V Izraeli vyvinuli supertest na koronavírus. Presný až na 99 percent, výsledky do hodiny

  • Nový test z dielne izrealských výskumníkov má byť rýchly, lacný a spoľahlivý
  • Tiež pracuje na báze vzorky slín pacientov
koronavírus, test
Zdroj: TASR/AP
  • Nový test z dielne izrealských výskumníkov má byť rýchly, lacný a spoľahlivý
  • Tiež pracuje na báze vzorky slín pacientov

Má byť lacný, extrémne presný a super rýchly. Výskumníci na izraelskom techologickom inštitúte v Haife, Technione, pracujú na novom teste na koronavírus, informuje Times of Israel.

Bonusom ku všetkým jeho výhodám má byť aj to, že k nemu netreba žiadne zvláštne vybavenie ani prístroje. Stačia dve skúmavky a nádoba s horúcou vodou. Test podľa výskumov ukazuje presnosť až 99 percent. Pre porovnanie, PCR testy, ktoré sa používajú aj u nás, majú presnosť okolo 70 percent, teda až tretina vzoriek v priemere vyjde falošne negatívnych. Presnosť testu však závisí aj na technike a kvalite odberu vzorky od pacienta. Takzvané rýchlotesty majú presnosť len okolo 30 percent.

Nový test však pracuje so vzorkou slín pacienta, v ktorej identifikuje vírus, takže nie je potrebný hĺbkový výter z úst a nosa. Výsledky má tento test hotové do hodiny. Zatiaľ nie je známe, kedy sa táto technológia dostane na trh.

Vedec, ktorý stojí za prelomovými slovenskými testami 

O testovaní a samotných testoch na koronavírus ti viac prezradí kľúčový člen tímu, ktorý vyvíjal tie slovenské. Je ním Pavol Čekan, CEO biomedicínskeho startupu MultiplexDX.

Sám vytvoril kľúčovú zložku tzv. PCR testov, ktoré koronavírus odhalia. Svetovo tak patria medzi najkvalitnejšie. Ako taký test vôbec funguje a bude ešte účinný, ak vírus zmutuje? Pavol Čekan vraví, že sa to pri RNA víroch deje pomerne často. Slovenský vedec zároveň poukazuje na nové informácie o koronavíruse. Napríklad aj to, prečo sa stal pre človeka tak nebezpečným z ničoho nič. Zabŕdli sme aj do témy konšpirácií a Pavol Čekan všetkým, ktorí im veria, odkazuje jednu zásadnú vec.

Ako sme na tom s testovaním na Slovensku a kedy by sme mohli očakávať vakcínu? Slovenský biochemik však zároveň varuje pred nedbanlivosťou z rýchleho dodania. Následky môžu byť katastrofické. Viac v tomto rozhovore.

Zdroj: TimesOfIsrael.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech