zbere plazmy od vyliečených ľudí v nádeji, že to pomôže pri výskume. Vedecká skupina z Hebrejskej univerzity počíta s tým, že do začiatku sviatku pesach, teda do 8. apríla, bude v Izraeli 500 kriticky chorých a ako sviatok 16. apríla skončí, bude ich dvojnásobok. Teraz má krajina 83 ľudí vo vážnom stave. Nákaza sa potvrdila u 4831 ľudí a 18 pacientov zomrelo.

V karanténe je okrem iných tiež premiér a aj traja armádni generáli vrátane náčelníka generálneho štábu Aviva Kochaviho. Moše Bar Siman-Tov z ministerstva zdravotníctva predpokladá, že v Izraeli na COVID-19 zomrie nakoniec až 1000 ľudí. Nadav Kac z Hebrejskej univerzity považuje 1000 mŕtvych dokonca za optimistickejší variant. Izraelské úrady počítajú s tým, že do niekoľkých mesiacov bude v krajine cez milión nezamestnaných, teraz je bez práce 750.000 Izraelčanov a miera nezamestnanosti prekročila 23 percent.

 

 

 

 

Zdroje: ČTK, Reuters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK