V jednom z krajských miest pribudnú stovky nových bytov. Investori ohlásili veľkolepé projekty

  • Investor plánuje v tejto lokalite vybudovať päť bytových domov
  • Nejde však o jediný projekt, ktorý tu vyrastie
Banská Bystrica
Ilustračný obrázok TASR/Michal Svítok
  • Investor plánuje v tejto lokalite vybudovať päť bytových domov
  • Nejde však o jediný projekt, ktorý tu vyrastie

Banská Bystrica, krajské mesto s viac ako 70-tisíc obyvateľmi, bola dlhodobo mimo záujmu developerov, napriek tomu, že miera nezamestnanosti v okrese sa pohybuje pod štyrmi percentami. To naznačuje potenciálnu kúpyschopnosť obyvateľstva pre nové byty.

V poslednom období sa však prístup investorov k mestu mení a vznikajú tu viaceré bytové projekty. Minulý rok portál Finsider informoval o bytovom dome v mestskej časti Radvaň, kde developer Profinex energy plánuje výstavbu viac ako 90 bytov.

Najnovšie sa objavila možnosť rozšírenia Banskej Bystrice o ďalšiu stovku bytov v atraktívnej lokalite, čo predstavuje významný prínos pre rozvoj bývania v meste. Uvádza to portál Finsider v novom článku.

Byty v lukratívnej oblasti

Investor plánuje v tejto lokalite vybudovať päť bytových domov s celkovým počtom 98 nových bytov. Prevažnú časť z nich budú tvoriť jedno- a dvojizbové byty. Polyfunkčný areál s názvom Banská Bystrica – severná lokalita, 1. etapa je situovaný v širšom centre krajského mesta, neďaleko známeho obchodného centra Európa, na ulici Tibora Andrašovana. Celková plocha riešeného územia je 23 856 m2, informuje enviroportál.

Všetkých päť bytových domov bude mať štyri až šesť podlaží a ich primárnou funkciou bude bývanie. Len v jednom z nich sa budú nachádzať aj priestory pre obchody a služby, ako sa uvádza v zámere developera, ktorý bol predložený povoľovacím úradom na posúdenie koncom februára. Bytové domy budú prepojené podzemnými garážami s dvoma až troma podlažiami. Celkový počet podzemných parkovacích miest dosiahne až 372, pričom nadzemných státí bude len 12.

Vizualizácia v zámere naznačuje, že bytové domy budú mať z jednej strany fasádu obloženú červenými tehličkami. V okolí bytoviek sa plánuje vysadiť dostatok zelene a developer dokonca sľubuje výhľad na centrum Banskej Bystrice. V zámere tiež stojí, že v okolí nového bytového komplexu sa bude nachádzať zeleň, udržiavané plochy trávnika, no aj výsadby kríkov.

Nejde o jediný projekt

O stavebnom rozvoji v Banskej Bystrici svedčia aj ďalšie pripravované projekty. Trnavský developer Ismont plánuje výstavbu celej štvrte bytových domov s takmer 280 jednotkami. Štyri bytovky budú mať päť až osem podlaží.

Projekt s názvom Istrica bude situovaný na severovýchode mesta a susediť bude s lesoparkom Borovicový háj a sídliskom Sásová. Hoci sa o tomto bytovom projekte písalo už pred troma rokmi, do povoľovacieho konania sa zámer dostal až začiatkom tohto roka. Investor odhaduje náklady na výstavbu na 25 miliónov eur. Začiatok stavebných prác je plánovaný na prvý kvartál budúceho roka a dokončenie sa očakáva v roku 2027.

Ďalším veľkým projektom, ktorý je už tri roky povoľovacom procese a musel byť prepracovaný, je Borovicový háj. Vlani na jeseň prešiel procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Pri sídlisku Sásová by malo pribudnúť sedem bytových domov a 26 rodinných domov.

Finančná skupina Proxenta tiež plánuje v blízkosti centra mesta vybudovať novú rezidenčnú štvrť s názvom Rezidencie Slovenka v areáli bývalého textilného závodu. Po dokončení by v meste malo pribudnúť až 700 nových bytov a apartmánov. Projekt je však zatiaľ len v počiatočnej fáze príprav.

Zdroje: Finsider, Istrica, enviroportál

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá