V Izraeli zaviedli sledovanie nakazených občanov prostredníctvom aplikácií, tieto sledujú tajné služby

  • Na aplikáciách sa podieľajú ministerstvá zdravotníctva a obrany
Izrael
Zdroj:Unsplash/Pexels
  • Na aplikáciách sa podieľajú ministerstvá zdravotníctva a obrany

Izrael využíva v boji proti novému koronavírusu aj viaceré mobilné aplikácie. Tie majú pomôcť ľuďom aj odborníkom. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Startup Vocalis Health v spolupráci s nemocnicami a ministerstvom obrany zbiera prostredníctvom mobilnej aplikácie vzorky hlasu osob, ktoré mali pozitívne testy. Prostredníctvom nich chcú zistiť, či tieto vzorky majú „vokálne odtlačky“, ktoré by pomohli u ľudí detegovať koronavírus. Vzorky bude analyzovať umelá inteligencia.

Ministerstvo zdravotníctva zase spustilo aplikáciu Hamagen (v preklade Štít, pozn. red.), ktorá dokáže ľuďom okamžite povedať, či sa stretli s nakazenou osobou. Aplikácia využíva údaje o polohe z telefónu používateľa a porovná ich s údajmi o známom pohybe potvrdených prípadov v priebehu dvoch týždňov pred ich diagnózou. Ak sa údaje prekryjú, užívateľovi sa zobrazí otázka, či chce nahlásiť, že bol vystavený nákaze. Ministerstvo tvrdí, že zdieľanie týchto informácií je bezpečné. Odborníci na počítačovú bezpečnosť však upozorňujú, že možnosti používania aplikácie sú ďalekosiahle a umožňujú využívanie informácií štátnymi orgánmi.

Kontroverziu už v Izraeli vyvolalo nariadenie, aby kontrarozviedka Šin Bet sledovala telefóny nakazených ľudí a posielala správy osobám, ktoré sa s nimi dostali do kontaktu, aby im nariadila samokaranténu.

Zdroje: SITA,, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK