V Jasnej pribudne ďalšia lanovka za poriadne veľa peňazí, najpopulárnejšia zjazdovka bude venovaná Petre Vlhovej

  • V Jasnej začali s výstavbou dlhodobo pripravovanej lanovky, ktorá by mala odstrániť najkritickejší bod v doprave v severnej časti tohto najväčšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku
  • Zároveň odštartovali novú tradíciu známu zo zahraničia
  • Legendárna zjazdovka známa ako Pretekárska, bude po novom niesť meno našej najúspešnejšej lyžiarky – Petry Vlhovej
lan
TMR
  • V Jasnej začali s výstavbou dlhodobo pripravovanej lanovky, ktorá by mala odstrániť najkritickejší bod v doprave v severnej časti tohto najväčšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku
  • Zároveň odštartovali novú tradíciu známu zo zahraničia
  • Legendárna zjazdovka známa ako Pretekárska, bude po novom niesť meno našej najúspešnejšej lyžiarky – Petry Vlhovej

Novú lanovku spájajúcu Bielu púť a Priehybu chce spoločnosť TMR postaviť do budúcej zimy. Pôjde o 15-miestnu kabínovú lanovku známu napríklad z južnej strany Chopku. Výška investície je odhadovaná na 15 miliónov eur.

„Potrebovali sme odstrániť najväčší problém v doprave lyžiarov a turistov na Priehybu z Bielej púte. Na prestupe z jestvujúcej štvorsedačky na výťah Twinliner sa pravidelne tvoria zápchy, niekedy sa musí čakať aj viac ako hodinu. Preto sme hľadali najefektívnejšie riešenie s čo najmenším dopadom na životné prostredie,“ vysvetľuje okolnosti zámeru predseda predstavenstva TMR, a.s. Igor Rattaj. 

Pôvodný projekt pre lanovku na Priehybu sa začal pripravovať ešte v roku 2009. Bol oveľa komplikovanejší, finančne náročnejší a predovšetkým by si vyžadoval väčší zásah do prostredia kvôli potrebe novej zjazdovke pre príjazd k údolnej stanici nad Lúčkami.

„Od roku 2015 sme sa preto sústredili už iba na prípravu minimalistickej verzie – iba lanovky a z Bielej púte, čo znamená 7-násobne menší zásah do lokality,“ doplnil Čeněk Jílek, COO spoločnosti TMR.

zdroj: TMR

Nová kabínová lanovka začínajúca na ploche parkoviska by mala vytvoriť priame spojenie na Priehybu. Oceniť by to mali nielen lyžiari, ale v lete to zjednoduší aj dopravu imobilných návštevníkov a rodín s detskými kočíkmi.

zdroj: TMR

Lanovka bude zároveň hlavnou prepravnou líniou pre zásobovanie reštaurácií, vďaka čomu sa má výrazne obmedziť pohyb ratrakov a znížiť uhlíková stopa. „Dávam zároveň verejný prísľub, že v rámci kompenzácií vysadíme v Demänovskej doline dvojnásobný počet nových stromov oproti tým, ktoré z trasy lanovky odstránime. A podotýkam, že to bude výsadba nad rámec toho, čo sadíme v rámci tradičnej akcie Zelený Chopok,“ informoval Rattaj.

zdroj: TMR

Lyžiarske stredisko Jasná zároveň predstavilo nové meno najpopulárnejšej zjazdovej trate v stredisku. Zjazdovka známa ako č.1 alebo Pretekárska, ponesie od najbližšej zimnej sezóny meno našej najúspešnejšej alpskej lyžiarky – víťazky Svetového pohára Petry Vlhovej.

„Na tejto zjazdovke sa mi vždy jazdilo super, som tu ako doma, vyhrala som tu viacero pretekov. V uplynulej sezóne som práve tu v Jasnej a na tejto zjazdovke nabrala novú energiu a doviedla celú sezónu do toho najkrajšieho konca. Dúfam, že aj s mojím menom bude táto zjazdovka nielen mne, ale aj ostatným slovenským lyžiarom priať a zažijeme na nej ešte veľa úspechov,“ uzavrela Petra Vlhová v spoločnosti detí z Klubu alpského lyžovania Jasná, ktoré ju pri slávnostnom ceremoniáli prišli podporiť.  

zdroj: TMR

Tá na nej začiatkom marca vyhrala preteky Svetového pohára v obrovskom slalome.  „Pomenovanie zjazdovky po výnimočných osobnostiach lyžovania je v zahraničí bežné, skvelý úspech Petry Vlhovej v uplynulej sezóne nám to celé iba uľahčil. Symbolická jednotka v stredisku tak od dnešného dňa patrí slovenskej i svetovej jednotke – našej Peti,“ hovorí riaditeľ strediska Jasná Jiří Trumpeš.

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. sa v roku 2020 dostala do straty z 4,087 miliónov eur na – 17,93 miliónov eur a tržby jej klesli o 16 % na 89,61 miliónov eur, ukazujú to dáta portálu Finstat.sk.

zdroj: Finstat.sk

Aj tieto hospodárske výsledky ukázali, že cestovný ruch patrí medzi odvetvia, ktoré pandémia COVID-19 zasiahla najviac. Obmedzenia, zatvorené prevádzky, rôzny prístup štátnych autorít k pomoci subjektom cestovného ruchu nútili a nútia prevádzkovateľov pôsobiacich v tomto segmente robiť všetko preto, aby prežili a čo najlepšie sa pripravili na jeho opätovný reštart.

zdroj: Finstat.sk

Výnimkou nie je ani spoločnosť TMR, ktorá pôsobí na Slovensku, v Česku, Poľsku a v Rakúsku. Spoločnosť musela už začiatkom roka pristúpiť k hromadnému prepúšťaniu. Hromadné prepúšťanie v slovenských prevádzkach TMR sa malo dotknúť 180 zamestnancov.

Ide o ľudí pracujúcich v horských strediskách, akvaparku a manažmente. Ďalšiu skupinu predstavuje 80 zamestnancov, ktorí v spoločnosti ukončili svoje pôsobenie z dôvodu ukončenia pracovnej zmluvy na dobu určitú, ukončenia skúšobnej doby alebo odchodu do dôchodku.

Podporuješ turistický ruch na Slovensku?

Spoločnosť TMR zamestnávala pred príchodom koronakrízy vo všetkých krajinách takmer 3 500 osôb. „Zoštíhľovanie štruktúr“ sa dotklo všetkých stredísk a pozícií – od sezónnych zamestnancov až po manažment. Po avizovanom hromadnom prepúšťaní na Slovensku by v TMR malo pracovať 1 100 zamestnancov, z toho 785 v slovenských prevádzkach.

Zdroj: TMR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech