V Kodani vyrastie unikátna mestská štvrť v absolútnom súlade s prírodou. Bude celá z dreva

  • Ekologické bývanie s krásnou prírodou v centre Kodane bude realitou
  • Hlavným stavebným materiálom bude drevo
  • Hlavnou myšlienkou je udržateľnosť a súlad s prírodou
  • Ekologické bývanie s krásnou prírodou v centre Kodane bude realitou
  • Hlavným stavebným materiálom bude drevo
  • Hlavnou myšlienkou je udržateľnosť a súlad s prírodou

Známy architektonický ateliér Hennig Larsen pôsobiaci v Kodani predstavil projekt Fælledby, ktorým premení veľkú a nevyužitú zelenú plochu v južnej časti Kodane vo štvrti Vejlands na modernú, nadčasovú a ekologickú mestskú časť, ktorá bude vďaka využitiu dreva ako hlavného a dominantného stavebného materiálu v dokonalom súlade s prírodou.

zdroj: Henning Larsen Media Library

„Rozhodnutie vybudovať štvrť v duchu prírody prišlo ruka v ruke so záväzkom prepojiť život ľudí s prírodou. Konkrétne to znamená, že naša nová štvrť bude prvou v Kodani, ktorá bude kompletne z dreva a ponúkne prirodzené podmienky pre bohatší rast rastlín a život zvierat.“ vysvetľuje Signe Kongebro z ateliéru Hennig Larsen.

Ako ďalej dodáva, s vidieckymi prvkami vytvoria mesto, v ktorom biodiverzita a aktívna rekreácia definujú trvalo udržateľný pakt medzu človekom a prírodou.

Projekt Fælledby bude po dokončení rozdelený do troch, samostatne stojacích štvrtí v kruhovom tvare, ktoré budu domovom pre 7 000 obyvateľov, informuje Dezeen. Účelom tohto usporiadania je poskytnúť obyvateľom súkromnejšiu a užšiu komunitu susedov s prírodou v blízkom okolí.

zdroj: Henning Larsen Media Library

Ako informuje web TreeHugger, pri vytváraní projektu prebiehali diskusie s biológmi a environmentálnymi inžiniermi, čoho výsledkom je, že z celkovej plochy 18,1 ha až 40% bude tvoriť zeleň, ku ktorej budú mať obyvatelia prístup z každej z troch samostatných častí.

Dátum realizácie projektu zatiaľ známy nie je, no už teraz je jasné, že po jeho dokončení sa bude jednať o naozaj jedinečný architektonický počin, ktorý ukazuje, ako sa dá prepojiť moderné mestské bývanie s prírodou a zeleňou na dosah.

Zdroje: Henning, Larsen, TreeHugger, Dezeen

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech