V Kodani otvorili na streche ekologickej spaľovne unikátnu lyžiarsku zjazdovku

  • Ako si poradiť, ak v krajine s chladným podnebím chýbajú kopce?
  • Riešením je lyžiarska zjazdovka na streche najmodernejšej spaľovne svojho druhu
  • Celoročné lyžovanie spolu s outdoorovými aktivitami a dobrým jedlom, to je Amager Bakke
copenhill.dk/press
  • Ako si poradiť, ak v krajine s chladným podnebím chýbajú kopce?
  • Riešením je lyžiarska zjazdovka na streche najmodernejšej spaľovne svojho druhu
  • Celoročné lyžovanie spolu s outdoorovými aktivitami a dobrým jedlom, to je Amager Bakke

Mestská hora v Kodani, ako modernú spaľovňu prezývajú miestni, patrí už od roku 2017 medzi najmodernejšie stavby svojho druhu na svete, keď namiesto spaľovania fosílnych palív spaľuje odpad a premieňa výfukové plyny na energiu, čím vytvára rýdzo ekologickú elektrinu pre viac ako 30 000 domácnosti a ústredne kúrenie pre 72 000 domácnosti.

Po novom na svojej streche ponúkne jedinečnú lyžiarsku zjazdovku Amager Bakke s umelým povrchom pri absencii snehu s dĺžkou až 450 metrov a klesaním od 45 % v najstrmšom bode až po 14% v spodnej časti svahu. Na vrchol do výšky 85 metrov bude lyžiarov prepravovať štvorica vlekov, kde zároveň končí lezecká stena, ktorá bude po dokončení na jar budúceho roka oficiálne najvyššou lezeckou stenou v severnej Európe.

zdroj: copenhill.dk/press

Čo by to bolo za športovú aktivitu bez dobrého jedla. O to sa postará reštaurácia na „vrchole hory“, ktorá bude ponúkať zdravé dánske jedlá a v dolnej časti zjazdovky bude lyžiarske stredisko, kaviareň, požičovňa lyží a predajňa. Oficiálne otvorenie je pripravené na tento víkend, spolu s bohatým sprievodným programom.

Chceme byť miestom, kde rodiny trávia víkendy, kde sa stretávajú priatelia, kde študenti strávia svoj čas outdoorovými aktivitami a miestom, kde si ľudia z Kodane prídu oddýchnuť, zacvičiť a spolu sa zabaviť. Chceme byť medzníkom v Kodani a styčným bodom všetkých okolo nás.“ uvádza oficiálna tlačová správa.

Domáci Dáni privítali lyžiarsku zjazdovku s otvorenou náručou. Najvyšším vrcholom je podľa visitskanderbog.com Ejer Baunehøj Møllehøj s výškou len 170 m.n.m., čo nútilo ľudí kvôli lyžovačke cestovať do susedného Švédska či Nórska, alebo rovno do Álp.

Za projektom, ktorý vyrástol v hlavnom meste Dánska a ponúkne obyvateľom možnosť vyhnúť sa cestovaniu za lyžovačkou, stoji architektonická firma Bjarke Ingels Group.

zdroje: copenhill.dk; architecturaldigest.com; visitskanderbog.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie